0

اگر از لنز استفاده می کنید، بخوانید.

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

اگر از لنز استفاده می کنید، بخوانید.

افراد بسیاری به جای عینک های معمول از لنزهای طبی برای جبران ضعیفی چشم استفاده می کنند؛ علاوه بر این لنز های رنگی نیز همواره طرفدارهای زیادی داشته اند. مطالعه این مطلب را به همه کسانی که به نوعی از لنز استفاده می کنند و یا قصد خرید آن را دارند، توصیه می کنیم.

لنزهای تماسی(Contact Lenses) که به آن‌ها عینک‌های نامرئی نیز گفته می‌شود، صفحه‌های پلاستیکی انحنا دار، مدور، نازک و شفافی می‌باشند که بر روی قرنیه چشم قرار گرفته و بر لایه اشکی که قرنیه را می‌پوشاند، شناور می‌شوند. سلامت قرنیه و لایه اشکی برای راحتی و وضوح بینایی در هنگام استفاده از لنزهای تماسی بسیار مهم است.
لنزهای تماسی به دو دسته نرم و سخت تقسیم می شوند. لنز های سخت فقط در موارد خاصی مانند آستیگمات بودن چشم و یا هنگامی که قوس قرنیه بیش از حد نرمال است و فرد با عینک نمی تواند دید خوبی پیدا کند مورد استفاده قرار میگیرند.
لنز سخت بیشتر جنبه درمانی دارد و معمولا توسط پزشک توصیه و تجویز می شود که با توجه به وضعیت شغلی که فرد نمی تواند ازعینک استفاده کند و یا بسته به سطح زندگی و نیازی که به میزان دید دارد مجبور است از لنز سخت استفاده کند.
لنزهای نرم به چند دسته تقسیم می شوند، یکی جنبه طبی دارد که با دستور پزشک استفاده می شود، گاهی اوقات به دلیل شرایط شغلی و موقیعت فرد مانند یک ورزشکار که به جای عینک از لنز استفاده می کند و دسته دوم لنزهای زیبایی هستند.
لنزهای زیبایی برای اولین بار برای کسانی ساخته شد که کدورت قرنیه داشتند و در ظاهر چشم دچار مشکلاتی بوده اند، این لنزها برخلاف  عینک که به خاطر ابعاد خود جلوی دید را تا حدودی میگیرد شرایط دیدن بهتری را فراهم می کنند ولی بالقوه دارای عوارضی هستند که یکی از مهمترین آنها بروز عفونت می باشد.
لنزهای نرم ابتدا باید روی چشم بیمار امتحان شوند، با این حال یک نوع لنز برای حدود 80 درصد افراد مناسب است و برای 20 درصد ممکن است لنز بزرگ یا کوچک باشد و به اندازه نبودن آن عوارضی به دنبال خواهد داشت.


لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص استفاده از لنزهای رنگی

در زمینه نحوه استفاده و اینکه لنز از چه کانالی تهیه شود نیاز به اطلاع رسانی و آموزش وجود دارد زیرا استفاده نادرست و بیجا از این لنزها عوارض جبران ناپذیری از جمله نابینایی را به دنبال خواهد داشت.
بهتر است که این لنزها از مراکز درمانی تهیه شوند که توسط وزارت بهداشت معرفی شده اند و ضروری است که این مراکز همراه با فروش محصول خود، نحوه و زمان استفاده، روش نگهداری و عوارض احتمالی آن را آموزش دهند.

روش نگهداری همه لنزها یکسان است و باید از محلول های مخصوص لنز که برچسب وزارت بهداشت دارند استفاده شود.

وقتی لنز از چشم خارج می شود در ابتدا باید  با سرم نمکی شسته شود زیرا ممکن است در طول روز آلودگی ها و مواد آلاینده روی آن جمع شده باشند ، سپس حداقل باید به مدت 4ساعت در محل جای لنزی مخصوص که حاوی محلول است قرار داده شود و برای استفاده مجدد، دوباره با سرم نمکی شسته شود.
حتما باید قبل و بعد از گذاشتن لنزها  دست ها با آب و صابون شسته شوند، جای لنزها هم باید حداقل ماهانه عوض شوند.


یک توصیه به خانم های جوان

توصیه می شود که خانم ها و مخصوصا دختران جوان قبل از مواد آرایشی لنز را درون چشم قرار دهند زیرا در اثر برخورد لنز با مژه ها ممکن است مواد آرایشی وارد چشم ها شود که خرابی لنز، رسوب آن و ایجاد عفونت را به دنبال خواهد داشت.
کسانی که از لنز  استفاده می کنند اگر در ناحیه چشم احساسی غیر طبیعی دارند و یا احساس جسم خارجی یا قرمزی چشم را مشاهده کردند باید بعد از خارج کردن لنزها سریعا به پزشک مراجعه کنند.
همه می توانند از لنز استفاده کنند ولی باید آموزش های لازم در خصوص نحوه گذاشتن و برداشتن لنز، و روش نگهداری آن را فرا بگیرند.
لنزهای سخت در حالت معمول تقریبا 3سال عمر می کنند و لنزهای نرم هفتگی و سالیانه داریم ولی هرچقدر از لنزهای کوتاه مدت تر استفاده شود بهتر است به این جهت که زودتر از چشم خارج می شود. برخلاف لنزهای سالیانه که مرتب درون چشم قرار گرفته و خارج می شوند و در تماس با دست هستند که احتمال آلودگی آن ها بیشتر خواهد بود.
لنزها ی هفتگی چون بعد از یک هفته از چشم  خارج می شوند ممکن است دچار عفونت شده و یا میکروب درون آنها نفوذ کند و فرد متوجه نمی شود و چون تا یک هفته در چشم قرار دارند عوارض خطرناکی خواهد داشت.
لنزهای روزانه صبح کار گذاشته و شب دور انداخته می شوند و فردای آن روز لنز جدید مورد استفاده قرار میگیرد که به لحاظ بهداشتی بسیار بهتر می باشند ولی این لنزها بسیار گران هستند، و با توجه به شرایط اقتصادی خانواده ها لنزهای فصلی توصیه می شوند که هر 3 ماه تعویض می شوند و دارای بسته های 3 و 6 تایی هستند که صبح کارگذاشته شده و شب ضدعفونی می شوند.
در خصوص عوارض گفته می شود، یک دسته عوارض مربوط به خود لنز و مواد نگهدارنده آن است که حالتی سمی دارند که بیشتر آلرژی ها و حساسیت ها  نسبت به همین مواد نگهدارنده می باشد.
قرمزی و ورم کردن پلک ها از دیگر عوارض استفاده از لنز و محلول آن است.
لنزها باید از اکسیژن رسایی بالایی برخوردار باشند، اگرلنز مدت زیادی درون چشم بماند یا رسوب کند و یا کهنه شود اکسیژن به چشم نخواهد رسید و چشم بصورت خستگی و قرمزی خود را نشان خواهد داد.
ورم قرنیه در دو حالت کمبود اکسیژن و عفونت به وجود می آید.
"سودومونا" عفونتی بسیار خطرناک برای چشم است. این عفونت در خاک وجود دارد که می تواند در چند روز منجر به نابینایی فرد شود که متاسفانه در لنز بسیار شایع است و علائم آن قرمزی چشم و احساس وجود جسم خارجی درون چشم  می باشدکه نشان دهنده شروع عفونت است و  فرد باید سریع به پزشک مراجعه کند ولی اگر بماند پخش شده و به درون چشم و سطح قرنیه نفوذ کرده  باعث نابینایی خواهد شد.

 

قرار دادن لنز روی چشم

همانند سه تصویر ذیل پس از شستن و خشک کردن کامل دست ها، لنز را بطور صحیح روی انگشت اشاره قرارداده و با انگشت میانی همان دست پلک تحتانی چشم را به پایین کشیده و پلک فوقانی را با انگشت دست دیگر بالا بکشید و سپس در حالی که به سمت پایین یا گوشه چشم نگاه می کنید لنز را به آرامی روی سطح چشم نزدیک و قرار دهید و پلک بالا و پایین را رها کنید.

 

 اگر از لنز استفاده می کنید، بخوانید.

 

 

برداشتن لنز از چشم

همانند سه تصویر ذیل پس از شستن و خشک کردن کامل دستها، در حالیکه به سمت بالا نگاه می کنید با انگشتان یک دست پلک فوقانی را بالا بکشید و سپس با انگشت میانی دست دیگر پلک تحتانی را پایین کشیده و با انگشت اشاره همین دست لنز را به سمت پایین لغزانده و با کمک انگشت شست آن را گرفته وخارج نمایید.

 

 اگر از لنز استفاده می کنید، بخوانید.

 

 

تشخیص پشت و روی لنز

همانند تصاویر ذیل اگر لبه های لنز به سمت بیرون متمایل باشد لنز وارونه شده یا بعبارت دیگر پشت و رو شده است.

 

 اگر از لنز استفاده می کنید، بخوانید.

جمعه 8 مرداد 1395  11:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها