0

آماده‌سازی قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آماده‌سازی قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان

آماده‌سازی قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان

 


بیگ بنگ/ ناسا در روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که ساخت بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان، «تلسکوپ فضایی جیمز وب»، پس از گذشت تقریبا دو دهه به پایان رسیده و محققان این سازمان در حال آزمایش ابزارآلات این تلسکوپ قدرتمند هستند.


«تلسکوپ فضایی جیمز وب» در اکتبر ۲۰۱۸ بر روی موشک آریان ۵ از گویان فرانسه راه‌اندازی خواهد شد. «تلسکوپ فضایی جیمز وب» قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده و به نظر می‌رسد که می‌تواند جانشینی برای تلسکوپ فضایی ۲۶ ساله ناسا یعنی «هابل» باشد.


مهندسین و تکنسین‌های ناسا کار بر روی «تلسکوپ جیمز وب» را با اولین اندازه‌گیری نوری مهم آینه‌ها و گرفتن تست انحنا از آنها با موفقیت به پایان رساندند. آنها در این تست پرتوهای نور را روی سطح آیینه‌های این تلسکوپ تابانده و بعد از انعکاس پرتوهای تابانده شده، آنها را گرفته و با پرتوهای ساطع شده از یک هولوگرام کامپیوتری مقایسه کردند.

 

این تلسکوپ متشکل از ۱۸ آینه شش ضلعی است که محققان آنها را تحت یکسری از آزمایشات دقیق صدا و ارتعاشات در محیط‌ های خشونت آمیز در داخل موشک یا در فضا قرار دادند. تلسکوپ فضایی جیمز وب در زمانی کاملا آماده خواهد شد که از تمامی آزمایشات با موفقیت گذر کند. این پروژه ۸٫۷ میلیارد دلاری به رهبری ناسا و با کمک آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا پشتیبانی می‌شود. «تلسکوپ جیمز وب» ۱۰۰ برابر قوی‌تر از «هابل» بوده که می تواند از نخستین کهکشان‌های تشکیل‌ شده در کیهان تصویربرداری کند و اتمسفر سیارات اطراف ستاره‌های دوردست را شناسایی کند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 16 آبان 1395  6:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها