0

زنان، چگونه معجزه می‌کنند؟

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5526
محل سکونت : یزد

زنان، چگونه معجزه می‌کنند؟

زن، خانواده، معجزه زن

بنام خدا

زنان، چگونه معجزه می‌کنند؟

«زن می‌تواند خانه را به صورت بهشت برین درآورد و هم می‌تواند به صورت جهنمی سوزان تبدیلش سازد. می‌تواند شوهرش را به اوج ترقی برساند و هم می‌تواند به خاک سیاهش بنشاند

قدرت خانم‌ها نه در فیزیک و جسم، بلکه در روان و جان است. شاید یک خانم قدرت بدنی کمتری نسبت به یک مرد داشته باشد اما قطعاً قدرت روانی‌اش بی‌رقیب است. به قول آیت الله امینی دام ظله: «زن می‌تواند خانه را به صورت بهشت برین درآورد و هم می‌تواند به صورت جهنمی سوزان تبدیلش سازد. می‌تواند شوهرش را به اوج ترقی برساند و هم می‌تواند به خاک سیاهش بنشاند.» (آیین همسرداری؛ ص 27)
خانم‌ها ازدواج با مرد ضعیف و بی‌اراده را نمی‌پسندند؛ آن‌ها دوست دارند شوهری داشته باشند که بتوانند در طول زندگی مشترک با خیال راحت به او تکیه کنند. هرچند برخی اقتدار مرد را در ثروت او می‌بینند؛ ولی خانم‌های فهیم و آگاه بسیاری هستند که می‌دانند اقتدار مرد در مال او نیست وگرنه بسیاری از مردان مال دار، مقتدر نیستند و در زیر بار زندگی نمی‌توان به آن‌ها دل خوش کرد.
اگر همسر مقتدر واقعی دارید اقتدار همسرتان را پاس بدارید و در تقویت آن بکوشید. اگر هم مرد مقتدری انتخاب نکرده‌اید یا اینکه تازه ازدواج کرده‌اید و از الآن نمی‌خواهید ضعف شوهرتان را ببینند؛ به ادامه سخن آیت الله امینی توجه کنید: «زن اگر به فن شوهرداری آشنا باشد و وظایفی را که خدا برایش مقرر فرموده انجام دهد می‌تواند از یک مرد عادی بلکه از یک مرد بی‌عرضه و بی‌لیاقت یک شوهر لایق و آبرومند بسازد» (آیین همسرداری؛ ص 27)

لطفاً ببینید!

اگر یک مغازه‌دار چند روز با اقبال مشتریان مواجه نشود از کارش دلسرد می‌شود و چه بسا مغازه را به کلی تعطیل کند. چرا که هدف او از راه‌ اندازی یک مغازه، جلب مشتری است و وقتی این هدف برآورده نشود دلیلی برای ادامه کار نمی‌بیند و اگر مجبور به ادامه باشد سرد و بی‌نشاط خواهد بود.
وقتی خانم خانه ، تلاش مرد برای آسایش خانواده را نبیند و ارج ننهد، او را دلسرد می‌کند. وقتی مرد ببیند در میان خانواده‌اش جایگاهی ندارد از شور و حال، تهی می‌شود. در حقیقت برخی مردان ارزش کارشان را در بازخورد اطرافیان جستجو می‌کنند و وقتی اثری از رضایت نبینند رغبتی برای ادامه ندارند. از این روست که امام صادق علیه السلام زنان برتر را چنین توصیف می‌کند: اگر شوهرش چیزی برایش آورد از او تشکر می‌کند و اگر چیزی نیاورد راضی است. (بحارالأنوار؛ ج 100؛ ص 239)

لطفاً امید دهید!

هرچند به مرد توصیه می‌شود که خستگی بیرون را داخل منزل نیاورد اما نمی‌توان از آسیب‌های مشکلات کاری بر روح مرد، غافل شد؛ آسیب‌هایی که در ابتدا یک خراش کوچکند اما رفته رفته با تکرارشان روح مرد را خسته می‌کنند و امید او را به زانو در می‌آورند.
درست مثل کشتی‌گیری که مسابقات کشتی، او را خسته کرده است. با اینکه کسی منکر قدرت آن کشتی‌گیر نیست اما باید خستگی او را نیز درک کرد. در این مواقع، مربی به او روحیه می‌دهد تا کشتی‌گیر بتواند خودش را برای مسابقه بعدی بازیابی کند. حتی شده از یک روان‌شناس حاذق هم کمک می‌گیرد تا با او کارشناسانه‌ تر رفتار کند.
شده‌ام خراب و بدنام و هنوز امیدوارم  که به همت عزیزان برسم به نیک نامی (حافظ)
یک خانم شایسته می‌داند چگونه مربی خوبی برای همسرش باشد تا او را برای مسابقات آینده زندگی آماده کند. او روان‌شناس ماهری است که می‌داند چگونه رفتار کند تا اندوه همسرش را بیرون کند. چنین همسر صالحی است که امام صادق علیه السلام او را بهترین سود برای یک مرد شمرده است. (بحارالأنوار؛ ج 100؛ ص 217)

لطفاً ارتقا دهید!

خانم ‌ها خوب می‌ دانند که یکرنگی و رکود، ملالت‌آور است. از همین روست که آن‌ها بیش از آقایان  به دنبال تنوع در پوشش و تفریح و خوراک هستند. البته این روحیه اختصاص به خانم‌ها ندارد، اما نمودش در خانم‌ها واضح‌تر است. مردان شاید چندان به تنوع، اهمیت ندهند، اما چنین نیست که از آن تأثیر نپذیرند. حتماً زنان این تأثیرپذیری را با تنوعی که در پوشش و آرایششان ایجاد می‌کنند در چهره همسرشان دیده‌اند.
زندگی یکنواخت برای مردان کسالت‌آور است خصوصاً برای کسانی که کار یکنواخت دارند؛ مثل کارمندان. این امر می‌تواند اقتدار مرد را دچار آسیب کند. از سوی دیگر، انسان به دنبال کمال است. این میل در فطرت همه انسان‌ها وجود دارد. همه دوست دارند ترقی کنند و از پله‌های آن بالا روند.
از این رو کمک به شوهر در خروج از رکود و حرکت دادن او به سمت کمال، نتایج پرباری خواهد داشت؛ نتایجی که سودش تنها به شوهر نمی‌رسد و نصیب خانم هم خواهد شد. تشویق همسر به ادامه تحصیل، ایجاد فرهنگ مطالعه در خانواده و سوق دادن همسر به کتاب و کتاب‌خوانی، ورزش حرفه‌ای و ابراز علاقه به ترفیع درجه و ارتقاء شغلی همسر گزینه‌های مناسبی است.

لطفاً کارگزار خدا باشید!

مردی نزد رسول خدا صلی الله علیه و اله آمد و گفت: همسری دارم که هرگاه به خانه می‌روم استقبالم می‌کند و وقتی از خانه بیرون می‌آیم بدرقه ‌ام می‌کند و اگر مرا اندوهگین ببیند می ‌گوید: چرا اندوهگینی؟ اگر نگران روزیت هستی، دیگری (خدا) آن را برایت عهده‌دار شده و اگر اندیشناک آخرتت هستی، خدا اندیشناکیت را بیشتر کند.
رسول خدا صلی الله علیه واله فرمود: «خداوند کارگزارانی دارد که همسر تو یکی از آن کارگزاران خداست و پاداشی برابر نیمی از پاداش شهید را دارد.» (وسائل الشیعه؛ ج 20؛ ص 32)
وقتی خانم جایگاه شوهرش را چنین نمایش دهد و برای دل خودش و مصلحت زندگیش و سرافرازی فرزندانش و رضایت پروردگارش از شوکت همسرش پاسداری کند و از خودش حُسن تَبَعُّل نشان دهد؛ «اینجاست که همدمی و امیدبخشی زن، معجزه‌ای است که مرد را حیاتی نو می‌بخشد.» (فرهنگ خانواده؛ ص 276)

منابع:
1. امینی ابراهیم، آیین همسرداری، اسلامی، تهران، بهار 1382 ش، 49.
2. حر عاملی، وسائل الشیعه، آل البیت علیهم السلام، قم، 1409 ق، اول.
3. مجلسی محمدباقر، بحارالأنوار، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، 1403 ق، دوم.
4. مظاهری علی‌اکبر، فرهنگ خانواده، نورالزهرا سلام الله علیها، قم، 1393 ش، اول.

منبع : بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان، محمد دهقانی زاده

 

 

چهارشنبه 27 مرداد 1395  6:24 AM
تشکرات از این پست
emamedavazdah taha_h mamadbayat bayati0011 borkhar
دسترسی سریع به انجمن ها