0

يورو در وضع موجود قادر به ادامه حيات نيست

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

يورو در وضع موجود قادر به ادامه حيات نيست

89/10/13 - 14:31
شماره:8910130853
نسخه چاپي ارسال به دوستان
اقتصاددان برجسته انگليسي:
يورو در وضع موجود قادر به ادامه حيات نيست

خبرگزاري فارس: اقتصاددان ارشد انگليسي تاكيد كرد با ادامه وضع موجود و گسترش بحران بدهي و كسري بودجه در بين كشورهاي منطقه يورو پول واحد اروپايي قادر به ادامه حيات نخواهد بود .

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه ادوارد هاگ تصريح كرد يورو پول واحد اروپايي اكنون با بيشترين و جدي ترين چالشها از سال 2002 تا كنون روبرو شده است . بحران مالي يونان و ايرلند به خوبي شكاف موجود بين قدرتهاي اقتصادي منطقه يورو را نشان داده است .
در حالي كه آلمان و فرانسه با افزايش رشد اقتصادي مازاد تراز تجاري روبرو هستند برخي كشورها مثل يونان، ايرلند، اسپانيا و پرتغال با بحران مالي و بدهي روبرو هستند .
وي افزود هميشه فكر مي كنم اين بحران به زودي به ساير كشورهاي منطقه يورو گسترش خواهد يافت ولي هنوز به درستي معلوم نيست كدام كشور قرباني بعدي اين بحران خواهد بود . البته شانس اسپانيا به مراتب بيشتر از بقيه كشورها خواهد بود . طي هفته هاي اخير هزينه دريافت وام در كشورهاي ايتاليا اسپانيا و پرتغال به شدت افزايش يافته است .
وي گفت متاسفانه تا زماني كه فشارهاي مالي و اقتصادي به كل بدنه اقتصادي منطقه يورو فشار وارد نكرده بود هيچ كشوري حاضر نبود در برابر اين فشارها كه در نهايت منجر به بحران مالي شد واكنش و عكس العمل نشان دهد . بحران مالي منطقه يورو تا آنجا پيشرفت كرده است كه آلمان بزرگترين اقتصاد اروپا تهديد به خروج از اتحاديه پولي مشترك اروپا كرده است .
مركز تحقيقات اقتصاد بازرگاني انگليس موسوم به سي ئي بي آر در تازه ترين گزارش خود پيش بيني كرد احتمال و شانس ادامه حيات يورو پول واحد اروپايي به شكل كنوني تا ده سال آينده كمتر از بيست درصد خواهد بود . عدم تعادل شديد بين كشورهاي عضو يورو در زمينه قدرت رقابت اقتصادي عامل اصلي تضعيف جايگاه يورو تا ده سال آينده خواهد بود .
بر اساس اين گزارش اسپانيا و ايتاليا تا بهار سال 2011 با تشديد بحران مالي و بدهي روبرو خواهند شد و اين مساله موجب گسترش بحران در منطقه يورو خواهد بود .داگلاس مك ويليامز كارشناس ارشد مركز تحقيقات اقتصاد بازرگاني انگليس تاكيد كرد بحران مالي و بدهي يونان و ايرلند بايد زنگ خطر را براي مقامهاي اروپايي به صدا درآورده باشد ولي به نظر مي رسد عدم اتحاد و همبستگي سياسي بين سران اروپا مانع از دستيابي به راهكار و راه حل مشتركي براي حل بحران مالي منطقه يورو شده است .
منطقه يورو در حالي سال 2011 را آغاز كرده است كه بحران اقتصادي اسپانيا و بدهي 290 ميليارد يورويي اين كشور به شدت موجوديت آن را تهديد مي‌كند.كارشناسان اقتصادي و مالي بر اين باورند كه با توجه به بحران مالي يونان و ايرلند كه به طور موقت با كمكهاي مالي صندوق بين المللي پول و اتحاديه اروپا حل و فصل شده است گسترش بحران مالي و بدهي اسپانيا و تشديد اين بحران مي تواند منطقه يورو را به پرتگاه سقوط اقتصادي نزديكتر كند .
به عقيده كارشناسان اقتصادي مكانيسم نجات مالي و اقتصادي منطقه يورو براي نجات اقتصاد كشورهاي اروپايي از بحران كافي نخواهد بود و نجات قطعي اروپا از بحران فعلي نيازمند اصلاحات ساختاري و ريشه اي در قوانين اقتصادي و مالي منطقه يورو است .

 
 
دوشنبه 13 دی 1389  6:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها