0

گمنام هایی به نام چریک

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5496
محل سکونت : یزد

گمنام هایی به نام چریک

گمنام هایی به نام چریک

بنام خدا

گمنام هایی به نام چریک

«چریک» یکی از القاب پرکاربرد در میان رزمندگان دفاع مقدس به شمار می رفت.

شاید یکی از دلایلش این بود که رزمندگان در مواجهه با دشمنی که از لحاظ تسلیحات و تجهیزات، برتری قابل توجهی نسبت به آن ها داشتند، ناچار می شدند از روش های نامنظم و چریکی در مقابل او بهره ببرند. در اینجا به معرفی کوتاه چهار رزمنده ای می پردازیم که هر چهار نفر با القاب چریک در میان هم رزمانشان شناخته می شدند. چریک ها در جبهه غوغا می کردند.چریک های گمنام دفاع مقدس را بیشتر بشناسیم .

محسن چریک

 محسن چریک یا همان شهید سعید گلاب بخش، جوانی خوش سیما، متولد 1338 در اصفهان بود که در کنار ورزیدگی جسم و تواننظامی بالا، یک انقلابی به تمام معنا به شمار می رفت. سعید که به دلیل مبارزاتش نام مستعار محسن را برای خود انتخاب کرده بود، پیش از انقلاب آموزش های چریکی و دوره های فشرده رزمی را در کشورهایی چون لبنان و فلسطین و با همراهی بزرگمردانی چون شهید چمران گذراند و از بدو تأسیس سپاه، دانش نظامی اش را از طریق آموزش های چریکی به جوانان تازه وارد سپاهی منتقل می کرد. سختگیری های محسن چریک در آموزش اولین نیروها و گردان های سپاه، زبانزد بود. تأثیر وجود محسن چریک روی همرزمانش به قدری بود که شنیدن نامش موجی از شور و شوق را در میان همرزمانش ایجاد می کرد تو گویی اسطوره ای از لابه لای سطور تاریخ پای به جهان خاکی نهاده و با نام «محسن چریک» دوشادوش رزمندگان رودرروی خصم می جنگد. سعید گلاب بخش عاقبت در 7 آبان ماه 59 در جبهه های غرب کشور به شهادت رسید.

حجت چریک

حجت الله نیکچه فراهانی فرمانده گردان انصارالرسول لشکر 27 محمدرسول الله (ص) متولد 1343 بود که زمان شهادتش در والفجریک، 19 سال سن داشت. در وصف او همین بس که با وجود سن کم، از طرف شهید حاج محمدابراهیم همت، به عنوان فرمانده گردان خط شکن انصارالرسول (ص) منصوب شد. حجت چریک در عملیات طاقت فرسای والفجر یک که بر اساس آمار دقیقه ای هزار و 200 گلوله توپ، کاتیوشا و... بر زمین فرود می آمد تا آخرین لحظه در دفاع از محور عملیاتی با آن حجم سنگین آتش تردد می کرد و به نیروهای رزمنده روحیه می داد. از رشادت های حجت الله نقل قول های بسیاری شده و لقب چریک نیز به دلیل چالاکی اش برای او انتخاب شده بود. حجت الله در بهار 62 در منطقه عملیاتی والفجر یک در تپه 112 به شهادت رسید.

حمید چریک

حمید ایران منش 30 اردیبهشت ماه، سال 1334 در کرمان به دنیا آمد. بعد از پیروزی انقلاب و پس از تشکیل سپاه، به عضویت آن درآمد و از همان ابتدا به کارهای رزمی و چریکی علاقه داشت. در وصفش این طور آورده اند که در عملیات پیش قدم می شد و همیشه یک قطار نارنجک دور کمرش می بست و تخصصش در پرتاب نارنجک بود. او ابتدا فاصله را محاسبه می کرد و زاویه را در نظر می گرفت و بعد اقدام به پرتاب نارنجک می کرد. در برخی عملیات به همین شکل باعث موفقیت می شد و به خاطر توان رزمی بالایش به حمید چریک معروف شد. یکی از همرزمانش می گوید: حمید کوله ای داشت که داخلش همه چیز پیدا می شد.
تمامی امکانات مثل ظرف، قابلمه، چراغ خوراک پزی و... مثلاً یک موقع خواستیم اِشکنه درست کنیم، فوری پیاز و سیب زمینی از کوله پشتی درآورد. تر و فرزی حمید زبانزد بود. سردار شهید حمید ایران منش عاقبت در جریان آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید و پیکرش بیش از 15 روز در منطقه بود تا اینکه به زادگاهش کرمان منتقل شد. از این شهید دو دختر به نام های مریم و معصومه به یادگار مانده است.


حسین چریک

چریک های گمنام دفاع مقدس را بیشتر بشناسیم شهید حسین منگلی معروف به حسین چریک اول فروردین ماه 1343 در شهربابک و در خانواده ای روستایی به دنیا آمد. سال 60 که به جبهه می رفت، 17 سال داشت و جثه ریزش پدر را به صرافت انداخته بود مبادا حسینش در جبهه کم بیاورد. به او گفته بود اگر می خواهی بروی هرگز پشت به جبهه ها نکن؛ اما حسین در عملیات شناسایی، شکستن خط ها، غواصی و نفوذ به خطوط دشمن آن چنان توانایی از خودش بروز داد که خیلی زود به حسین چریک معروف شد و فرماندهان گردان ها برای حضور او در یگانشان با یکدیگر رقابت می کردند. از حاج قاسم سلیمانی نیز نقل قول های بسیاری در وصف رشادت های حسین منگلی آورده شده است. حسین چریک تنها در یک مورد با یک چوب دستی سه عراقی را به اسارت درآورده بود. سرانجام حسین منگلی در سال 65 در منطقه عملیاتی شلمچه براثر اصابت گلوله خمپاره به شهادت می رسد.

منبع: روزنامه جوان

 

یک شنبه 17 مرداد 1395  10:16 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon kordabadi khodaeem1 nazaninfatemeh mosabeghat_ravabet mahdiyeh2000 mehdi0014 borkhar papeli rasekhoon_m re93za
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 8399
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:گمنام هایی به نام چریک

متولد 1338 /

متولد 1343/

متولد 1334 /

متولد 1343 /

 

روحتان با سید الشهداء محشور باد

 

 
       
دوشنبه 18 مرداد 1395  9:16 AM
تشکرات از این پست
khodaeem1 nazaninfatemeh mahdiyeh2000 mehdi0014 borkhar shirdel2 shayesteh2000 rasekhoon_m
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:گمنام هایی به نام چریک

درود و سلام خدا بر شهیدان راه حق

 
 
دوشنبه 18 مرداد 1395  3:23 PM
تشکرات از این پست
shirdel2 ravabet_rasekhoon shayesteh2000 rasekhoon_m
mahdiyeh2000
mahdiyeh2000
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1394 
تعداد پست ها : 195
محل سکونت : یزد

پاسخ به:گمنام هایی به نام چریک

خدا خیلی دوسشون داشته 

دوشنبه 18 مرداد 1395  9:27 PM
تشکرات از این پست
shirdel2 ravabet_rasekhoon mehdi0014 shayesteh2000 rasekhoon_m
دسترسی سریع به انجمن ها