0

7مورد اورژانسی برای کودکان

 
daneshmandan
daneshmandan
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 2202
محل سکونت : بوشهر

7مورد اورژانسی برای کودکان

 

7 مورد اورژانسی برای کودکان
 
اشکال در تنفس، زمین خوردن در پارک و... اما آیا والدین واقعا می‌دانند که چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرند و در واقع کدام مورد اورژانس است؟


 

اشکال در تنفس، زمین خوردن در پارک و... اما آیا والدین واقعا می‌دانند که چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرند و در واقع کدام مورد اورژانس است؟

 

 این کابوسی برای هر پدرو مادری است یک مشکل اورژانس برای کودک که مجبورتان می‌کند 115 را بگیرید.

اشکال در تنفس، زمین خوردن در پارک و... اما آیا والدین واقعا می‌دانند که چه زمانی باید با اورژانس تماس بگیرند و در واقع کدام مورد اورژانس است؟

 در این مقاله با 7 موقعیت اورژانس در کودکان آشنا می‌شویم:
1) دیسترس تنفسی:

دیسترس تنفسی به معنی اشکال در نفس کشیدن و نیاز به اکسیژن بیشتر است. دلایل ایجاد اشکال در تنفسی شامل گیر افتادن غذا یا حجم در گلو، آسم، عفونت یا ذات‌الریه یا پنومونی است.

علایم دیسترس تنفسی شامل سرفه، خس‌خس سینه، نفس کشیدن به سختی و استفاده از عضلات گردن و قفسه‌سینه برای کمک به نفس کشیدن بهتر است. کبود شدن و خرخر از نشانه‌های دیگر است.

در این صورت:- تعداد نفس‌ها بیش از 50 تا 60 تا در دقیقه است- کبودی مخصوصا در اطراف دهان- بیماری به جای بهتر شدن بدتر می‌شوداگر این علایم در کودکتان ایجاد شد، سعی نکنید کودک را سوار ماشین کنید، آمبولانس خبر کنید آمبولانس‌ها دارای وسایل مجهز به دستگاه اکسیژن هستند و با ایمنی کامل کودک را به بیمارستان منتقل می‌کنند.

2) شکستگی استخوان:
شکستگی استخوان هم یک مورد اورژانس در کودکان است. وقتی صدمه‌ای به کودک وارد می‌شود و استخوان بدنش می‌شکند اگر چه حیاتش تهدید نمی‌شود اما کودک باید فورا به بیمارستان منتقل شود. والدین می‌توانند با رعایت احتیاط کودک را سوار خودرو کرده و او را منتقل کنند اما بهتر است با اورژانس تمام بگیرند. بنابراین وقتی شکستگی خیلی شدید است که درد قابل کنترل نیست. یا وقتی استخوان از پوست خارج شده است یا تصادف طوری بوده که ضربه‌ سر و گردن وارد شده است حتما باید به اورژانس خبر داد.

3) استفراغ و اسهال
استفراغ همراه اسهال یک مورد اورژانس در کودکان است چرا که می‌تواند سبب کم‌آبی کودک شود،اگر کودک قادر نیست چیزی را در دهان و معده نگه دارد یا دچار اسهال شدید است، نشانه‌های کم‌آبی را بررسی کنید، اینها شامل چشم‌های گودافتاده، دهان خشک و کاهش میزان ادرار است.- کودک به شما پاسخ نمی‌دهد- انقباض‌های شدید و درد شکمی وجود دارد. البته درد شکم ممکن است با آپاندیسیت یا سنگ کلیه هم ارتباط داشته باشد.

4) صرع و تشنج در نوزادان و نوپایان،
افزایش سریع دمای بدن می‌تواند سبب تشنج شود. بسیاری از تشنج‌ها مرتبط تب فورا خاتمه پیدا می‌کند و اورژانس نیست در هر حال وقتی کودک دچار تشنج مرتبط تب درگذشته شده حتما آن را جدی بگیرید و حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. اگر تشنج بعد از 3 تا 5 دقیقه متوقف نشد .اگر کودک دچار اشکال در تنفس و کبودی شد حتما با اورژانس تماس بگیرید.

5) زمین خوردن :
افتادن و زمین خوردن از ارتفاع می‌تواند موجب صدمه به سر، نخاع یا ارگان‌های داخلی شود اگر به آسیب به این قسمت‌ها شک کردید با کودک صحبت کنید تا مطمئن شوید به طور صحیح به سوالاتتان پاسخ می‌دهد.اگر- کودک بیش از یک بار استفراغ کرد- هوشیاری‌اش را از دست داد- از کرخی یا سوزن‌سوزن شدن شکایت داشت- به صدمه‌های داخلی مشکوک شدید- به صدمه به سر، گردن و نخاع شک کردیدحتما به اورژانس زنگ بزنید.

 6) بریدگی‌ها خون‌ریزی‌ها :
اگر کودکتان دچار خون‌ریزی‌ شد، روی قسمت زخمی را محکم فشار دهید و زخم را کاملا بررسی کنید. کودکانی که زخمشان با چسب بسته شده و خون‌ریزی کم می‌شود را می‌توان با ماشین شخصی به بیمارستان برد. اگر کودک مبتلا به اختلال‌های خون‌ریزی‌دهنده است و دچار بریدگی و زخم شدهو اگر خون‌ریزی بند نمی‌آید حتما به اورژانس اطلاع دهید.

7) مسمومیت‌ها:
مسموم شدن کودکان سناریوی ترسناکی است. کودک به سراغ کابینت داروها می‌رود و شربت یا قرص خطرناکی را می‌خورد. اولین‌کاری که باید پس از وقوع مسمومیت رخ می‌دهد اطلاع به مرکز مسمومیت‌ها یا اورژانس است.
 

دوشنبه 13 دی 1389  1:18 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها