0

ناگفته‌های ایل بیگی از«یتیم خانه ایران» تا تحت تاثیر بودن مسئولان

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

ناگفته‌های ایل بیگی از«یتیم خانه ایران» تا تحت تاثیر بودن مسئولان

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی گفت: برخی می‌گفتند که فیلم «یتیم خانه ایران» توقیف شده بود، در صورتی که مشکل این فیلم فقط پخش کننده‌اش بود.
ناگفته‌های ایل بیگی از«یتیم خانه ایران» تا تحت تاثیر بودن مسئولان

حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی در گفت‌و گوی تفصیلی درباره گلایه برخی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان در رابطه با کمبود سالن برای اکران فیلمهای ‌سینمایی، سریال «شهرزاد» و اکران فیلم سینمایی «یتیم خانه ایران» توضیحاتی را بیان کرد.

در ادامه بخش اول این گفت‌و گوی تفضیلی را مشاهده می‌کنید:


آقای ایل بیگی به تازگی آقای صالحی امیری تصدی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عهده‌دار شدند، آیا سازمان سینمایی جلساتی با وی داشته است؟

آقای صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی عهده دار منصب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده‌اند.در آینده قرار است جلسه‌ای با معاونین خود داشته باشند و معاونین هم با مدیران میانی جلسه داشته باشند، تا بتوانیم از سیاستها و استراتژی وی مطلع شویم.


بسیاری از سینماگران معتقدند که در زمان اکران سالنهای سینمایی اندکی به آنها داده می‌شود، نظر شما درباره این موضوع چیست؟

بحث اکران و نمایش ماجرایی خارج از اختیارات ما است. اکران یکی از سخت‌ترین مسائل ما در سینما است و این موضوع بخاطر کمبود سالن است. جوانانی که می‌خواهد فیلم اولشان را بسازند تصور می‌کنند که اگر فیلم اول خود  را بسازند تمام است؛ من همیشه این جوان نصیحت می‌کنم و به آنها می‌گویم این تازه اول راه است، درست مانند کوهنوری که تصور می‌کنند که به قله برسد تمام می‌شود وقتی به قله می‌رسد می‌بیبند که چقدر قله مانده تا به حال آنها را فتح نکرده است. اکران مانند قله‌های مجاور است. چون این آدم تمام سعی خود را می‌کند که به این قله برسد وقتی به آن بالا می‌رسد می‌بیند که چقدر جاها هست که تاکنون به آن دست نیافته است. اکران بخش سخت کار است و ساز و کاری است که باید خود پخش کنند فیلم باید با تعامل با شورای صنفی و سینمادار بگیرد، آن چیزی که مهم است، این است که سینماداران اگر ببینند که یک فیلمی فروش دارد حتماً می‌روند سراغش، اصلاً اینطوری نیست که آنها به چیزی‌های دیگری فکر می‌کنند. این مشکلی است که ما از فیلممان توقع بیشتری دارد. قراری که بچه‌های ناسور داشتند این بود که بچه‌های دانش آموز را بیاورند و از سانسهای صبح سینما استفاده کنند، اینها در شورای صنفی نمایش بسته می‌شود، در آنجا همه اعضا نمایندگان صنوف هستند و ما فقط یک نماینده به عنوان ناظر داریم که هیچ حق رای هم ندارد.

مسئولیتی که شما در سازمان سینمای دارید همواره با حواشی رو به رو بوده است، ما با یک بدنه‌ای طرف هستیم که بسیار حساس هستند و دلهای نازکی دارند، چطور می شود در معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی به‌گونه‌ای عمل کرد که تعادل حفظ شود؟

من یک اصل را همواره سرلوحه کار خودم قرار داده‌ام که اتفاقاً آقای صالحی امیری در مراسم تودیع و معارفه خودش گفت، «ما برای خودمان هیچ ساحتی و شأنی نسبت به اهالی هنر قائل نیستیم، بیشتر خدمتگذار اهالی فرهنگ و هنر هستیم» این حرف دقیقی است ما باید بدانیم که در خدمت اهالی فرهنگ و هنر هستیم، نه بالا سر آنها به عنوان رئیس آنها، وظیفه ما خدمت به آنها است. من روحیه‌ام اینگونه است که با افراد تعامل و گفت و گو داشته باشم، در این دوره هم تلاش کردیم با سازمان با همدلی خود دست‌اندرکاران سینما مشکلاتی بزرگی که بین تهیه‌کنندگان و کارگردانان بود حل شود. اختلاف و چند دستگی که بین تهیه‌کنندگان و کارگردانان در دوره دهم بود، خدا را شکر حل شد. ما در حال حاضر تمام تهیه‌کنندگان به دور هم جمع شدند و شورای عالی تهیه‌کنندگان را ایجاد کردند و ارتباط بسیار خوبی هم بین ما به عنوان خدمتگذاران اهل هنر با آنها برقرار است، چندی پیش جلسه‌ای با هیئت مدیره جدید شورای عالی تهیه‌کنندگان داشتیم، مسائلی که فکر می‌کردیم که باید با هم در تعامل باشیم و نظراتی تهیه‌کنندگان را به عنوان مهترین نقش را در سینما تهیه‌کنندگان دارد. تهیه‌کنندگان باید بخش اعظمی از کارهای سینمایی را جلو ببرند و اثر تولید کنند و به مسائل ممیزی توجه داشته باشند.

چندی پیش من و مدیرکل سینمای حوزه سینمای حرفه‌ای و نمایش خانگی در جلسه آنها بودیم مسائل را مرور کردیم در فضایی صمیمی و خوب، اتفاقاً آنها هم ازعان داشتند به این فضای صمیمی و خوب، وقتی شما آن نقاط پرتنش  را به آرامش می‌رسانید این صمیمت پیش می‌آید. چند سال بود که بحث و دعوای شدیدی بین این تهیه‌کنندگان وجود داشت، اما خدارا شکر در حال حاضر زیر یک سقف در خانه سینما با هم دارند هم فکری می‌کنند برای مسائل صنفیشان تلاش می‌کنند، ما هم در تلاش هستیم که این آرامش و صمیمت حفظ شود. این اختلاف در فضای پخش کنندگان هم وجود داشت، یک دعوایی هم بین پخش‌کنندگان وجود داشت که خدا را شکر در سال جاری این موضوع با تاسیس کانون پخش‌کنندگان حل شد و مجوز قانونی گرفت و در حال حاضر پخش کنندگان در تعامل باهم بحث‌های مختلف را پیگیری می‌کنند، به نظر ما این موضوع به نفع سینما کشورمان است. همه تصور می‌کنند باید صحبت کنند، همه برای ساخت سینما نمی‌آیند تلاش کنند.


به نظر می‌رسد یک پروپاگاندای رسانه‌ای ایجاد می‌شود، در یک جبهه فکری مشخص که فرق نمی‌کند به چه نحوی؛ اما آن شخصی که قدرت بیشتری دارد این پروپاگاندا را راه می‌اندازد و افراد را ملزم به خود سانسوری شخصی می‌کند یعنی اگر شخصی بخواهد راجع به موضوع خاصی فیلم بسازد، این پروپاگاندا آن سانسوری ذهنی را برایش ایجاد می‌کند و شخص به همان علت به سمت ساخت آن اثر نمی‌رود. می‌خواستیم ببنیم که این پروپاگاندا در تصمیم گیری‌ها هم تاثیرگذار هست یا نه؟

بی‌تاثیر نیست، بالاخره مسئولین هم آدم هستند دیگر، تاثیرپذیر هستند و این موضوع تاثیر می‌گذارد روی آنها، ملاحظه می‌کنند. ما کلان سینما برایمان اهمیت دارد، نباید به کلان سینما لطمه بخورد، بسیاری از صحنه‌ها دیده‌اید که فیلمی پروانه نمایش دریافت نکرده است، صرفاً به این علت بوده است که ما تصور می‌کردیم این فیلم می‌تواند به کلان سینما ضربه بزند یا اقدامی انجام ندادیم یا محدودیت را جع به آن انجام دادیم که آن محدودیتها در جهت رشد سینما کلان سینما است. سینما از آن هنرهایی است که همه راجع به آن اظهار نظر می‌کنند ولی همه نقششان را در آن به درستی اجرا نمی‌کنند. متاسفانه همه سعی می‌کنند از ساحت منتقد وارد عرصه سینما شوند که این راحت ترین کار است. راحت تر این است که تولید نکنیم، کار هم نکنیم که کسی نتوانند راجع به ما چیزی بگوید، بسیاری افراد ورود نمی‌کنند به تولید چون تولید بگیر، نگیر دارد ایده را از اول تا ساختش هزار نحو بالا و پایین دارد.

شما که در ساحت تصمیم‌گیری قرار دارید به طبع کار بسیار دشوار دارید، گاهی ممکن است با یک تعارض رو به رو شوید، ما می‌خواهیم بدانیم که در آن تعارض چگونه عمل می‌شود مثلاً موضوع شهرزاد2 راه افتاده و یکسری مدارک به ما نشان داده است، خبرگزاری تسنیم صرفاً در مقام منتقل کننده است و هیچ جهت گیری نسبت به این موضوع ندارد، اما نظر شما راجع به این موضوع چیست؟

نمایش خانگی توسط موسسه رسانه‌های تصویری تاسیس شد. در آن زمان هم که تاسیس شد، تعریف مشخصی پیدا کرد. شبکه نمایش خانگی آمد تا فضایی باشد بین سینما و تلویزیون تا صرفاً فیلمهای در سینما و تلویزیون به نمایش در نیاید. در وهله بعدی شبکه نمایش خانگی آمد تا هم فضایی باشد تا فیلمها بتوانند فروش بیشتری کسب کنند و هم  به عنوان سنت فراگیری که در دنیا به وجود آمده بود ما نیز نمایش خانگی داشته باشیم. در حال حاضر یک تحدید جدی وجود دارد و آن، این است شبکه نمایش خانگی برای حمایت از سینما ایرانی آمد، اما وقتی این شبکه گسترده شد و از وی اچ اس، وارد سی دی  و دی وی دی شد این شبکه با تشکیل دفاتر پخش و شبکه‌های شاهرگی و مویرگی نیازمند محتوا است. شبکه نمایش خانگی ما در سال به حدود 800 فیلم نیاز دارد ما در حال حاضر سینمایمان حدود 100-120 فیلم می‌سازد، تله فیلمهایمان هم کمتر از 150 فیلم است. اگر ما در شبکه نمایش خانگی دست به تولید نزنیم، بخش عمده این ظرفیت در اختیار فیلمهای خارجی قرار می‌گیرد. من فکر می‌کنم برای جایگزین کردن فیلمهای ایرانی در شبکه نمایش خانگی نیازمند تولید سریال در این شبکه هستیم. در حال حاضر سریالهایی مانند «شهرزاد» باعث شده است که مردم به جای مشاهده فیلم‌های خارجی فیلم داخلی ببنند، این به نظرم اتفاق بسیار خوبی است.

رونق در نمایش خانگی یک فرصت است، البته تحدید هم هست چون در حال حاضر تهیه‌کنندگان سینما نگران هستند که این سریال های شبکه نمایش خانگی باعث افزایش دستمزدهای بازیگران شود و بودجه‌های کلانی که در فرآیند سریال سازی می‌شود ایجاد تورم در سینما کند. این موضوع نه تنها دستمزدها را افزایش می‌دهد بلکه جمع کوچک بازیگران سینما را به سمت اینگونه سریالها می‌کشاند و این موضوع باعث می‌شود فیلمهای سینمایی از لحاظ بازیگر با مشکل رو به رو شود، این مسائلی است که در حال حاضر وجود دارد و باید به صورت کلان درباره آن تصمیم گیری شود. در حال حاضر صحبتهایی راجع به بیکاری دست‌اندرکاران سینما می‌شود که به نظرم درست نیست، ما بیکاری نداشتیم بلکه رونق داشته؛ اما وقتی جمع کثیری از هنرمندان از جام جم به سمت سینما سرازیر می‌شوند، اینگونه می‌شود که سینما هم نمی‌تواند پاسخگو باشد.

سریال «شهرزاد» در فصل اول خود نمایش موفق را پشت سر گذاشته است و باری دیگر برای فصل دوم خود به همان تهیه کننده با همان عوامل پروانه ساخت دریافت کردند. در ادامه ساخت این سریال تهیه کننده شهرزاد بنا به اتهاماتی بازداشت شدند که جرم وی هنوز اثبات نشده و هیچ حکمی هم برای وی صادر نشده است بنابر این عوامل این فیلم اگر علاقه مند باشند می توانند کار خود را ادامه دهند. سرمایه گذار سریال شهرزاد در مصاحبه ای که چند روز گذشته با خبرگزاری تسنیم داشته اند یکسری اعتراضات را مطرح کردند که به نظرم باید کمی درباره این موضوع خویشتن داری کند. ما پروانه ساخت را به تهیه کننده می دهیم قبلاً هم ما واردی اینچنینی داشته ایم که تهیه کننده ای برای فیلم خود سرمایه گذارانی را جذب کرده است و پس از پایان آن فیلم حق و حقوق آنها را رعایت نکرده است. برخی مواقع هم اسم آن سرمایه گذار را نداده تا در پروانه ساخت قید شود. مجوزی که در حوزه سینمای نمایش خانگی صادر می شود کمی متفاوت با سایر مجوزها است، در اینگونه مجوز ساخت اسامی تمام سرمایه گذاران قید می‌شود و در زمان نمایش تمام سرمایه گذاران باید رضایت خود را اعلام کنند و چنانچه حتی یک نفر این آنها رضایت نداشته باشد، آن فیلم یا سریال نمی تواند نمایش  داده شود. به نظرم سریال شهرزاد جایگاهش را پیدا کرده و درست نیست که لطمه آن وارد شود.

 

شما در جلسه‌ای که منتج به اکران فیلم سینمایی«یتیم خانه ایران» شد حضور داشتید، می‌خواهیم بدانیم در آن جلسه چه گذشت و چه مباحثی مطرح شد؟

مشکلی که پیش آمده بود درباره پخش تیزر فیلمهای ایرانی در شبکه‌های ماهواره‌ای معاند بوده است که بازرس ویژه این پرونده منصوب شده بود که پس از بررسی به ما ابلاغ کردند که سه دفتر پخش فیلم تا اطلاع ثانوی نباید فعالیت داشته باشند، آن دفتر فیلمیران، نورتابان و پویا فیلم بود و رایزنی‌های بسیاری در اینباره صورت گرفت. چندین بار ما خودمان خدمت آقای منصوری بازپرس این پرونده رسیدیم و این موضوع را پیگیری کردیم، خود آقای منصوری هم مدیران این شرکتهای پخش را احضار کرده بود و موضوعات را با این شرکتها مرور کرده بودند و تذکرات لازم را داده بودند.

در نهایت آن جلسه‌ای که سوال کردید جلسه مهمی بود از آن جهت که  در آن هفته باید فیلم «یتیم خانه ایران» اکران می‌شد و پخش این فیلم توسط پخش فیلمیران بود که یکی از سه شرکت پخش توقیف شده بود. ما با آقای منصوری بازپرس این پرونده صحبت کردیم، وی راضی نشده بود. در آن جلسه راهکارهایی را ما پیشنهاد داده بود برای فیلم یتیم خانه ایران که یکی از آن راهکارها این بود که فیلم «یتیم خانه ایران» شرکت پخش خود را عوض کند، در آن روز دوشنبه ما در شورای صنفی حضور پیدا کردیم و به اعضای این شورا گفتیم که یک روز به سازمان سینمایی مهلت بدهند تا این موضوع را پیگیری دوباره کند. شورا خوشبختانه یک روز به ما مهلت دادند و  ما همان روز با بازپرس این پرونده صحبت کردیم، که منتج به اکران فیلم «یتیم خانه ایران» شد. برخی می‌گفتند که فیلم «یتیم خانه ایران» توقیف شده بود، در صورتی که مشکل این فیلم فقط پخش کننده فیلم بود.

 

 

تسنیم «پویا»

یک شنبه 30 آبان 1395  4:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها