0

چند نکته ی مهم درباره ی نحوه صحیح شستن صورت

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

چند نکته ی مهم درباره ی نحوه صحیح شستن صورت

برای آگاهی از بهترین نحوه ی شستشوی پوست صورت ایتدا باید از پوست خود شناخت کافی داشته باشید. پزشک متخصص میتواند شما را در این امر یاری دهد و بگوید نوع پوست شما کدام یک از ۳ حالت چرب، خشک و نرمال است و شما باید کدام شیوه را برای شست و شوی پوست خود انتخاب کنید.

وقتی شخصی پوست خشکی دارد مسلما باید از شست و شو کننده هایی که اسیدیته بیشتر، قلیای کمتر و PH های پایین تری دارند، استفاده کند. وقتی پوستی نرمال است ممکن است خیلی در این زمینه مشکل نداشته باشند. البته پوست های نرمال نیز گاهی خشک و گاهی چرب می شوند این به آن معناست که وقتی شخص می گوید پوست من چرب نیست و خشک هم نیست اما وقتی می شویمش خیلی احساس خشکی می کنم، یعنی این پوست نرمال رو به خشکی است اما اگر چنین شکایتی نداشته باشد یعنی یک پوست نرمال رو به چرب دارد. اما پوست چرب که به محض شستن فورا دوباره چرب می شود، کاملا واضح است که نیاز به شست وشوی بیشتری دارد. این نوع پوست محدودیت کمتری در استفاده از صابون ها دارد به طوری که اگر کسی پوست چربش را با صابون های معمولی و حتی بدن شوی هم بشوید، احساس ناخوشایندی به او دست نمی دهد و احساس سوزش و کش آمدگی در پوستش نمی کند.

تعداد دفعات شست وشوی صورت هم باز به نوع پوست هر فرد بستگی دارد. اگر فرد پوست چربی دارد باید به دفعات بیشتری پوست را بشویید. معمولا پوست خشک در شبانه روز بیش از یک بار به شست وشو با پاک کننده ها نیاز ندارد، اما پوست طبیعی تا ۲ بار می تواند با پاک کننده ها شست و شو شود و برای پوست چرب حتی بیش از ۳ بار هم اشکالی ندارد. البته شست وشو با آب تا هرچندبار در شبانه روز که انجام شود حتی برای پوست خشک هم مجاز است. فردی که پوست خشک دارد و تمایل دارد که پوستش را چندبار بشوید؛ می تواند یکبار در روز که آلودگی پوستش بیشتر است از پاک کننده ها استفاده کند و دفعات بعدی فقط با آب خالی صورتش را بشوید.

 

به طور کلی بهترین روش تمیز کردن صورت:

  • شستشو با آب و صابون است. باید روزی دو بار صورت را با آب و صابون شست.
  • شستشو نباید بیش از دو دقیقه طول بکشد
  • همانطور که گفته شد نوع صابون را بسته به نوع پوست خود و با مشورت پزشک انتخاب کنید. هرگز یک صابون را تصادفی و ندانسته به صورت خود نزنید
  • از آب گرم(ولرم) برای شستشوی صورت خود استفاده کنید . آب سرد و آب داغ مناسب نیست
  • بهتر است برای شستن صورت به جای لیف و اسفنج از انگشتان خود استفاده کنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شوند.
  • پس از شستشو، صورتتان را با حوله خشک کنید. برای خشک کردن نباید حوله را به صورت خود بکشید، بلکه فقط کافیست حوله را با پوست صورت خود تماس دهید و به آرامی روی نقاط مختلف صورت فشار دهید.
  • یکی از دلایل پیری زودرس و پیدایش چین و چروک و خشونت پوست، خشک کرد آن با حوله به روش خشن است.
  • پس از خشک کردن صورت یک کرم مرطوب کننده بر روی آن بمالید تا رطوبت پوست حفظ شود.
  • برای تمیز کردن مواد آرایشی از پوست میتوانید از پنبه آغشته به گلاب یا شیر پاک کن و یا آب و صابون استفاده کنید. اگر از صابون استفاده میکنید، پس از مالیدن صابون به تمام صورت، سی ثانیه صبر کنید و سپس سه بار صورتتان را با آب گرم بشویید و آنگاه با حوله به آرامی خشک کنید و یک کرم مرطوب کننده بمالید.

 

چهارشنبه 6 مرداد 1395  9:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها