0

80 درصد زنان ایران کمبود ویتامین دی دارند

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

80 درصد زنان ایران کمبود ویتامین دی دارند

80 درصد زنان ایران کمبود ویتامین دی دارند
 
 
80 درصد زنان کشور کمبود ویتامین دارند و مصرف ماهیانه یک عدد قرص مکمل ویتامین دی برای هر زن ایرانی ضروری است.
 
داوود خلیلی مسئول دپارتمان آمار اپیدمیولوژی پژوهشکده غدد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:  ویتامین دی یکی از ویتامین های ضروری برای بدن انسان است ولی متاسفانه هنوز بررسی جامعی در کشور انجام نشده است تا مشخص شود این میزان کمبود ویتامین دی در کشور چه عوارض و پیامدهایی را برای سلامت ایرانیان داشته است.
 
به گزارش ایرنا اختلاف نظرهایی در دنیا درباره پیامدهای کمبود ویتامین دی وجود دارد اما آنچه مسلم است، این که در کشور ما با کمبود شدید ویتامین دی، میان مردم به ویژه در بین زنان یائسه مواجهیم  که باید اقداماتی برای جبران آن انجام دهیم.
 
وی افزود: وزارت بهداشت اقداماتی را برای جبران این کمبود شروع کرده و به عنوان مثال توزیع مکمل قرص ویتامین دی در کنار مکمل قرص آهن برای دختران دبیرستانی شروع شده است.
 
او در عین حال اظهار کرد:این اقدام کافی نیست و باید برای جبران کمبود شدید ویتامین دی در حوزه عمومی و به ویژه برای زنان یائسه فکر اساسی شود و حتما باید مکمل خوراکی ویتامین دی در اختیار زنان قرار گیرد.تمام زنان ایران باید حداقل به صورت ماهیانه یک عدد قرص ویتامین D3 با دوز 50 هزار را مصرف کنند و اگر افرادی کمبود شدیدتر دارند، می توانند با دستور پزشک برای مدتی از دوزهای بالاتر استفاده کنند.
 
خلیلی  درباره کمبود ویتامین دی در بین مردان ایرانی افزود: در این مورد آمار دقیق در اختیار نداریم. حتما در آقایان نیز به میزان زیادی کمبود ویتامین دی وجود دارد اما در زنان به علل مختلف از جمله شیردهی، بارداری و عوامل دیگر این کمبود بیشتر است.آفتاب یکی از منابع اصلی تامین ویتامین دی است و آلودگی هوا و پوشش افراد در میزان جذب ویتامین دی موثر است؛ ضمن این که خانه های بسیاری از ایرانیان آفتابگیر نیست و اگر هم آفتابگیر باشد، آفتاب پشت شیشه هیچ تاثیری در رفع کمبود ویتامین دی ندارد.ویتامین D یکی از ریزمغذی های مهم است و کمبود آن  عوارض جدی جسمی زیادی مانند پوکی استخوان و مشکلات اسکلتی دارد که حتی موجب بروز و تشدید بیماری های روانی و از جمله افسردگی می شود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 4 مرداد 1395  11:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها