0

لپ تاپ بخریم یا رایانه خانگى

 
fahime14
fahime14
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 470

لپ تاپ بخریم یا رایانه خانگى

بسیارى از کاربران همواره با این سؤال مواجهند که یک سیستم کامل خانگى خریدارى نمایند یا در فکر خرید یک لپ تاپ (یا نوتبوک) باشند. اما تفاوت، مزایا و معایب خرید یک لپ تاپ نسبت به یک کامپیوتر خانگى (به اصطلاح: Desktop PC) چیست ؟ در مقاله امروز تا حدودى به معایب و مزایاى هر کدام از این دو دستگاه اشاره مى شود :

لپ تاپ :
اصلى ترین ویژگى لپ تاپ قابلیت حمل آسان (Portable بودن) است. شما مى توانید همه جا لپتاپ خود را با خود ببرید و از آن استفاده کنید. در واقع تا لپ تاپ نداشته باشید و از آن استفاده نکرده باشید نمى توانید به اهمیت این ویژگى پى ببرید. فرض کنید کامپیوتر خانگى علاوه بر اشغال فضاى زیاد در اتاقى است که مجبورید به خاطر کار با کامپیوتر آنجا باشید و نخواهید توانست کارها را همزمان انجام دهید. اما وقتى لپ تاپ دارید مى توانید همزمان هم تلویزیون تماشا کنید و هم به کار خود با کامپیوتر بپردازید و در عین حال کنار مهمانانتان باشید و هم بر کارهاى کامپیوترى خود نظارت کنید. مى توانید آن را همراه خود به سفر ببرید و در آنجا از کارهایتان عقب نمانید. ویژگى دیگر خاصیت کار کردن بدون نیاز به برق مستقیم مى باشد، لپ تاپ مى تواند بین یک ساعت و نیم تا ۳ ساعت با باطرى کار کند، لذا مى توانید در مکانهایى مانند اتوبوس، اتومبیل یا در قطار و اماکنى که محدودیت دسترسى به برق شهرى دارید استفاده کنید. در واقع لپ تاپ براى کسانى که مدام با کامپیوتر سروکار دارند یک دستگاه ضرورى است کما اینکه داشتن یک سیستم خانگى در منزل یا محل کار در کنار لپ تاپ نیز مى تواند راحتى کارهاى روزمره شما را تکمیل کند. شکیل و زیبا بودن لپ تاپ ها نیز یکى از دلایلى است کاربران بسیار به آن توجه مى کنند و همچنین بسیارى از کاربران براى تظاهر به وضعیت مالى خوب و یا متخصص بودن اقدام به خرید لپ تاپ مى کنند!

یکپارچگى :

یکى دیگر از مزایاى لپ تاپ یکپارچگى امکانات مى باشد. ویژگیهایى مانند بلوتوث، وب کم، مودم اینترنت، کارت شبکه، دى وى دى رایتر، بلندگو و حتى کارت تى وى. قابلیت اتصال وسایل جانبى مانند ماوس و کیبورد خارجى و همچنین دستگاههاى سازگار با USB نیز از دیگر ویژگیهاى اغلب لپ تاپهاى موجود است.

ارتقاء :

با وجودى که در گذشته امکان ارتقاى نوتبوکها بصورت بسیار محدود امکانپذیر بود اما امروز ارتقاى رم و هارد و درایو نوتبوکها به راحتى امکانپذیر است. اما هنوز ارتقاى پردازشگر و کارت گرافیکى به سادگى امکانپذیر نیست و در حد بسیار محدودى وجود دارد. اما این موضوع در مورد پى سى ها بدینصورت مطرح نیست. پى سى ها قابلیت ارتقاى بسیار بهترى دارند.

معایب لپ تاپ ها :


-
قیمت: قیمت اصلى ترین ویژگى اى است که موجب پشیمان شدن کاربران از خرید لپ تاپ مى شود. اما در حال حاضر قیمت لپ تاپ ها بسیار مناسب مى باشند و شما مى توانید با پانصد هزار تومان یک لپ تاپ با قابلیت نصب و اجراى قابل قبول ویندوز اکس پى خریدارى کنید.

- کارایى :
یک لپ تاپ با قیمت حدود یک میلیون تومان در واقع کارایى یک PC با قیمت حدود پانصد هزار تومان را دارد و شما باید به این نکته توجه کنید که آیا حاضرید به ازاى ویژگیهاى لپ تاپ این مقدار هزینه اضافى را بپردازید ؟ لپ تاپ براى کسانى که مدام بازیهاى روز و جدید را خریدارى و استفاده مى کنند مناسب نیست چراکه بازیها، روز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهاى قوى ترى نیاز دارند و ممکن است لپ تاپ شما قابلیت اجراى همه نوع بازى را نداشته باشد (مگر آنکه بیش از ۲میلیون تومان هزینه کنید).ضمن آنکه براى لپ تاپها نمى توانید هاردهاى با سرعت بسیار زیاد (مانند ۷۲۰۰ دور در دقیقه یا بالاتر) خریدارى کنید و اغلب داراى هاردهاى با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه مى باشند لذا ناگزیر سرعتشان مقدارى کمتر است.

- محدودیتها :
یکى از محدودیتهاى لپ تاپ وجود یک درایو سى دى یا دى وى دى مى باشد که در مواردى مانند کپى سى دى شما را با مشکل مواجه مى کند (البته مى توان سى دى را وارد هارد کامپیوتر کرد و دوباره رایت کرد اما این روش به زمانى تقریبا دوبرابر بیشتر نسبت به حالت عادى نیازمند است). استفاده از تاچ پد یا همان صفحه لمسى لپ تاپ به راحتى استفاده از ماوس نیست نیاز به تمرین و عادت به آن دارد و در بیشتر موارد مجبورید از ماوس استفاده کنید. کیبورد اغلب لپ تاپ ها ناگزیر کوچک است و کار کردن براى بسیارى از افراد تا حدى مشکل است.

- ظرافت و استحکام :
لپ تاپ ها اغلب بسیار ظریفند و نسبت به ضربه شدید و یا گرد و غبار و رطوبت بسیار حساسند و از آنجایى که خرابى یک بخش از آن، شما را مجبور مى کند لپ تاپ خود را به تعمیرگاه تحویل دهید، پس در واقع با خرابى یک بخش کوچک لپ تاپ، تا مدتى از کار با کامپیوتر خود محروم خواهید شد حال آنکه این موضوع در پى سى ها بدینصورت مطرح نیست. اگر کیبورد کامپیوتر خانگى شما خراب شود مى توانید آن را سریعا عوض کنید و یا موقتا با ماوس کار کنید. یکى دیگر از مشکلات موجود در لپ تاپ ها عمر کم باطرى لپ تاپها است. باطرى لپ تاپ ها از بخشهایى است که چندسالى به درستى کار مى کند و ممکن است پس از ۲ سال کار مجبور شوید آن را تعویض کنید که هزینه اى بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان خواهد داشت.

نکات مورد توجه در هنگام خرید لپ تاپ:

در خرید لپ تاپ یکى از اساسى ترین مولفه ها وجود گارانتى مطمئن است. حتما هنگام خرید از ضمانت لپ تاپ و اطمینان از خدمات شرکت گارانتى کننده مطمئن شوید. همچنین به نکاتى مانند طول عمر باطرى نیز توجه کنید و اینکه درصورت نیاز تعویض باطرى یا خرید باطرى یدک امکانپذیر و در دسترس باشد. توجه کنید که حتما بخش صفحه لمسى لپ تاپ شما امکان اسکرول (که کار چرخ ماوس را انجام مى دهد) را دارا باشد چراکه در سرعت و سهولت کار بسیار موثر است. از آنجایى که امروزه بلوتوث از امکانات پر استفاده مى باشد به وجود امکاناتى مانند بلوتوث و وب کم در لپ تاپ نیز توجه کنید. مارکهاى معروفى در زمینه تولید لپ تاپ وجود دارند: HP، HpCompaq، Dell، Toshiba، Sony ،ASUS ،MSI، Samsung، Foj i t s o، Suzuki، معروفترین برندهاى تولید لپ تاپ است. ضمن اینکه سونى لپ تاپهاى بسیار زیبایى تولید مى کند اما از نظر قیمت بسیار گران هستند. ASUS نیز اخیرا در زمینه تولید لپ تاپ ها بسیار موفق عمل کرده و توانسته لپ تاپ هاى با کیفیتى روانه بازار کند. Hp نیز یکى از برترین تولید کنندگان لپ تاپ در جهان مى باشد. توجه به محدودیت نصب سیستم عامل جدید و درایورهاى موجود: با وجود اینکه در کشور ما پولى بابت خرید سیستم عامل پرداخت نمى شود اما باز باید توجه کنید که اگر بر روى سیستم شما ویندوز اکس پى نصب است، قابلیت نصب ویندوز ویستا را نیز داشته باشد و از این حیث محدودیت نداشته باشد. بسیارى از کاربران کار با ویندوز اکس پى را بر سیستم عامل ویستا ترجیح مى دهند لذا درصدد نصب ویندوز اکس پى بر روى لپ تاپ خود هستند. اما پس از نصب ویندوز اکس پى بر روى لپ تاپ خود در نصب و تهیه درایورهاى مخصوص لپ تاپ خود با مشکل مواجه مى شوند پس اگر بر روى لپ تاپ شما سیستم عامل ویستا نصب شده، توجه کنید که آیا درایورهاى مربوط به سیستم عامل ویندوز اکس پى مربوط به لپ تاپ شما یافت مى شود یا خیر، تا پس از نصب ویندوز اکس پى با مشکل عدم راه اندازى سخت افزارهایى همچون کارت صدا، مودم و کارت گرافیک مواجه نشوید.

منبع : acs.ir

دوشنبه 13 دی 1389  9:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها