0

آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است؟

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است؟

آیا واقعا رشد صنعت گردشگری ایران مناسب است

 

سند بودجه،‌ رشد گردشگری را خوب نشان می‌دهد، ولی این رشد کافی نیست، مخصوصا با شتابی که در چشم‌انداز ۲۰ ساله و برنامه ششم در نظر گرفته شده است به اهداف چشم‌انداز گردشگری در سال ۱۴۰۴ نمی‌رسیم.

 

نصرالله پژمان‌فر  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که اگر تعارف نکنیم، با این شتاب و روند به اهداف چشم‌انداز گردشگری در سال ۱۴۰۴ نمی‌رسیم.

 

نصرالله پژمان‌فر در هم‌اندیشی بخش خصوصی و دولتی گردشگری با اشاره به مزیت‌های اقتصادی صنعت گردشگری، تاکید کرد:

شرایط کشور در حالت اضطرار است و باید برای مدیریت آن دست به کار شد. در چنین وضعی، تعارف کردن به صلاح نیست. زمانی مزیت کشور بر این بود که روی کشاورزی سرمایه‌گذاری کند. زمانی هم اولویت به صنعت داده شد که متأسفانه تا امروز دائما در حال دوپینگ است تا خود را حفظ کند، مثل صنایع سنگین ماشین‌سازی که حتی حداقل مزیتی برای حضور جدی در منطقه پیدا نکرده‌ است.

 

پژمان‌فر سپس با اشاره به سخنرانی مقامات مسؤول در این هم‌اندیشی بیان کرد:

شاید بخشی از این صحبت‌ها تعارف باشد، چرا که در اعتبارات می‌توان ریشه‌ی این تعارف‌ها را پیدا کرد، چون دولت‌ها یک سیاست اعلامی دارند که پشت تریبون‌ها اعلام می‌کنند و یک سیاست اعمالی که در بودجه اعمال می‌کنند. سند بودجه نشان می‌دهد که چه چیزی برای دولت مهم و در اولویت است.

 

نماینده مردم در مجلس دهم افزود:

سند بودجه،‌ رشد گردشگری را خوب نشان می‌دهد، ولی این رشد کافی نیست، مخصوصا با شتابی که در چشم‌انداز ۲۰ ساله و برنامه ششم در نظر گرفته شده است. تعارف نکنیم با وضع موجود، ما به آنچه می‌خواهیم نمی‌رسیم.

 

پژمان‌فر برای تایید این سخنانش به برخورد دولت در برابر خواسته‌ی بخش خصوصی برای تأمین نیازمندی‌ها اشاره کرد و گفت:‌

چند سال است که تورگردانان می‌گویند گردشگران خارجی نمی‌توانند شرایط اتوبوس‌های جاده‌ای موجود در کشور را تحمل کنند. آن‌ها درخواست ۵۰۰ اتوبوس را مطرح کردند. این پیشنهاد در دولت ارائه شد، اما انتهای کار یک نفر اعلام کرد اقتصاد ما با تأمین این خواسته به هم می‌ریزد! پس برای توریست‌ها یک خط تولید در داخل ایجاد می‌کنیم. این یعنی فاتحه، یعنی بعد از این همه سال یک اتوبوس برای گردشگر نداریم.

 

پژمان‌فر در ادامه سخنانش به برخوردهای حمایتی مجلس نیز اشاره کرد و افزود:

ما در مجلس قانونی برای معافیت مالیاتی داشتیم که براساس آن هر فرد حقوقی در حوزه گردشگری کار می‌کرد، ۵۰ درصد مشمول معافیت مالیاتی می‌شد. این در حالی بود که ۹۰ درصد آن‌ها ارز از کشور خارج می‌کردند. بنابراین در مجلس طرح صددرصد معافیت مالیاتی برای واردکنندگان گردشگر خارجی به کشور تصویب شد. در مقابل، آن‌هایی که گردشگر خارج می‌کنند باید صد درصد مالیات بدهند. چرا آن‌ها باید معاف باشند وقتی ارز از کشور خارج می‌کنند و با این کار آسیب فرهنگی هم به وجود می‌آورند؟ البته که اشکالی ندارد مردم به خارج از کشور سفر کنند، اما مالیات آن را هم باید بدهند.

 

 

پژمان‌فر همچنین برای ایجاد کمیسیون مستقل گردشگری در مجلس اعلام آمادگی کرد و گفت که صفر تا ۱۰۰ مسائل را می‌توان در چنین کمیسیونی پیگیری و بررسی کنیم. البته در حال حاضر قوی‌ترین کارگروه کمیسیون فرهنگی مجلس به گردشگری اختصاص دارد.

 

 
منبع : ایسنا

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

چهارشنبه 13 مرداد 1395  7:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها