0

محصولات برتر شبکه اي بيست سال گذشته

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

محصولات برتر شبکه اي بيست سال گذشته


در اين مقاله تعدادي از برترين محصولات از ديدگاه اعضاي اتحاديه \"آزمايشگاه جهاني شبكه\" يا Network World Lab Alliance طي سالهاي گذشته فهرست وار مرور شده اند. درست است كه ما محصولاتي كه طي بيست سال اخير سبب تغيير كاركرد شبكه ها شده اند را نساخته ايم، اما به هر ترتيب نگاه ناظر ما در طي اين سال ها به ما اجازه مي دهد در اين ميان بيست محصولي را كه بيشترين تأثيرگذاري را بر صنعت شبكه گذاشته اند، نام ببريم. در همين راستا هنگامي كه نظر اعضاي اتحاديه آزمايشگاه جهاني شبكه (Network World Lab Alliance) در مورد برترين محصولات را جويا شديم، با فهرست بلندبالا يي شامل بيش از پنجاه مورد مواجه شديم كه هر كدام به نوعي سهمي در توسعه شبكه ها داشته اند؛ از افزايش سرعت زيرساخت ها و دسترسي به شبكه جهاني اينترنت گرفته تا توليد برنامه هاي كاربردي. از آن جايي كه قصد ما تنها معرفي بيست محصول برتر بوده است، ممكن است از ذكر محصولات وفناوري هايي كه از نظر شما شايسته برگزيده شدن باشند، صرف نظر كرده باشيم. اما جهت بيان موارد انتخابي خود و بحث درباره آن مي توانيد به انجمن آنلا ين مجله Network World بپيونديد. حال اجازه دهيد سري به فهرست محصولات و فناوري هاي منتخب و شركت هاي ارائه دهنده آن ها بزنيم. اين فهرست براساس ترتيب زماني پيدايش هر مورد و با معرفي ابتدايي ترين آن ها آغاز مي شود.

● SNIFFER - محصول Network General-1986
اين محصول در عين داشتنِ بهاي زياد (حدود بيش از شصت هزار دلار) با درنظرگرفتن مدل قابل حمل آن، يعني Compaq II، به لحاظ استفاده براي عيب يابي و تشخيص وضعيت شبكه اولين ابزار با كاركردي آسان بود. در سال 1991 شركت سازنده، مدل توزيعي آن يعني Sniffer Distributed را عرضه نمود و پس از آن گونه هاي جديد آن را كه در شبكه اترنت گيگابايت، شبكه هاي بي سيم و حتي در برنامه هايي كه بر اين نوع شبكه ها سوار مي شدند. كاربرد داشت.

● NOTES - محصول 1989Lotus - (اكنون IBM)
به عنوان اولين گروه افزار تجاري حقيقي، اين نرم افزار در اولين سال عرضه خود آمار فروش بيش از 35 هزار نسخه را بر جاي گذاشت. نيازمندي هاي سيستم جهت اجراي اين نرم افزار، سيستم عامل هاي DOS 3.1 يا OS/ 2 روي سرويس گيرنده و DOS 3.1 ,4.0 يا OS/2 روي سرويس دهنده بود.

●THE WORLD محصول 1989 - Software ToolDie
The World به عنوان قديمي ترين ISP تجاري مشهور شده است. اين سيستم در بروكلين ايالت ماساچوست توسط مدير اجرايي كنوني آن، بري شين، بنيان نهاده شد تا به علاقمندان امكان دسترسي به خبرهاي Usenet را بدهد.

● NETWARE 3.x - محصول1989 - Novell
اين محصول، نسخه اي ازNetware بود كه مديريت مستقيم را با استفاده از سيستم عامل شبكه براي تعداد زيادي از ماشين هاي سرويس گيرنده بهبود بخشيد و به صورت قابل توجهي مقبوليت Netware را تسريع داد. با اين نسخه توسعه دهندگان با استفاده از ماجول هاي قابل بارگذاري شبكه (Network Loadable Modules) مي توانستند ساير سرويس ها از قبيل نرم افزار ضدويروس و پشتيبان گير، پايگاه داده و وب سرويس را به شبكه بيفزايند. ناول در سال 1993 با استفاده از Netware 4.x، ويژگي Novell Directory Services خود را به بدنه اصلي محصول خود افزود و در سال 1998 نيز با عرضه Netware 5.x با بهره گيري از پروتكل TCP/IP بر اهميت اينترنت تأكيد كرد.

● WAVELAN، خانواده محصولات LANهاي بي سيم -
محصول AT&T Network Systems (بعداً به Lucent تبديل شد) - 1990
اين فناوري ابتدا براساس پيش نويس استانداردي كه بعدها نام IEEE 802.11 به خود گرفت، پياده سازي شد و اولين عضو خانواده محصولات WLAN بود كه شامل كارت هاي شبكه WaveLAN PCMCIA براي لپ تاپ و كامپيوترهاي قابل حمل، نرم افزار WaveLAN/ISA براي كامپيوتر هاي روميزي AT-bus، نقاط دسترسي WavePOINT wire-to-wire، نرم افزار WaveAROUND، برنامه بررسي و راه اندازي سايت WaveMONITOR و سيستم WaveMODEM جهت بهره گيري از فناوري WaveLAN در محصولات OEM بود.
از طرفي، همه اين نرم افزارها و قابليت ها با يكديگر، امكان اتصال هر ماشيني را در هر جا فراهم آورد و بدين ترتيب ارزش و اهميت شبكه هاي بي سيم را به جايگاهي رساند كه پيشتر توسط شبكه هاي سيمي حاصل شده بود. در آوريل سال 1998 شركت Lucent محصولات خود موسوم به WaveLAN را كه كاملاً با استاندارد 802.11 سازگار بودند روانه بازار كرد.

● هاب هاي -10Base-T - محصول1991 - Synoptics
كار شركت Synoptics در اوايل امر روي تجهيزات 10Base-T سبب رهايي شبكه از بند كابل هاي هم محور، فرستنده / گيرنده (Transceivers) و Tapها شد. اين رهاورد سبب شد سرعتي كافي روي شبكه هاي مبتني بر سيم كشي UTP حاصل شود. پس از چندي شركت Synoptics تصميم گرفت با شركت Wellfleet ادغام شود كه اين عمل منجر به تأسيس شركت Bay Networks شد و نهايتاً اين شركت نيز توسط Nortel در سال 1998 خريداري شد. امروزه اكثر قريب به اتفاق شبكه ها، براساس نسخه هاي جديد10Base -T، شامل 100Base-TX و نسخه هاي1000Base-T طراحي مي شود.

● LINUX محصول1991 - Open Source
لينوكس به عنوان اولين سيستم عامل كه كاملاً به صورت كد باز عرضه شد، به بستري براي شبكه هاي نوين تبديل شد. اين امر زماني محقق شد كه لينوس توروالدز نسخه 0.02 از هسته لينوكس را عرضه كرد. اين سيستم عامل اگرچه در ابتدا برخلاف تصور عمومي جايگاهي مثل حال حاضر را روي سيستم هاي روميزي و سرويس دهنده كسب نكرد، اما باعث شد با قد برافراشتن سايرين، از جمله شركت اپل، سلطه سيستم عامل ويندوز شركت مايكروسافت را به چالش جدي بكشد.

●ETHERSWITCH محصول 1991 - Kolpana
در اين سال شركت Kalpana اقدام به عرضه اولين سوييچ اترنت مالتي پورت خود نمود و سپس در ادامه فناوريEtherchannel را ابداع نمود كه با بهره گيري از چندين پيوند موازي افزايش پهناي باند را به ارمغان آورد. در سال 1994 شركت سيسكو مجوز بهره برداري از اين فناوري را اخذ نمود كه اين عمل سبب پايه گذاري خط توليد كنوني موسوم به Catalyst شد.

● SPYGLASS MOSAIC و NETSCAPE NAVIGATOR -
محصول Spyglass و 1993 - Netscape
اين مرورگرها اولين مرورگرهاي تجاري داراي رابط گرافيكي كاربر (GUI) بودند كه دسترسي عموم را به اينترنت امكان پذير ساختند.

● FIREWALL-1 - محصول 1994 - CheckPoint
فعاليت شركت CheckPoint در زمينه توليد فايروال هاي قابل مديريت كه در آن قابليت فيلتركردن پكت ها وجود داشت، در نوع خود بي نظير بود. به علاوه، اين شركت با عقد قرارداد همكاري با ساير توليد كنندگان مورد اطمينان سخت افزار، همانند نوكيا، سبب شد اطميناني در بين مشتريان نسبت به خريد و نصب فايروال هاي شركتCheckPoint در شبكه هاي خود، حاصل شود.

●WINDOWS 95 - محصول 1995 - Microsoft
ويندوز به عنوان اولين سيستم عامل سرويس گيرنده كه به صورت ذاتي از Windows Socket) Winsock) پشتيباني مي كرد، معرفي شد. از اين ويژگي براي تعريف چگونگي دستيابي ماشين هاي مبتني بر ويندوز به سرويس هاي شبكه، مخصوصاً با استفاده از پروتكل TCP/IP بهره گرفته شد. از طرفي چنين قابليتي توليدكنندگاني كه محصولاتي با محوريت TCP/IP را توليد مي كردند، از گردونه رقابت بيرون كرد و عملاً سبب نابودي آن ها شد.

●APACHE - محصول 1995 - Open Source
آپاچي اولين وب سرور رايگان بود كه هم اكنون نيز در سراسر اينترنت جهت ارائه محتويات در مقياس هاي مختلف پياده سازي مي شود و مورد استفاده قرار مي گيرد.

● Cisco2500 محصول 1995 - Cisco
عرضه سري مسيرياب هاي مبتني بر IP يكي از محصولات پر فروش اين حوزه شد؛ چرا كه قيمتي مناسب به همراه سهولت استفاده و اندازه مناسب را با خود به ارمغان آورد. اين مسير ياب سبب ايجاد تغيير در نحوه ساخت شبكه هاي بزرگ شد.

●تلفن سلولي STARAC - محصول Motorola - اواسط دهه 1990
موتورولا با عرضه طرح انقلابي خود، تلفن سلولي را به وسيله اي تبديل كرد كه مي توانستيد آن را در جيب خود حمل كنيد يا به كمربند خود ببنديد و بدين ترتيب شما و همكارانتان هميشه در دسترس باشيد.

●مسيرياب M40 - محصول 1998 - Juniper Networks
اگرچه در دهه گذشته شركت سيسكو توانسته بود با عرضه مسيرياب هاي ISG خود با موفقيت ساير رقباي عرصه شبكه از قبيل Wellfleet ،Proteon ،3Com و IBM را پشت سر بگذارد، شماري از ISPها و شركت هاي بزرگ، شركتJuniper را به عنوان دومين شركت توليدكننده مسيرياب ها در مقابل خود ديدند.

●SENDMAIL Switch - محصول 1998 - SendMail
SendMail يك محصول كليدي در انقلاب ايميل بود؛ چرا كه ارتباطات بر اساس ايميل را در اينترنت رونق بخشيد. اين نرم افزار در سال 1979 در دانشگاه بركلي كاليفرنيا توسط اريك آلمن نوشته شد. سپس اريك توسعه اين نرم افزار را در سال 1982 متوقف نمود و تا سال 1990 هيچ تغييري در آن نداد. در سال 1998 وي با تأسيس شركت SendMail شروع به فروش نسخه تجاري اين نرم افزار تحت نام SendMail Switch نمود.

●موتور جست وجوي اينترنتي GOOGLE - محصول 1998 - Google
اين موتور جست وجو در ابتدا در قالب يك پروژه تحقيقاتي توسط دو دانشجوي دكتراي دانشگاه استانفورد يعني لري پيج و سرگئي برين آغاز شد. اين موتور جست وجو متمايز از ساير موتورهاي جست وجوي هم عصر خود عمل مي كرد. بدين صورت كه به تحليل پيوندهاي درون يك سايت جهت مشخص سازي درجه اهميت سايت مي پرداخت. تئوري پشت اين عملكرد بدين صورت است كه صفحات وب داراي بيشترين پيوندها از صفحات مشهور و معتبر ديگر بايد به عنوان صفحات مهم تر از جانب موتور جست وجو تلقي شوند. با توجه به رشد روز افزون بهاي سهام اين شركت بايد اذعان داشت كه گوگل توانسته است تئوري خود را به اثبات برساند.

●NAPSTER - محصول 1999 - Napster
به دلا يل مختلف قانوني و فني، Napster حكم يك بمب هسته اي را در صنعت شبكه داشت. دليل چنين تعبيري ارائه سرويس به اشتراك گذاري فايل هاي موسيقي بود.

● Microsoft - 2000-WINDOWS 2000 Server
اين كه كدام يك از سيستم عامل هاي سرويس دهنده مايكروسافت بيشترين تأثير را در ايجاد چشم اندازي موفق داشتند، جاي بحث دارد. با اين حال به عقيده ما لازم است در اين فهرست از Windows 2000 Server به دليل بهبودهايش در عملكرد در قياس با هم قطارانش خصوصاً اولين آن ها، يعني Windows NT3.51 و ارائه Active Directory Service ياد كنيم. همچنين در سال 2001 اين سيستم عامل به افتخار ميزباني كرم Code Red، كه در سرويس نمايه ساز وب سرور IIS سكني مي گزيد، نائل آمد.

●SKYPE محصول 2003 - Skype
اين برنامه (يا سرويس) كاربردي اختصاصي كه جهت برقراري ارتباط تلفني عرضه شد، اولين سرويس مبتني بر VoIP را با كيفيت واقعي و رايگان ارائه نمود كه پايه گذار مكتبي شد كه به دنبال خود سؤالاتي به دنبال داشت كه چرا شركت ها نمي توانند سريع تر به سوي همگرايي حركت كنند؟ Skype پس از آن كه از جانب eBay در پاييز سال 2005 خريده شد، توانست به درون كسب و كار هاي مختلف رخنه كند.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

دوشنبه 13 دی 1389  7:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها