0

تکنیک های مقابله با لجبازی

 
mty1378
mty1378
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1394 
تعداد پست ها : 7386
محل سکونت : اصفهان

تکنیک های مقابله با لجبازی

تکنیک های مقابله با لجبازی

*  دستورات خود را واضح و روشن به او بگوييد .

*  در كنار او بنشينيد و به چشمانش نگاه كرده نام او را بر زبان آوريد و او را به انجام كار مورد نظر تشويق كنيد .

*  براي همكاري به او فرصت دهيد .

*  حدود پنج دقيقه صبر كنيد و در صورت عدم انجام خواسته در خواست خود را مجددا تكرار كنيد .

*  اگر پس از پنج دقيقه خواسته شما عملي نشد دلايل متناسب با شرايط برايش بياوريد و لزوم انجام آن كار را توضيح دهيد.

*  اگر باز هم گوش نكرد و مشغول انجام فعاليت خاصي مانند تماشاي تلوزيون بود فعاليت او را قطع كرده و یا  وسايل مربوط به آن را از دسترس او دور كنيد و دليل انجام اين كار را برايش توضيح دهيد .

*  در صورت اعتراض و شكايت كودك با او بحث و مجادله نكنيد .

*  اگر لجبازي او قطع شد به او اجازه دهيد كه دوباره به فعاليت مورد علاقه اش مشغول شود

*  در صورت عدم پذيرش فرمانهاي جديد و به راه انداختن قشقرق از سوي كودك مي توانيد او را به محل خلوت و دور از عوامل تقويت كننده مانند يك اتاق آرام و دور از سايرين هدايت كرده و از او بخواهيد روي صندلي نشسته و با در نظر گرفتن سن وي از سه تا هشت دقيقه اجازه خروج از اتاق را به او ندهيد و در صورتي كه كودك ناراحت يا عصباني شد به او توجهي نكرده و اگر از اتاق خارج شد او را به اتاق بازگردانيد .

*  در صورت انجام خواسته يا قبول آن پس از اتمام زمان مورد نظر كودك را تشويق كنيد و اگر سرپيچي كودك ادامه دارد مجددا او را به اتاق فرستاده يا از فعاليت جاري مورد علاقه اش محروم كنيد .

*  اگر عمل فعلي شما اثر ندارد زيرك باشيد و راه ديگري پيدا كنيد و از خود بپرسيد چه كار ديگري مي توانم بكنم تا او را به عكس العمل بهتري ترغيب كند .

*در صورت مشاهده رفتارهاي نشان دهنده لجبازي  به آن توجه نكرده كودك را به مكاني آرام هدايت كرده و يا در صورت لزوم محيط را ترك و خود را به انجام فعاليتهاي ديگر مشغول نماييد .

*براي جلو گيري از لجبازي كودك به او رشوه ندهيد و مطمئن شويد كه كودك از طريق لجبازي به خواسته هايش نمي رسد .

* لازم نيست همه درخواستهاي كودك را برآورده كنيد و گاه لازم است به او نه بگوييد .

*به جاي استفاده از تنبيه و روشهاي خشن تربيتي سعي كنيد از روشهاي مثبت و تشويقي استفاده كنيد .

*مثبت باشيد ، مثلا به جاي آنكه بگوييد چند مرتبه به تو بگويم دندانهايت را مسواك بزن مي توانيد بگوييد دندانهاي قشنگت را مسواك بزن تا همينطور قشنگ بماند .

*به او با جملات خاصي انگيزه داده و صحبتهاي تشويق كننده داشته باشيد .

*به آنچه به كودك مي گوييد عمل كنيد واگر تشويق يا محروميتي در نظر گرفته ايد انجام دهيد ولی اگر قادر به اجراي گفته خود نيستيد از بيان آن خودداري ورزيد .

*به رفتارهاي مطلوب و حرف شنوي كودك توجه داشته باشيد و آنها را تشويق كنيد .

 

چهارشنبه 26 آبان 1395  7:46 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
mty1378
mty1378
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1394 
تعداد پست ها : 7386
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تکنیک های مقابله با لجبازی

دلایل لجبازی کودکان

روانشناسان معتقدند تهدید، بچه‌ها را لجبازتر می‌کند. لجبازی در کودکان معمولاً از سن یک سالگی آغاز می‌شود و حتی می‌تواند با رفتارهای نادرست اطرافیان در کودک نهادینه شود. 🔻کودکان برای پیدا کردن خود و جایگاهشان و گاهی به دلیل اینکه می‌خواهند خودشان را به اطرافیان ثابت کنند لجبازی می‌کنند و یکی از اساسی‌ترین مشکلات این است که والدین در این شرایط خودشان هم داخل بازی لجبازی کودکان می‌شوند و آنها هم به نوعی به لجبازی با آنها می‌پردازند.❗️

✋استبداد والدین: وقتی كودكان درخواستی دارند و یا والدین آنها را مجبور به انجام عملی برخلاف میلشان می كنند لجباز می شوند.

🔻کودک دلش میخواهد که والدین با او بازی کنند ولی پدر و مادر یا وقت ندارند یا حوصله

🔻خشم درونی کودک ناشی ازاضطراب،  تنش ها،ترس ها و...

🔻دلخوری کودک از والدین چون منطق کودک کاملاً منطقی نیست.

🔻تناقضات رفتاری والدین مثلا یه روز حالمان خوب است و با او بازی میکنیم و وقتی حالمون بد است حوصله بازی نداریم.

 🔻مشکلات فیزیکی مثل گرسنگی،خستگی،خواب

🔶عدم توجه کافی به کودک

 🔻توجه بیش از اندازه به کودک و دخالت در بازیها و کارهايي شخصی او.
 🔻احساس ناکامی وقتي به کودک بگیم تو نمیتونی تو بلد نیستی کودک ناکام میشود.
 🔻انتظار زیاد از فرزند داشتن مثلا اینکه توی مهمونی باید ساکت بشینی و اینطور باشی و...

🔶تضاد تربیتی :عدم هماهنگی تربیتی پدر و مادر مامان میگه این کار بده بابا میگه خوبه.

🔻تقلید رفتار پدر و مادر یادگیری از طریق مشاهده رفتار دیگران، الگوهای نامناسب مثلا پدر ومادری که زیاد با هم لجبازی میکنند لجبازی را در کودک خود تشدید میکنند.

🔻ندادن استقلال به كودك: كودك نيازمند استقلال داشتن است .

🔻گاهي كودكان لجباز نيستند بلكه والدين لجباز هستند و با فرزندشان لجبازي ميكنند.

 

وقتي مي گوييم علي غريب بود لعنت ميکنيم مردمان آن زمان را 
وقتي مي گوييم حسين غريب بود لعنت ميکنيم مردمان آن زمان را
 خدا نکند روزي بگويند مهدي غريب بود که آينده گان لعنتمان کنند

 

!جنـگ نـرم , تـفـنـگ نميخواهد چـادر ميخواهد


 

جمعه 28 آبان 1395  12:55 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
mty1378
mty1378
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1394 
تعداد پست ها : 7386
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تکنیک های مقابله با لجبازی

با لج‌بازی بچه‌ها چگونه رفتار کنیم

 که هم لج‌بازی آنها کم شود، هم روش تربیتی درستی اعمال کرده باشیم؛ از مرتب کردن اتاق و جمع کردن اسباب‌بازی‌ها تا درست غذا خوردن و گریه کردن‌های بی دلیل و...

🔍دکتر آناهیتا خدابخش کولایی

💡 برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشخص کنیم چه چیزهایی لج‌بازی به حساب نمی‌آید. در بسیاری از موارد، والدین فکر می‌کنند بچه‌ی سه یا چهار ساله‌شان، با آنها لج‌بازی می‌کند. درحالی که آن کار به ظاهر لج‌بازانه به این دلیل از بچه سر زده‌است که نمی‌تواند صحبت کند یا درباره چیزی که می‌خواهد، توضیح دهد. کودکان به این دلیل که یا توانایی گفتاری ندارند یا در این توانایی مهارت لازم را کسب نکرده‌اند، برای رساندن منظورشان، اشیا را به اطراف پرت یا روی یک حرکت یا حرف‌شان، پافشاری می‌کنند. به خصوص در سن دو تا چهار سالگی که بچه‌ها در این سن‌و‌سال تمایل دارند همه چیز را برای خودشان داشته باشند.

به این ترتیب اگر دقت کنید، متوجه می‌شوید به برداشتن کیف یا دیگر وسایل شخصی مادرشان واکنش‌های تند نشان می‌دهند. اوضاع وقتی بدتر می‌شود که والدین، واکنش‌های اشتباه نشان می‌دهند به عنوان مثال در برابر خواسته‌ی کودک، روی خواسته‌ی خود اصرار می‌کنند و آن‌قدر این پافشاری دوطرفه، تداوم پیدا می‌کند که به رقابت و لج‌بازی بین والدین و کودک منجر می‌شود و به طور غیرمستقیم به کودک آموزش می‌دهند لج‌بازی کند، در حالی‌که بچه پیش از آن، اصلاً لج‌بازی کردن را بلد نبوده‌است.

به عنوان مثال والدین در برابر خواسته کودک، شروع به توجیهات و آوردن دلایل منطقی و طولانی می‌کنند؛ توضیحاتی که بچه نه به آن توجه می‌کند و نه اصلاً آنرا می‌فهمد. در این مرحله، وقتی بچه‌ها به حرف والدین گوش نمی‌کنند، پدر و مادر فکر می‌کنند کودک لج‌بازی دارند! در صورتی که همه این عکس‌العمل‌ها بخشی از دوره رشد کودک به حساب می‌آید.

 حتی اگر قرار است نکته‌ای به بچه یاد بدهید، مثل اینکه پس از بازی اسباب‌بازی‌هایش را جمع‌و‌جور کند، باید این آموزش مشارکتی باشد و والدین به همراه کودک این کار را انجام دهند و آرام آرام و به طور غیرمستقیم او را به سمت انجام وظایفش سوق دهند.

بخش دیگری از موضوع لج‌بازی کودکان، به نحوه برخورد پدر و مادرها با بچه‌ها برمی‌گردد. به دلیل کوچک بودن خانه‌ها و آپارتمان‌هایی که در آن زندگی می‌کنیم، والدین معمولاً از بچه‌ها می‌خواهند جیغ و فریاد نزنند و برای جلوگیری از جیغ و فریاد آنها، به‌سرعت هم تسلیم می‌شوند و چیزی را که بچه می‌خواهد، در اختیارش قرار می‌دهند. به‌خصوص وقتی‌ می‌خواهیم رفتاری را در کودک تغییر دهیم، جیغ و لج‌بازی کودک بیشتر می‌شود و اتفاقاً والدین هم زودتر تسلیم می‌شوند. این در حالی است که کودکان به‌راحتی تغییر رفتار را نمی‌پذیرند و این کار، زمان و حوصله بسیاری نیاز دارد. نکته مهم آن‌که همیشه به یاد داشته باشید تربیت کودک باید با نظم خاصی همراه باشد و تشویق و تنبیه‌ها (البته نه از نوع عاطفی و بدنی) به موقع و به اندازه باشد و حتماً انجام شود.

در صورتی که به کودک قول داده‌اید اگر به حرف شما گوش کند پاداش می‌گیرد و اگر جیغ بزند نمی‌تواند برنامه مورد علاقه‌اش را از تلویزیون تماشا کند، حتماً به این وعده‌ و وعیدها عمل کنید. نکته پایانی اینکه، همیشه کودکان، صرفاً لج‌باز نیستند و ممکن است لج‌بازی ظاهری آنها با اختلال دیگری همراه باشد؛ اختلالاتی مثل ADHD یا بیش‌فعالی و کمبود توجه، گاهی هم ممکن است این دو اختلال را به طور هم‌زمان داشته باشند.

البته اختلال نافرمانی و لج‌بازی عمدتاً در سنین ورود به مدرسه بروز می‌کند و کودک نسبت به معلم، ناظم و والدین نافرمان و لج‌باز است و تکالیفش را انجام نمی‌دهد یا نافرمانی‌های شدیدتر و عمیق‌تر دارد و ۵۵ تا ۶۰ درصد از این موارد، با اختلال بیش‌فعالی همراه است. در این صورت والدین حتماً باید با روان‌شناسان مشورت کنند و برنامه‌ریزی مدون و مشخصی برای حل این بحران داشته باشند.

 

وقتي مي گوييم علي غريب بود لعنت ميکنيم مردمان آن زمان را 
وقتي مي گوييم حسين غريب بود لعنت ميکنيم مردمان آن زمان را
 خدا نکند روزي بگويند مهدي غريب بود که آينده گان لعنتمان کنند

 

!جنـگ نـرم , تـفـنـگ نميخواهد چـادر ميخواهد


 

جمعه 28 آبان 1395  12:58 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها