0

آداب و رسوم عروسی در ملامحله / گیلان

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158652
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

آداب و رسوم عروسی در ملامحله / گیلان

برخی از آداب و رسوم عروسی در ملامحله قدیم و روستاهای جوار : 
* انتخاب دختر بعنوان عروس یا همان نشان کردن
* نامزدی و قند شکنی
* عروسی کوچک یا شیرینی خوران  
* عروسی بزرگ

که البته چند برنامه کوچک و ساده ای هم از عروسی کوچک تا عروسی بزرگ برگزار می شده که می توان به جهیزیه سیاهه کردن و رونمادهی و خرده بار ، اشاره نمود.

 

آداب و رسوم ازدواج در ایران, مراسم شتی بران

آداب و رسوم عروسی در ملامحله قدیم

 

مراسم شتی بران یکی از عروسی های قدیم ملامحله  گیلان
هنگامی که دختر مورد نظر پیدا شد مادر داماد بهمراه چند نفر از خویشان ، پارچه و یا چیزی را بعنوان نشان کردن به خانه دختر می برند و عروس خود را نشان می کنند و از این پس نامزدی شروع می شود تا اینکه یک شب پدرداماد بهمراه چند ریش سفید با کله قندی به خانه عروس می روند تا از عروس رسما خواستگاری کنند و آن شب کله قند را می شکنند و جواب بله را از خانواده عروس می گیرند. و بدینصورت مراسم قندشکنی انجام می شود. کم کم خانواده عروس، خود را برای برپایی مراسم عروسی کوچک یا همان عقدکنان آماده می کنند مراسم عقد شرعی در خانه عروس برگزار شده و داماد با خویشان و خانواده به منزل عروس آمده و پای سفره عقد می نشینند. و بدینصورت مراسم عقد  هم به پایان می رسد.

 

آداب و رسوم ازدواج در ایران, مراسم شتی بران

 

مراسم خرده بار بران (ملامحله قدیم)
درگذشته رسم براین بوده که دوسال، عروس در منزل پدری بماند تا عروسی بزرگ برگزار شود در این دوسال پدر و مادر عروس جهیزیه دختر را فراهم می نمودند و داماد هم دراین مدت امکانات و منزلی برای زندگی تهیه می کرد. در این دو سال ، داماد می توانست به منزل عروس رفت و آمد داشته باشد اما نمی توانست آنجا بماند و برای همین نامزد بازی می کرد یعنی شب ها بدور از چشم دیگران به منزل عروس می رفت و تا پاسی از شب آنجا می ماند و سپس بدون اینکه کسی متوجه شود از منزل عروس خارج می شد. حال در این میان جوانان که میدانستند به اذیت و آزار داماد بیچاره می پرداختند.

 

آداب و رسوم ازدواج در ایران, مراسم شتی بران

مراسم خرده بار بران در ملامحله

 

مراسم شتی بران
وقتی بساط عروسی بزرگ مهیا می شد از طرف خانواده داماد به خانواده عروس پیغام می دادند که ما آمادگی برگزاری عروسی را داریم ومی خواهیم عروسمان به خانه ببریم. بهرحال زمان برگزاری عروسی با توافق طرفین معین می شد. عروسی دارای چند مرحله بود مثلا چند روز قبل از عروسی خانواده عروس خیاط می گرفتند تا در منزلشان لباسهای داماد و... را آماده کند در این چند روزی که خیاط در منزل عروس بود مراسم خیاط سران برگزار می شد که از مهمانان با شیرینی محلی و چای پذیرایی می گردید .

 

یک روز قبل از عروسی خانواده عروس جهیزیه عروس را آماده تحویل به خانواده داماد می کردند از طرف خانواده داماد چند نفر با اسب و قاطر به منزل عروس می رفتند و جهیزیه را بار اسب ها و قاطرها می کردند و به منزل داماد می بردند مادر داماد به یک از افرادی که جهیزیه می آوردند یه هدیه (جوراب ) می داد . این مراسم با پذیرایی از طرف خانواده داماد به پایان می رسید. و فردای آن روز مراسم عروسی بزرگ برگزار می شد.

 

آداب و رسوم ازدواج در ایران, مراسم شتی بران

 
عروسی بزرگ در منزل داماد و پذیرایی از مهمانان هم بعهده خانواده داماد بود داماد صبح زود به آرایشگاه می رفت و عروس هم همینطور، نزدیک های ظهر اطرافیان عروس، عروس خانم را سوار اسب یا قاطر کرده و با درویشی خوانی درویشان ملامحله بطرف خانه داماد حرکت می دادند . داماد هم با اطرافیانش سوار بر اسب و قاطر یا پیاده به پیشواز عروس می رفتند وقتی به نزدیکی عروس می رسیدند ، داماد یک نارنج، پرتقال و سیب یا یک تکه قند به طرف عروس پرتاب می‌کند که مفهوم برکت خواهی و طلب نیک بختی درآن نهفته‌است.

 

آداب و رسوم ازدواج در ایران, مراسم شتی بران

مراسم عروسی در گیلان قدیم

 
سپس داماد در کنار عروس قرار گرفته و به اتفاق هم به منزل خانواده داماد می رفتند. ورسما عروس خانم وارد منزل همسرش می شد. و زندگی تازه آغاز می گردید. از مهمانان پذیرایی می شد و بعد از ناهار هرکس مبلغی را می پرداخت بعنوان رونمای عروسی، دو نفر ورونماها را جمع کرده و اسامی افراد را در دفتری می نوشتند. و بدینصورت مراسم عروسی بزرگ هم به پایان می رسید و بعد از آن مراسم پاگشایی عروس خانم به منزل خویشان آغاز می شدو...
منبع:molamahaleh.blogfa.comبیشتر بخوانید تا بیشتر بدانید

  • مراسم ازدواج ترکمنها
  • آداب و رسوم ازدواج در کرمانشاه
  • آداب و رسوم مردم ایلام
  • اولین حلقه ازدواج را چه كسی به دست كرد؟!
  • بازگویی بخشی ازآداب و رسوم درتهران نه چندان قدیم
  • حرفی از جنس ازدواج
جمعه 28 آبان 1395  5:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها