0

احتمال لغو تحریم‌های عربستان سعودی علیه لبنان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

احتمال لغو تحریم‌های عربستان سعودی علیه لبنان

احتمال لغو تحریم‌های عربستان سعودی علیه لبنان

روزنامه السفیر با اشاره به سفر هیئت عربستانی به لبنان گفت احتمالا پس از این سفر، تحریم‌های ریاض علیه بیروت لغو خواهد شد.

احتمال لغو تحریم‌های عربستان سعودی علیه لبنان

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ روزنامه السفیر چاپ لبنان در شماره امروز خود نوشت: هیئت عربستانی پایان این هفته به بیروت سفر می کند. قرار است این هیئت، میشل عون، رئیس جمهور لبنان را برای سفر به ریاض دعوت کند. در حالی که جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان به عربستانی ها قبلا گفته بود پس از دریافت دعوتنامه، رئیس جمهور لبنان به ریاض سفر می کند، اما به نظر می رسد میشل عون باید در ابتدا عازم فرانسه شود سپس به عربستان سعودی سفر کند. در این میان مصری ها به این تصمیم حساس می شوند، زیرا آنان امید داشتند نخستین مقصد عربی میشل عون قاهره باشد، تا از یک سو جایگاه مصر جهت ایفای نقش سیاسی جدید در میان کشورهای عربی تحکیم شود و از سوی دیگر ورود رئیس جمهور عربی مسیحی به جمع کشورهای عربی از دروازه قاهره و الازهر اهمیت زیادی دارد. 

 

به هر حال سوالی که در ذهن تداعی می شود این است که آیا مقامات عربستان سعودی احساس می کنند پس از راهیابی ترامپ به کاخ سفید مرحله جدیدی از روابط عربستان سعودی و آمریکا آغاز می شود؟ آیا این مرحله از دشوارترین مراحل روابط دو کشور خواهد بود؟ اگر عربستانی ها چنین احساسی دارند، آیا تصمیم گرفته اند در سیاست های منطقه ای خود در یمن، بحرین، سوریه، عراق، لبنان، مصر و کشورهای شمال آفریقا تجدید نظر کنند؟ آیا از تجربیات خود در یمن، عراق، سوریه و لبنان درس عبرت گرفته اند یا می خواهند وارد جنگ های دیگر هم بشوند؟

 

 السفیر در ادامه افزود: به نظر می رسد روابط بین عربستان سعودی و لبنان بهبود یافته است و نخستین نشانه این بهبودی نیز از طریق تعیین سفیر جدید عربستان در بیروت خود را نشان می دهد و سپس به مناسبت سفر رئیس جمهور لبنان به عربستان سعودی تحریم کمک سه میلیارد دلاری این کشور به ارتش لبنان لغو می شود. البته، خوشبختانه ارتش لبنان در قرارداد فروش سلاح بین حکومت عربستان سعودی و فرانسه طرف نبوده است و حکومت لبنان فقط فهرست سلاح ها و مهمات را به هیئت ستاد ارتش عربستان ارسال می کرد تا این فهرست را به فرانسوی ها بفرستد. در این چارچوب دو منبع فرانسوی و عربستانی گفتند: فرانسه همچنان پایبند برنامه تجهیز ارتش لبنان به سلاح است و سلاح را به عربستان سعودی صادر می کرد. از این رو، سوالی که اکنون مطرح می شود این است که آیا این سلاح به صورت مستقیم به لبنان تحویل داده می شود و فرانسوی ها به صورت مستقیم محموله های باقی مانده را به لبنان ارسال می کنند؟ یک منبع دیپلماتیک در بیروت گفت:« عربستان سعودی به دوستان لبنانی گفت قصد ندارد مانند گذشته در  لبنان و دیگر کشورها پول خرج کند و حداکثر کاری که می تواند انجام دهد این است که کمک سه میلیارد دلاری به ارتش لبنان را احیا کند- عربستان حدود هفتصد میلیون دلار به فرانسه پرداخت کرده است- اما عربستانی ها احیای این کمک را به شخص وزیر کشور و وزیر دفاع و این که چه کسی فرماندهی ارتش را در مرحله آینده به عهده می گیرد، ربط دادند.»

 

 

انتهای پیام/

شنبه 29 آبان 1395  3:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها