0

هدفمندي يارانه‌ها حضور بخش خصوصي در پروژه‌هاي آزاد‌راهي را افزايش مي‌دهد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

هدفمندي يارانه‌ها حضور بخش خصوصي در پروژه‌هاي آزاد‌راهي را افزايش مي‌دهد

89/10/13 - 12:28
شماره:8910130764
نسخه چاپي ارسال به دوستان
عضو كميسيون برنامه‌و‌بودجه در گفت‌‌و‌گو با فارس:
هدفمندي يارانه‌ها حضور بخش خصوصي در پروژه‌هاي آزاد‌راهي را افزايش مي‌دهد

خبرگزاري فارس: نماينده مردم شيراز در مجلس گفت: با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و اختصاص بخشي از درآمد حاصل از آن به توسعه آزاد‌راه‌ها، بخش خصوصي براي اجراي پروژه‌هاي آزاد‌راهي نيز استقبال بيشتري خواهد داشت.

جعفر قادري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به تأثير بسزاي قانون هدفمندي يارانه‌ها در توسعه حمل و نقل عمومي، اظهار داشت: صرف‌نظر از افزايش هزينه‌هاي جاري و اداري سيستم حمل و نقل خصوصي، هدفمند‌سازي يارانه‌ها قطعأ به نفع حمل و نقل عمومي و توسعه زيرساخت‌هاي آن خواهد بود.
وي ادامه داد: اگر ناوگان حمل و نقل درون شهري به درستي مديريت شود، هزينه‌هاي اين ناوگان با اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها افزايش نمي‌يابد؛ قطعأ پس از كاهش تقاضا در حمل و نقل خصوصي به دليل افزايش هزينه‌ها، حمل و نقل عومي با هر جابه‌جايي خود، تعداد مسافر بيشتري را جابه‌جا مي‌كند و تعداد دفعات سير آنها بيشتر مي‌شود، بنابراين سهم بيشتري در جابه‌جايي مسافر كشور و به دنبال آن درآمد افزون‌تري خواهد داشت.
قادري با بيان اينكه منابعي كه از محل هدفمند‌سازي يارانه‌ها حاصل مي‌شود، قطعا در زيرساخت‌هاي حمل و نقل هزينه خواهد شد، اذعان داشت: جهت‌گيري‌هاي سرمايه‌گذاري در سيستم حمل و نقل، با توليد اتوبوس، توليد واگن و توسعه حمل و نقل عمومي كاملا توجيه پيدا مي‌كند بنابراين تمايل سرمايه‌گذاري در اين سيستم بيشتر خواهد بود.
‌اين عضو كميسيون برنامه‌ و‌ بودجه توضيح داد: قطعأ هزينه‌هاي حمل و نقل شخصي با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها افزايش مي‌يابد اما در سيستم‌هاي حمل و نقل عمومي نظير اتوبوسراني شهري و حمل و نقل برون‌شهري، اجراي اين قانون توجيه بيشتري خواهد داشت.

* استقبال فراوان بخش خصوصي از سيستم ريلي

قادري ادامه داد: هم‌اكنون بخش قابل توجهي از ظرفيت قطارهاي بين‌شهري در ايامي از سال خالي و غيرقابل استفاده است در حالي كه رقم قابل توجهي از جابه‌جايي مسافر و كالاي كشور توسط حمل و نقل زميني و پس از آن حمل و نقل هوايي انجام شود.
عضو كميسيون برنامه‌و‌بودجه مجلس با اشاره به افزايش استقبال از حمل و نقل ريلي با آزاد‌شدن نرخ‌ حامل‌هاي انرژي، اذعان داشت: هدفمند‌سازي يارانه‌ها موجب مي‌شود، حمل و نقل ريلي به دليل كاهش مصرف سوخت، هزينه كمتر و حفاظت از محيط زيست، سهم بيشتري در حمل و نقل بار و مسافر كشور كسب كند.
قادري توضيح داد: قطعا حضور و استقبال بخش خصوصي براي توسعه زيرساخت‌هاي ريلي نيز با اجراي اين قانون افزايش مي‌‌يابد.
نماينده مردم شيراز در مجلس با اشاره به رونق حمل كالا توسط راه‌آهن به دنبال آزاد‌سازي قيمت‌ها، خاطرنشان كرد: در توليد تجهيزات مربوط به حمل و نقل عمومي نيز با اجراي اين قانون مزيت‌هاي نسبي ايجاد مي‌شود.

* استقبال بخش خصوصي براي احداث آزاد‌راه‌ها افزايش مي‌يابد

اين عضو كميسيون برنامه‌و‌بودجه ادامه داد: با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و اختصاص بخشي از درآمد حاصل از آن به توسعه آزاد‌راه‌ها، بخش خصوصي براي اجراي پروژه‌هاي آزاد‌راهي نيز استقبال بيشتري خواهد داشت.
قادري با اشاره به توسعه ترانزيت با گسترش آزاد‌راه‌ها و كريدور‌هاي بين‌المللي در كشور، ادامه داد: با توسعه آزاد‌راه‌ها، مصرف سوخت، هزينه تصادفات، استهلاك خودرو، توليد آلاينده‌ها‌ي زيست‌محيطي و از اين قبيل كاهش مي‌يابد و با افزايش تقاضاي سير در آزاد‌راه‌ها، قطعأ از اين به بعد شاهد سرمايه‌گذاري بيشتري در اجراي پروژه‌هاي آزاد‌راهي خواهيم بود.

* تقويت بخش‌هاي مختلف با آزاد‌سازي يارانه‌ها

قادري خاطرنشان كرد: 20 درصدي كه از طريق درآمد اجراي قانون هدفمند‌سازي يارانه‌ها پيش‌بيني شده است، به بودجه عمومي دولت تزريق مي‌شود؛ به دنبال آن در بخشهاي مختلف نظير بهداشت،‌ درمان، آموزش پرورش، زيرساخت‌ها و از اين قبل و در كل به سر جمع بودجه افزوده مي‌شود بنابراين مي‌تواند همه بخش‌ها را از جمله بخش حمل و نقل، تقويت كند.

 
 
دوشنبه 13 دی 1389  1:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها