0

بولتن استرید ، خطرناک‎ترین تله‎های طبیعی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

بولتن استرید ، خطرناک‎ترین تله‎های طبیعی

بین قلعه‎ی باردن (Barden Tower)  و کلیسای بولتُن  (Bolton Abbey) در شهرستان يورك شاير (در شمال انگليس) یکی از خطرناک‎ترین تله‎های طبیعی قرار گرفته است. جریان رودی که ظاهرا بی‎خطر به نظر می‎رسد و از کوه نشات گرفته و در حدود ۶ فوت عرض دارد و با نام بولتُن استرید یا همان استرید شناخته می‎شود.

 

اما در زیر سطح آرام و بی‎خطر این آب‎ها شکاف‌‏های عمیقی با جریان‎های عمقی (جريان آب يا هوا كه زير جريان ديگر حركت مي‎كند) قدرتمند وجود دارد که هرگاه کسی در عمق معینی از آن بیفتد با قدرت و بی‎رحمی او را به کام مرگ می‏کشد. این باور وجود دارد که، تا به حال هرکسی در این تله افتاده زنده بازنگشته است و حتی جسد آن‎ها را هم پیدا نکرده‎اند.

 

برای اینکه درک کنیم چطور یک رود کوچک که از کوه نشات می‎گیرد، می‌‏تواند تا این حد خطرناک باشد و با نام تله‎ی مرگ مشهور شود، باید نگاهی به سمت بالای این جویبار داشته باشیم. این رود نسبتا کم عرض در حدود ۱۰۰ یارد بالاتر از سطح خود رودخانه‎ای با عرض ۳۰ فوت است که این رودخانه را Wharfe می‎نامند. این رودخانه از شهرستان یورک شایر عبور می‎کند و هنگامی که به منطقه‎ی Bolton Abbey می‎رسد، مجبور می‎شود از یک شکاف بسیار باریک عبور کند و این موضوع باعث می‎شود که سرعت جریان و عمق آب بشدت زیاد شود. این شکاف باریک در ابتدای رود استرید باعث شده که توهم‌انگیز به نظر برسد و به علت عرض کم همه فکر کنند که عمق آن نیز کم است. اما دره‏‌ها و حفره‌‏های عمیقی در بخش‎های مختلف این رود وجود دارد و هیچ‎کس نمی‌‏تواند برآورد کند که عمق واقعی یک نقطه‏‌ی خاص از آن چقدر است.

 

 

بولتُن استرید1

 

جریان آب سطح این رود بسیار آرام به نظر می‏‌رسد و به علت نزدیک بودن دو طرف آن مردم فکر می‏‌کنند که به راحتی می‏‌توانند از این طرف رود به طرف دیگر بپرند، و حتی روی سنگ‏‌های لبه آن با آرامش راه بروند زیرا همانطور که گفتیم خیلی کم‏‌عمق به نظر می‌‏رسد. اما در واقع، نام استرید از واژه‏‌ی “stride” به معنای " قدم بلند برداشتن" گرفته شده است.

 

علایم هشداری زیادی روی درخت‏‏‌های این منطقه نصب شده و به مردم گفته که سعی نکنند از روی این رودخانه بپرند. با همه‌ی این هشدارها و توضیحات هنوز هم خبرهایی از لغزش پای انسان‏‌ها و بی‌رحمانه بلعیده شدن توسط تونل‏‌های عمیق این رود به ظاهر آرام، به گوش می‏‌رسد.

 

یکی از قربانیان رود استرید پسرجوانی به نام ویلیام دی رومیلی پسر خانم آلیس دی رومیلی بود که در سال ۱۱۵۴ اقدام به پرش از این رود داشت و جان خود را از دست داد. پس از فوت ویلیام مادرش از مرگ ناگهانی او بسیار غمگین شد و تصمیم گرفت برای شادی روح پسرش زمین‏‌های اطراف آن رود را به کلیسای بولتُن ببخشد. سال‌ها بعد ویلیام وُردزوُرث شعری با نام “The Force of Prayer” (نیروی دعا) برای این واقعه سرود و باعث غم انگیزتر شدن این اتفاق شد. ترجمه‎ بخشی از این شعر حزن‌انگیز و زیبا را برای شما آورده‌ایم:

    

استرید، جایی برای برداشتن گامهای بزرگ

نامی که از سالهای دور برایش مانده:

هزاران سال است که این نام را یدک می‏‌کشد

و باید هزاران سال دیگر آن را با همین نام بخوانیم.

 

جایی که رومیلی جوان هنوز به آنجا می‏‌آید

و حالا چه چیزی برایش ممنوع است؟

شاید حالا برای هزارمین بار از این جویبار میپرد...

کسی میتواند قدم بلند برداشتن در استرید را برایش منع کند؟

 

او با سرور شادی میجهد...بدون اینکه مواظب چیزی باشد

جویبار قوی بود؟ سنگ‌های آن محکم بودند؟

(اینطور نیست) رومیلی همچون اسب سرکش

با جهش‏‌هایی بلند از قبل  

برگشته و میجهد...

این پسر جوان در آغوش رودخانه‌ی وارف آرام می‏‌گیرد

نیرویی بیرحم او را غرق خود کرده

سالها بود کسی رومیلی جوان را ندیده بود

تا اینکه دیروز کنار رودخانه گل سرخ بی‎جانی را دیدم...

 

 

 

بولتُن استرید2

افسر پلیسی که پس از غرق شدن یک بچه‌ی ۸ ساله در مارس ۲۰۱۰ در حال نگهبانی از رودخانه‌ی وارف است.

 

 

 

بولتُن استرید3

 

 

بولتُن استرید4

 

 

بولتُن استرید5

کلیسای بولتُن و رودخانه‌‏ی وارف

 

 

 

بولتُن استرید6

رودخانه‎ وارف در کلیسای بولتُن

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

سه شنبه 5 مرداد 1395  7:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها