0

شیب کاهشی چشمگیر هپاتیت در بین اهداکنندگان خون

 
hamed0001
hamed0001
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 80
محل سکونت : فارس

شیب کاهشی چشمگیر هپاتیت در بین اهداکنندگان خون

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با اشاره به شیب کاهشی چشمگیر هپاتیت در بین اهداکنندگان خون گفت: طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت B در سال 1394 به 12 مورد از هر 10 هزار واحد اهدای خون جمع‌آوری شده و در مورد هپاتیت C این آمار در هر 10 هزار واحد خون اهدایی جمع‌آوری شده به 4 مورد رسیده است.
بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون کشور اظهار کرد: طی 10 سال گذشته شیوع هپاتیت B در جامعه اهداکنندگان خون از شش دهم درصد به کمتر از دوازده صدم درصد و در زمینه هپاتیت C از 15 صدم درصد با یک کاهش چشمگیر به چهار صدم درصد تا پایان سال 94 رسیده است. این در حالیست که شیوع هپاتیت B در جامعه عادی بیش از 2 درصد و در مورد هپاتیت C بین 5/0 تا 7/0 درصد است.
به گزارش آکاایران: وی افزود: هم اکنون میزان شیوع هپاتیت B و C در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگ‌سازی، آموزش و ارتقای فرآیندهای انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه‌ خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین 10 برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است و در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره‌گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورها است.
سخنگوی سازمان انتقال خون کشور یادآور شد: در جامعه عمومی کشور نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از 300 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن هستند.
وی ادامه داد: در سراسر جهان 400 میلیون نفر مبتلا به هپاتیت‌های ویروسی B و C هستند. طبق جدیدترین آمار سازمان انتقال خون در ایران هپاتیت B در سال 1394 به 12 مورد از هر 10 هزار واحد اهدای خون جمع‌آوری شده و در مورد هپاتیت C این آمار در هر ده هزار واحد خون اهدایی جمع‌آوری شده به 4 مورد رسیده است.
حاجی بیگی افزود: در قاره پهناور آسیا کشورهای ایران، ژاپن، کره‌ جنوبی کشورهای برتر در زمینه تضمین کیفیت و سلامت خون و فرآورده‌های آن هستند. در مورد HIV در طی ده سال گذشته در اهداکنندگان خون در سراسر کشور 3 (سه) مورد در صدهزار واحد خون اهدایی بوده است. البته خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.
وی ادامه داد: هم اکنون با توجه به واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B در کشور، آمار هپاتیت B رو به کاهش است که این شیب کاهشی، آرامش اطمینان‌بخشی را برای مصرف‌کنندگان خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.

دوشنبه 10 آبان 1395  12:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها