0

شرحي از زندگي صدام حسين ديكتاتورعراق

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

شرحي از زندگي صدام حسين ديكتاتورعراق

 

صدام حسين عبدالمجيد التكريتي روز ۲۸ آوريل ۱۹۳۷ (۸ ارديبهشت ۱۳۱۶) در روستاي العوجه در نزديكي شهر تكريت به دنيا آمد. صدام چوپان زاده بود، مادرش هنگام تولد او سعي داشت بچه را سقط كند ولي موفق به اين كار نشد. بعدها بستگان او كه همه اهل تكريت بودند، به مشاوران و معاونان اصلي او تبديل شدند و باندي را تشكيل دادند كه به «مافياي تكريت» معروف شد. پدر صدام حسين عبدالمجيد نام داشت اما صدام هيچ وقت او را نديد. پدر صدام قبل از تولد او مرده يا ناپديد شده بود.

 مادر صدام «صبحا طلفاح المسلط» دوباره ازدواج كرد و صدام سه برادر ناتني پيدا كرد: برزان ابراهيم حسن كه بعدها رئيس پليس مخفي عراق و نماينده عراق در مقر سازمان ملل در ژنو شد.

 سباوي ابراهيم حسن كه او نيز رئيس نيروهاي اطلاعاتي عراق شد. وتبان ابراهيم حسن كه وزير كشور صدام شد. برزان و وتبان بعد از جنگ عراق (در سال ۲۰۰۳) به دست نيروهاي ائتلاف افتادند.

 صدام در ۱۰ سالگي به بغداد رفت تا با دايي اش خيرالله طلفاح (يك سني معتقد بود) زندگي كند. صدام از دايي خيرالله ياد گرفت كه هيچ وقت به دشمنانش- هرچند كه بسيار قدرتمند باشند- تكيه نكند. ۱۸ ساله بود كه وارد دبيرستان ملي بغداد شد. يك سال بعد او شغل اصلي اش را شروع كرد: او در ۱۹ سالگي اولين قتلش را انجام داد. او قاتل متولد شده بود.


در سال
۱۹۵۷ او به حزب بعث پيوست. در آن زمان موج سوسياليسم و پان عربيسم در جهان عرب در اوج خود بود. حكومت فاسد سوريه در سال ۱۹۴۹ از كار بركنار شده بود.

 جمال عبدالناصر هم از سال ۱۹۵۲ بر مصر حكومت مي كرد و همه جهان عرب را تحت تاثير خود گرفته بود. يك سال بعد از آنكه صدام عضو حزب بعث شد، كودتايي در عراق اتفاق افتاد و پادشاه عراق سرنگون شد. رهبر اين كودتا ژنرال عبدالكريم قاسم عضو حزب بعث نبود بنابراين طبيعي بود كه بعثي ها او را تحمل نكنند. يك سال بعد گروهي از اعضاي حزب بعث تصميم گرفتند نخست وزير يعني همان ژنرال قاسم را ترور كنند.

 ترور نافرجام بود ولي صدام توانست از صحنه فرار كند. در حال فرار گلوله اي به پاي او شليك كردند اما اين چريك جوان، گلوله را با دست خود از پايش بيرون كشيد و به سوريه فرار كرد. او از آنجا بلافاصله به مصرنزد جمال عبدالناصر رفت وي در عراق به طور غيابي به اعدام محكوم شد.

 او در مصر به دانشگاه رفت و مدركش را از دانشكده حقوق دانشگاه قاهره دريافت كرد. حزب بعث در سال ۱۹۶۳ در عراق به قدرت رسيد. صدام بلافاصله به عراق بازگشت. ولي اين خوشي طولي نكشيد. هفت، هشت ماه بعد حزب بعث با يك كودتا از قدرت پايين كشيده شد و تعدادي از اعضاي اين حزب از جمله صدام به زندان افتادند.

 او سه سال در زندان ماند و در سال ۱۹۶۷ از زندان فرار كرد. بسياري از زندگي نامه نويسان صدام مي گويند تنش هايي كه در دوره اول به قدرت رسيدن حزب بعث ايجاد شد، در شكل گيري سياست هاي آينده صدام تاثير زيادي داشت. او از آن زمان به بعد بر ثبات سياسي و اجتماعي بيش از هر چيز ديگر تاكيد مي كرد.اما ۴ سال بعد از كودتا عليه حزب بعث، خود اين حزب دست به كودتا زد.

 

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
دوشنبه 13 دی 1389  10:39 PM
تشکرات از این پست
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

به حكومت رسيدن صدام تكريتي

 در سال ۱۹۶۸ حزب بعث دوباره با كودتايي غير خونين به قدرت رسيد. صدام معاون شوراي فرماندهي انقلاب و معاون رئيس جمهور عراق شد. او در سال ۱۹۷۳ در ارتش عراق به مقام ژنرالي دست پيدا كرد.

 او عملاً همه كاره عراق شده بود.

 او در كشور عراق كه تنوع قومي و مذهبي زيادي داشت، سياستي ويژه اتخاذ كرد. سياست هاي اقتصادي او عدالت محور و در جهت كاهش اختلاف  طبقاتي و بالا بردن سطح زندگي مردم بود.

 او در سال هاي اول حكومتش در اين راه كاملاً موفق بود. مدرسه ها و بيمارستان هاي زيادي در آن سال ها ساخته شد و پاي تكنولوژي هاي جديد به عراق رسيد. او در سال ۱۹۷۲ نفت عراق را ملي كرد و توانست با اختصاص پول نفت، فقر را در عراق كم كند.

 عراق صدام يكي از پيشرفته ترين كشورهاي خاورميانه بود. اما در همان زمان، صدام به كار ديگري هم مشغول بود: او هر كدام از اعضاي حزب بعث را كه احساس مي كرد برايش خطرساز باشند، تصفيه مي كرد.

در اين زمان هنوز صدام معاون رئيس جمهور بود ولي همه كارها عملاً به دست او انجام مي شد. او حتي به سفرهاي رسمي خارجي مي رفت. مثلاً در سال
۱۹۷۶ او سفري رسمي به فرانسه داشت.

 احمدحسن البكر رئيس جمهور قانوني عراق از قدرت صدام دلخوشي نداشت. او در سال ۱۹۷۹ ارتباطاتش را با حزب بعث سوريه تشديد كرد. او و حافظ اسد قصد داشتند دو كشور را با هم متحد كنند و كشوري به رهبري حافظ اسد تشكيل دهند.البكر هم معاون اسد مي شد _ اما صدام قصد نداشت به اين راحتي از قدرت كنار رود.

 او بعدها هم نشان داد كه جدا كردنش از قدرت خيلي مشكل است. در نظام جديد، جايي براي صدام وجود نداشت و او بايد از صحنه بيرون مي رفت. روز ۱۶ ژوئيه سال ۱۹۷۹ البكر را مجبور كرد از مقام خود استعفا دهد و خودش رهبر بلامنازع كشور شد.

 اولين اقدام صدام در مقام رئيس جمهور اقدامي استثنايي بود. او همه اعضاي ارشد حزب بعث را در اتاقي جمع كرد و ورقه اي را به دست يكي از آنها داد: «اين اسامي را بخوان. اينها كساني هستند كه به من وفادار نبوده اند.» هر كسي كه اسمش خوانده مي شد را به بيرون از اتاق مي بردند.

 بعد از اينكه ليست تمام شد، كساني كه در اتاق بودند، صداي چندين تير را شنيدند.

 صدام گفت: «شما بايد خوشحال باشيد كه در اين اتاق مانده ايد و هنوز زنده ايد. شما از نيروهاي وفادار من هستيد.» حاضران از شدت خوشحالي نمي دانستند چه كنند. كف مي زدند و با اسلحه هاي كمري شان شليك هوايي مي كردند. اين صحنه كامل ترين چهره صدام بعد از سال ۱۹۷۹ است.

 او دو سال بعد به ايران حمله كرد. ۸ سال با ايران جنگيد و نزديك يك ميليون نفر را به كشتن داد. دو سال بعد از خلاص شدن از جنگ ايران، به سراغ كويت رفت. او اصرار داشت عراق را بزرگ تر كند.

 صدام به سرعت كويت را تصرف كرد و خودش هم به كويت رفت. اما اين بار ديگر غرب پشتيبانش نبود. ارتش هاي غربي با حمايت سازمان ملل و به فرماندهي
آمريكا به خليج فارس ريختند و در عرض چند روز صدام را از كويت بيرون كردند. او در حال خروج از كويت، چاه هاي نفت كويت را آتش زد. از اين لحظه دوران افول صدام شروع شد. سازمان ملل
۱۲سال عراق را تحريم كرد و سرانجام در سال ۲۰۰۳، رژيم صدام سرنگون شد.

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
دوشنبه 13 دی 1389  10:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها