0

طراحی و ساخت وسیله ای برای درمان تومورهای کوچک در مغز

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

طراحی و ساخت وسیله ای برای درمان تومورهای کوچک در مغز

طراحی و ساخت وسیله ای برای درمان تومورهای کوچک در مغز


مهر/ رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از طراحی و ساخت وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در نقاط مختلف بدن خبر داد. به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد تقی بحرینی طوسی با اعلام این خبر افزود: ساخت وسیله MLC (مالتی لیف کلیماتور) و وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در مغز دو اختراع این مرکز تحقیقاتی هستند که در جشنواره اختراعات و ابداعات رازی موفق به کسب رتبه شدند.

 


ساخت وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در مغز


رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد یادآور شد: یکی از این اختراعات، طراحی و ساخت وسیله ای جهت درمان تومورهای کوچک در نقاط مختلف بدن به خصوص در مغز که نمی توان مانند دیگر قسمت های بدن آن را رادیوتراپی و جراحی کرد، است.


بحرینی ادامه داد: با توجه به این که این احتمال وجود دارد تومور مغزی در نقطه حساسی باشد و لمس ناحیه از تومور عواقب وخیمی برای بیمار داشته باشد؛ نیاز به تجهیزات خاصی است که به وسیله آن بتوان اشعه را محدود کرد و تنها با دوز بالا و نقطه وجود تومور اشعه داده شود تا در یک جلسه تومور از بین برود.


وی گفت: این دستگاه ها بسیار گران قیمت است، به خصوص در دوران تحریم امکان وارد کردن این دستگاه ها چه به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری وجود نداشت. اما در مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد توانستیم این طرح را در قالب پایان نامه دوره دکتری اجرایی کرده و دستگاه را بسازیم.

 


طراحی دستگاه MLC یا مالتی لیف کلیماتور در ایران


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: طرح دیگری در قالب پایان نامه دوره دکتری در مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصویب و انجام شد که وسیله ای تحت عنوان MLC یا مالتی لیف کلیماتور جهت جلوگیری ار رسیدن اشعه به نواحی مجاور قسمت سرطانی ساخته شد.


وی اضافه کرد: در این طرح باید میدان اشعه بر بدن بیمار محدود شود و با توجه به اینکه شکل ناحیه تومورال شکلی منظم و هندسی نیست؛ باید وسیله ای داشته باشیم که بتوانیم شکل میدان اشعه را مطابق با شکل ناحیه سرطانی به صورت نامنظم مطابقت دهیم.


بحرینی خاطر نشان کرد: این مهم به وسیله تجهیزاتی تحت عنوان مولتی لیف کالیماتور(MLC) انجام می شود.


وی گفت: این اختراع پیش از این در دنیا تولید شده و تنها چهار کمپانی توانایی تولید آن را با قیمت یک میلیون یورو دارند. اکنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد این وسیله را به شکل نرم افزار و سخت افزار به صورت آزمایشی ساخته و حتی پیشنهاد تولید آن از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به ما شده است.

 

رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پزشکی مشهد تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم در آینده نزدیک تولید انبوه این وسیله را در برنامه خود داشته باشیم و در صورتی که کار اجرایی و آموزشی ما کمتر شود این مهم رخ خواهد داد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 29 آبان 1395  7:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها