0

سرنگونی ۲ فروند هواپیمای بیگانه در خلیج فارس توسط سپاه

 
Meysam_Vampair
Meysam_Vampair
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1389 
تعداد پست ها : 1442

سرنگونی ۲ فروند هواپیمای بیگانه در خلیج فارس توسط سپاه

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینكه ما تا الان تعداد زیادی از هواپیماهای جاسوسی و فوق پیشرفته بیگانه را سرنگون و در مواردی مهندسی معكوس كرده ایم، گفت: در خلیج فارس نیز دو فروند هواپیمای آنها را ساقط كرده ایم.


به گزارش خبرگزاری فارس، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گفتگویی تفصیلی با اشاره به مهم ترین مأموریت های این نیرو گفت: در مجموعه نیروی هوافضا چند مأموریت عمده بر عهده ماست. بخش اول شامل موشك های زمین به زمین می شود كه به صورت انحصاری در اختیار نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. بخش دوم، مجموعه پدافند هوایی است كه پاسخ گویی و دفاع در برابر تهاجمات هوایی و موشكی دشمن را برعهده دارد. بخش سوم، بخش هواپیمایی و بالگردی است كه در زمینه ترابری و رزمی انجام وظیفه می كند. بخش چهارم مربوط به هواپیماهای بدون سرنشین است. قوی ترین یگان های هواپیمای بدون سرنشین در نیروی هوافضا سازماندهی شده اند.

حاجی زاده با بیان اینكه قبل از انقلاب اسلامی، علی رغم سرسپردگی رژیم طاغوت به امریكا، موشك های زمین به زمین از جمله مواردی بود كه به شاه مخلوع تحویل داده نشد، گفت: هواپیماهای اف۱۴، قراردادهای آواكس، اف۱۶، سیستم پدافند هوایی، تجهیزات دریایی و... دراختیار رژیم طاغوت بود ولی موشك زمین به زمین را به شاه ندادند.


* عملیات نفوذی دشمن برای از رده خارج كردن سیستم های نظامی ایران

وی ادامه داد: بعد از انقلاب و با شروع جنگ تحمیلی، درواقع با یك حادثه معجزه آسا، خارج از كنترل امریكا و شوروی، تعداد محدودی موشك در اختیار ما قرار گرفت. البته تلاش بسیاری كردند كه جلوی این تعداد محدود را هم بگیرند اما موفق نشدند. با اطلاعاتی كه امریكا در اختیار عراق گذاشت، تعداد زیادی از هواپیماها بسیج شدند تا پایگاه مركزی اصلی موشكی را در سال ۶۷ از بین ببرند اما هرچه تلاش كردند باز هم نتوانستند آن را منهدم كنند. حتی دریك عملیات نفوذی توسط جاسوسانی كه فرستادند، برخی از تجهیزات ما را تقریباً غیرعملیاتی كردند اما باز نتوانستند سیستم های ما را به اصطلاح از رده عملیاتی خارج كنند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تاكید بر اینكه در بخش موشكی ما از همان روزهای نخست، فعال شدیم و به دنبال بومی كردن این سیستم بودیم، تصریح كرد: اجزا را از جاهای مختلف تهیه و موشك ها را مونتاژ می كردیم، اما جلوی خرید اجزا را نیز گرفتند و كار به جایی رسید كه حتی در تهیه و ورود مواد اولیه هم با مشكل روبرو شدیم. اما همه تلاش خود را به كار بردیم تا به خودكفایی رسیدیم تا اینكه چند سال پیش صددرصد خودكفا شدیم و دشمنان دیگر نتوانستند هیچ سدی در برابر ما ایجاد كنند.


* در صورت تهاجم، شلیك موشك به سوی دشمن روز به روز افزایش خواهد یافت

حاجی زاده با بیان اینكه امروز ما دانش طراحی را نیز پیدا كردیم، گفت: در حال حاضر موشك های ساخته شده ما، كپی سازی نیست و براساس نیاز یگان های عملیاتی ما طراحی می شوند و به لطف خدا امروز این توانایی را داریم كه از موشك های كوتاه برد تا برد دوهزار كیلومتر با سیستم های متنوع و متناسب با نوع مأموریت ها بهره ببریم.

وی خاطرنشان كرد: در دوران دفاع مقدس ما فقط چند یگان در شهر داشتیم و الان در كل جغرافیای ایران عزیز، پایگاه های موشكی ما گسترش یافته و طوری طراحی شده اند كه اگر با دشمن درگیری رخ دهد، تعداد موشك های پرتاب شده به سوی او، روز به روز افزایش خواهد یافت و از شیوه هایی استفاده خواهیم كرد كه دشمن نتواند كوچك ترین صدمه ای به ما واردكند.


* سپاه مسئولیت مقابله با موشك های كروز و دفاع از پایتخت را برعهده دارد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص نقش این نیرو در پدافند هوایی كشور نیز اظهار داشت: در بخش پدافند هوایی دو مأموریت عمده برعهده ماست. یك بخش تأمین تجهیزات است كه از تحقیقات و ارائه ایده تا تولید محصول را شامل می شود.

حاجی زاده ادامه داد: ما در تحریم هستیم و دنیای استكبار جلوی واردات تجهیزات پدافندی و كاملاً دفاعی را هم گرفته و ما در تلاشیم به خودكفایی كامل برسیم. دستاوردهای زیادی هم داشته ایم. مثلاً انواع و اقسام رادارها توسط سپاه بومی سازی شده و خودكفایی در این بخش مهم، مرهون تلاش نیروهای متخصص و متعهد سپاه است.

وی افزود: در بخش سامانه های مقابله با كروز نیز هم در قسمت طراحی و هم در قسمت مقابله، توانمندی های بسیار خوبی كسب كرده ایم و سپاه پاسداران مسئولیت مقابله با موشك های كروز و دفاع از پایتخت را برعهده دارد. در واقع تهران جزء نادر پایتخت های جهان است كه به چنین سیستم پدافندی مجهز است.


فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ادامه تصریح كرد: در بخش های جنگ الكترونیك، مراكز كنترل فرماندهی و بخش های موشكی نیز توانمندی های ارزشمندی داریم كه در كنار بخش های صنعتی و تحقیقاتی، توانایی دفاعی گسترده و ویژه ای به ما بخشیده است.

حاجی زاده در خصوص عملكرد نیروی هوافضای سپاه در بخش هواپیمایی نیز با اشاره به هواپیماهای بال ثابت وهواپیماهای رزمی (هواپیماهای سوخو ۲۵ و توكانو) كه كار رزمی انجام می دهند و هواپیماهای پشتیبانی هستند، گفت: دركنار آنها بالگردهای رزمی ما نیز در مأموریت های رزمی حضور دارند وكمك می كنند. اینها عمدتاً به نیروی زمینی كمك می كنند و به صورت گسترده در شمال غرب و جنوب شرق مأموریت دارند.


* پروازهای شناسایی سپاه بر فراز مرزها و خلیج فارس

وی ادامه داد: در بخش ترابری، هواپیماهای آنتونوف، ایلوشین و نیز هواپیماهای یاك ۱۲ را داریم كه كار ترابری را انجام می دهند. آنها در بخش مراقبت و شناسایی هم مأموریت دارند. تجهیزات شناسایی و مراقبت روی آنها نصب شده و در مرزها و خلیج فارس و دریای عمان دائماً پرواز دارند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح كرد: در كنار این مأموریت ها، یك سری مأموریت های متفرقه نیز داریم كه گاهی از اصل مأموریت های ما بیشتر می شوند. مثلاً در پشتیبانی از دولت و مأموریت های امداد ونجات. در اتفاقات غیرمترقبه مثل سیل، زلزله، برف و روزهایی كه با آتش سوزی جنگل های شمال مواجه بودیم، بالگردهای اطفای حریق سپاه فعال بودند و برنامه ریزی داریم كه هواپیماهای سنگین مان را به امكانات اطفای حریق مجهز كنیم تا در آتش سوزی های گسترده از آنها استفاده كنیم.


* استفاده از پهپادهای با شناسایی با مدت پروازی بالا

حاجی زاده در خصوص هواپیماهای بدون سرنشین نیز خاطر نشان كرد: دراین بخش ما تولید كننده هستیم و یگان هایی داریم كه از اینها به صورت گسترده (در كارهای مراقبتی و شناسایی) استفاده می كنند. این هواپیماها مدت پروازهای طولانی و خیلی ارزان دارند. یك هواپیمای بدون سرنشین، با ۶ لیتر بنزین می تواند ۱۲ ساعت پرواز داشته باشد. خوشبختانه اخیراً به امكانات رزمی هم دست پیدا كرده ایم و چند ماهی است كه هواپیماهای بدون سرنشین بمب افكن هم به یگان های ما اضافه شده اند.


* امروز كسی حتی جرات تهدید ایران را هم ندارد

وی درباره میزان آمادگی نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در برابر تهدیدات نیز اظهار داشت: میزان آمادگی ما در سطحی است كه امریكایی ها و رژیم صهیونیستی دیگر حتی جرأت تهدید ما را هم ندارند. روزی بود كه می آمدند و علیه ما عملیات انجام می دادند. قایق ما را می زدند، بالگرد و هواپیمای ما را می زدند و ما نگران بودیم كه بخشی از جغرافیای ما را اشغال كنند. در كنار عراق به ما حمله كردند. دوره ای گذشت و صرفاً تهدید می كردند. شرایط به گونه ای بود كه با تهدید سعی می كردند ما را وادار به سازش كنند، الان دیگر جرأت تهدید هم از آنها سلب شده است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه كه با نشریه پیام انقلاب سپاه سخن می گفت، افزود: آنها می ترسند تهدید آنها تحریك آمیز باشد و این نكته بسیار مهمی است. توانمندی نیروهای مسلح و ولایت مدار در سپاه و ارتش و بسیج به قدری زیاد است كه دیگر جرأت و جسارت تهاجم هیچ قدرتی علیه كشور ما متصور نیست.

حاجی زاده با بیان اینكه در تاریخ ۲۰۰ سال گذشته و نیز سه دهه بعد از انقلاب، همواره شاهد توطئه های استكبار و تهاجم و تجاوز آن بوده ایم، تاكید كرد: بنابر این به افزایش قدرت خود ادامه خواهیم داد. باید توان خودرا به نقطه ای برسانیم كه حتی نتوانند به موضوع تهدید و تهاجم فكر كنند.


* حتی از حالت آماده باش نیروهای فرامنطقه ای در اطراف ایران هم آگاهیم

وی در باره میزان شناخت، نظارت و درصد فعالیت های دشمن در منطقه نیز گفت: ما به طور كامل بر دشمنان مسلط هستیم. هر تغییری كه در سواحلمان اتفاق می افتد متوجه می شویم. وقتی در ناوها و رزم ناوهای آنها آماده باش اعلام می شود یا كاركنان ناوهای هواپیمابرشان جلیقه نجات می پوشند وآماده می شوند كه قایق ها را داخل دریا بیندازند، همه و همه را ما مطلعیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطر نشان كرد: روزگاری این ناو هواپیمابر به عنوان یك نقطه اتكا برایشان مطرح بود و هنگامی كه به كشوری می گفتند این ناو دارد به سوی ساحل شما حركت می كند، حكومت آن كشور سرنگون می شد اما الان این موضوع خود به یك تهدید برای آنها تبدیل شده است.


* تمام پایگاه های دشمن تحت برد موشك های ماست

حاجی زاده افزود: چند هزار نفر روی عرشه این ناو زندگی می كنند. حدوداً ۸۰فروند هواپیما داخل عرشه آن است و همه پایگاه هایشان تحت برد موشكی ما هستند و بر آنها تسلط كامل داریم. بنابراین، نقاط قدرت دیروز، امروز برای آنها نقاط آسیب پذیر شده است. هشت سال جنگ را با قرار گرفتن سی كشور پشت سر عراق در آن شرایط سخت بر ما تحمیل كردند و شكست خوردند. رزمنده ها و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس، امروز در مسئولیت های مختلف هستند و بیكار ننشسته اند. در این مدت ما كار كرده ایم و ملت شریف ایران مطمئن باشند كه اجازه تكرار تاریخ را به استكبار نخواهیم داد.

وی در خصوص تاثیر طرح تحول و تعالی سپاه در نیروی هوافضا نیز تصریح كرد: ما بدون تحول و تعالی باقی نخواهیم ماند. حقیقت سپاه در این تحولات و تغییرات و توجه به پویایی است كه حفظ می شود، به عبارت دیگر هر روز باید به سمت قله حركت كنیم. رهبر معظم انقلاب می فرمایند كه به ایستگاه های این راه اكتفا نكنید. قانع نشوید و حركت رو به قله را ادامه دهید. این یعنی تحول، تعالی و نو شدن.

حاجی زاده ادامه داد: نیروی هوافضا هم جزئی از مجموعه كلان سپاه است و در بخش های مختلف، این حركت به صورت مداوم ادامه دارد. امروز بعد از سه دهه تلاش، این پویایی، نشاط و آمادگی به خوبی قابل مشاهده است. اینها به خاطر همین راهبرد و روش است. از مقطعی كه سردار جعفری، فرماندهی كل سپاه را برعهده گرفته اند، سرعت این تحولات بیشتر شده و ما هم به تبع این دستور، همین مسیر را ادامه می دهیم.


* ادامه فتنه ۸۸ به تهاجم نظامی علیه ایران می انجامید

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص موضوع ایران هراسی از سوی رسانه های غربی نیز گفت: آنها دو هدف عمده دارند. اول اینكه محصولات نظامی خود را بفروشند و كارخانجاتشان را از ركود خارج كنند. به عبارت بهتر به پول كشورهای عربی نیاز دارند. یك موقعی جنگی به راه می اندازند و زمانی بحث كویت و عراق را مطرح می كنند. موقعی هم كه می بینند سوژه جنگی در منطقه ندارند، ایران هراسی به راه می اندازند و البته ترفندشان هم مؤثر بوده و كشورهای منطقه فوراً می روند و قراردادهای سنگین با آنها می بندند.

به گزارش فارس وی در ادامه گفتگو با نشریه پیام انقلاب سپاه، افزود: هدف دوم آنها هم این است كه ایران را یك كشور ماجراجو معرفی كنند و همواره این ترس را در دل كشورهای منطقه و جهان حفظ نمایند. دشمنان ما در گذشته به دنبال این بودند كه اگر شرایطی پیش بیاید بتوانند به كشور ما حمله كنند. این امكان منتفی شده اما آنها دست بردار نیستند. درصددند كه اگر مثلاً شرایط مهیا باشد (مثل فتنه سال ۸۸)، اقدام كنند. اگر آن فتنه ادامه پیدا می كرد شاید به تهاجم هم می انجامید.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه خاطر نشان كرد: در مجموع بزرگ ترین هدف آنها، فروش سلاح است و اینكه حضور خود را در منطقه توجیه كنند و بتوانند نفت های اینها را مفت بخرند و بر انرژی منطقه تسلط داشته باشند.

حاجی زاده در خصوص صلح امیز بودن برنامه های جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیز گفت: مسلم است كه حساب مردم از حكومت ها جداست. مردم دنیا و منطقه به خوبی می دانند كه ایران اگر به دنبال كسب توانایی است و اگر رزمایشی انجام می دهد، در جهت دفاع و دفع تهاجم است و تحمیل خواسته خود بر منطقه نیست.

وی با تاكید بر اینكه ما اصلاً به دنبال این موضوع نیستیم كه برویم جایی را اشغال كنیم، تصیح كرد: تاریخ گذشته ما به خوبی شاهد این ادعاست. ما همواره مورد تهاجم قرار گرفته ایم؛ چه در مرزها وچه توسط تروریست ها. اقدامات ما كاملاً دفاعی است و این موضوع را سران این حكومت ها به خوبی می دانند. ما می خواهیم از كشورمان حراست كنیم و می كنیم و بیش از این به دنبال چیزی نیستیم.


* تعامل خوبی با برخی كشورهای منطقه داریم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درباره تعامل این نیرو در زمینه انتقال تجربیات و مشاركت در طرح های مرتبط با كشورهای اسلامی نیز گفت: ما با كشورهای دوست مثل سوریه، تعامل خوبی داریم. با بعضی از كشورها هم در حد توافقات راهبری، یك سری همكاری هایی وجود دارد.

حاجی زاده ادامه داد: به اعتقاد ما كشورهای منطقه می توانند به طور كامل امنیت منطقه را تأمین كنند. آنها نباید انتظار داشته باشند كه امریكایی ها، انگلیسی ها و فرانسوی ها از هزاران كیلومتر آن سوتر بیایند اینجا و دلسوز و حافظ امنیت ما باشند. امنیت باید توسط كشورهای منطقه فراهم شود و ما آمادگی داریم برای نیل به این هدف به آنها آموزش و تجهیزات بدهیم این موضوع چندین بار توسط مسئولان مطرح و پیگیری شده است و باید این خواسته دوطرفه باشد.


* علاقه ای به كارهای تجاری و اقتصادی در فروش سلاح به دیگران نداریم

وی در پاسخ به این سوال كه آیا سپاه آمادگی تولید انبوه موشك ها و محصولات هوافضا و صدور آنها را دارد، افزود:ما به بعضی از كشورهای دوست كه به امكانات ما نیاز داشته باشند كمك می كنیم ولی نمی توانیم به كشوری كه در كنار امریكا قرار دارد سلاح بفروشیم تا علیه خودمان استفاده كند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح كرد: به طور كلی ما علاقه ای به این گونه كارهای تجاری و اقتصادی نداریم. به هرحال سلاح ها برای كشتار مردم استفاده می شوند و اساساً باید روزی برسد كه همه این تسلیحات كنار گذاشته شوند و مشكلات با منطق، مذاكره و گفتگو حل شود.

حاجی زاده در خصوص تاثیر تحریم ها بر روند پیشرفت فعالیت های هوافضا در كشور نیز اظهار داشت: این تحریم ها قطعاً تأثیر دارد. برآیند این تحریم ها مثبت است. در ابتدا یك شوك تلقی می شود. ما نمی خواهیم واقعیت ها را نادیده بگیریم، زیرا محصولی كه دیروز می آمده، امروز دیگر نمی آید و جلویش را گرفته اند. ولی از آن لحظه، تفكر بومی سازی به صورت جدی شروع می شود.

وی خاطرنشان كرد: تجربه نشان داده كه هر موقع ما به صورت جدی یك نیاز و مشكلی را احساس كرده ایم حتماً راه حلی برایش یافته ایم. همان گونه كه در حال حاضر، فناوری های پیچیده را بومی كرده ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: تا روزی كه وحدت در داخل كشور هست، مردم عزیز پای كار هستند و از مقام معظم رهبری تبعیت می كنند، مطمئن باشید كه هیچ قدرتی و هیچ تحریمی نمی تواند بر ما غلبه كند.


* سپاه در پدافند هوایی كشور به ارتش كمك می كند

حاجی زاده با اشاره به تعامل مثبت سپاه و ارتش در زمینه های مختلف خاطر نشان كرد: ما قواعد و قوانین و آیین نامه هایی داریم كه مطابق آنها عمل می كنیم. مثلاً در پدافند برای دفاع از حریم هوایی كشور، ما كمك ارتش هستیم و مسئولیت آن برعهده ارتش است. درواقع ما در یك شبكه هماهنگ مشغول همكاری هستیم كه بسیار دقیق و روان تعریف شده است.

وی افزود: ارتش و سپاه دو بازوی توانای مقام ولایت هستند و برادران وفرماندهان سپاه و ارتش با درك متقابل و تعیین حدود و خطوط، در كنار یكدیگر، كار دفاع از كشور ونظام را در فضایی كاملاً برادرانه انجام می دهند.


* با هوپیماهای جاسوسی و شناسایی دشمن درگیری دائم داریم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: غربی ها یك سری توانمندی هایی را از مدت ها قبل دارند كه نمی توان آنها را نایده گرفت، به خصوص ماهواره. ماهواره ها می توانند عكس هایی را با دقت حتی كمتر از یك متر مربع هم تهیه كنند و این توانمندی وجود دارد. یا مثلاً هواپیماهای جاسوسی دارند كه دربرخی از نقاط توانایی تهیه عكس دارد. البته از اینها عمدتاً در افغانستان و عراق و نظایر آن استفاده می كنند و در كشور ما جرأت استفاده گسترده ندارند.

حاجی زاده افزود: آنها تجاوزهای محدودی به خاك كشورمان داشته اند و ما تا الان تعداد زیادی از هواپیماهای جاسوسی و فوق پیشرفته آنها را سرنگون و در مواردی مهندسی معكوس كرده ایم و تعداد زیادی از این هواپیماها را ساخته ایم. البته بعضی از مسائل از نظر ما خیلی اهمیت ندارد كه بازگو شود، مثلاً ما در خلیج فارس دو فروند هواپیمای آنها را ساقط كرده ایم و این مطلب برای اولین بار است كه گفته می شود.

وی افزود: شما ببینید ارتش رژیم صهیونیستی جزء چند ارتش طراز اول دنیاست و این امر بر كسی پوشیده نیست. با این حال آیا توانست جلوی حزب الله بایستد؟ می گویند حزب الله به نیابت از ایران و رژیم صهیونیستی به نیابت از امریكا جنگید. اگر فرض آنها این باشد، كشور بزرگ و وسیعی مثل ایران آیا توانایی مقابله با امریكا را دارد؟ من می خواهم بگویم كه سه دهه است كه ما ایستاده ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: این گونه نبوده كه درگیر نشده باشیم. آنها پشت عراق ایستادند اما نتوانستند حتی یك متر مربع از كشور عزیز ما را بگیرند. در حال حاضر و بعد از سه دهه تلاش زیادی شده و توانمندی ما به این اوج رسیده و امریكایی ها هم به خوبی این توانمندی را درك كرده اند و به شدت نگران هستند.

حاجی زاده ادامه داد: تا زمانی كه دو عنصراصلی یعنی وحدت و حضور مردم مسلمان و پیرو ولایت و رهبری حكیمانه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را داریم مطمئن باشید كه هیچ كشور و قدرتی نمی تواند علیه ما اقدام كند.

مصاحبه : خبرگزارى فارس (www.farsnews.com)
 


 

دوشنبه 13 دی 1389  2:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها