0

تشكيل كنسرسيوم مشترك تامين هزينه‌هاي مالي خط لوله گاز "تاپي "

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تشكيل كنسرسيوم مشترك تامين هزينه‌هاي مالي خط لوله گاز "تاپي "

89/10/13 - 11:46
شماره:8910130597
نسخه چاپي ارسال به دوستان
تشكيل كنسرسيوم مشترك تامين هزينه‌هاي مالي خط لوله گاز "تاپي "

خبرگزاري فارس: كشورهاي ذينفع در طرح خط لوله گاز تاپي از تشكيل كنسرسيوم مشتركي به منظور تامين مالي عمليات اجرايي و بهره‌برداري از خط لوله گاز، خبر دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در عشق‌آباد، پايگاه اينترنتي مجتمع صنعت نفت و گاز تركمنستان در گزارشي تصريح كرد: اقدامات مثبتي از سوي كشورهاي عضو خط لوله گاز تاپي در زمينه تشكيل كنسرسيوم تامين هزينه‌هاي مالي براي اجراي فني و نظارت بر فعاليت خط لوله گاز تاپي در دست اجرا است.
اين گزارش همچنين مي‌افزايد: رهبران كنسرسيوم بين‌المللي براساس برگزاري مناقصه‌اي تعيين خواهند شد.
همچنين دست‌اندركاران طرح تاپي در نظر دارند به منظور برگزاري مناقصه مذكور و نيز اجراي ساير وظايف مهم در ارتباط با ابعاد مختلف طرح تاپي، همراهي بانك توسعه آسيا و شركت مشاور بين‌المللي با عنوان (Transaction consultant) را بدست آورند.
در تاريخ يازدهم دسامبر سال 2010 ميلادي، اجلاس سران كشورهاي شركت كننده در پروژه خط لوله گازي تاپي در عشق‌آباد برگزار شد و سران 3 كشور تركمنستان، پاكستان و افغانستان و وزير نفت و گاز طبيعي هند، توافقنامه اصلي ساخت خط لوله گازي و توافقنامه بين حكومتي اجراي پروژه خط لوله گازي تاپي را امضا كردند.
تاكنون مسائل مهمي از قبيل قيمت گاز، تعرفه ترانزيت و مسئله امنيتي مورد مذاكره بوده است و در همين راستا نيز دولت افغانستان هفته گذشته اعلام كرد كه آماده است كه امنيت خط لوله گاز در خاك افغانستان را تامين كند.
كارشناسان، احداث خط لوله گاز به طول 1735 كيلومتر را تا پايان سال 2014 برآورد كرده‌اند.
ظرفيت خط لوله انتقال گاز 33 ميليارد متر مكعب گاز در سال بوده كه هند آماده خريد 18 ميليارد متر مكعب از آن است.
كارشناسان فني كشورهاي عضو، هزينه ساخت خط لوله گاز را مبلغي بالغ بر 6/7 ميليارد دلار برآورد مي‌كنند.
اين در حالي است كه تركمنستان، چهارمين ذخاير بزرگ گازي جهان را در اختيار دارد و هم اكنون به روسيه، ايران و چين گاز صادر مي‌كند.

 
 
دوشنبه 13 دی 1389  1:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها