0

این ماهی چهره آدم‌ها را تشخیص می‌دهد

 
kordabadi
kordabadi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1393 
تعداد پست ها : 3073
محل سکونت : مازندران

این ماهی چهره آدم‌ها را تشخیص می‌دهد

این پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کوئینزلند انجام شده و این تست بر روی این باور قدیمی انجام شده است که تمایز بین چهره انسان تنها می‌تواند توسط حیوانات پیچیده‌تری مانند پستانداران انجام شود.

خبرگزاری ایسنا: تحقیقات دانشمندان برای اولین بار نشان می‌دهد که یک گونه از ماهی‌های استوایی می‌توانند چهره انسان را تشخیص دهند. با وجود کمبود بخش حیاتی نئوکورتکس مغز که موجودات برای تشخیص چهره از آن استفاده می‎کنند ماهی کماندار مورد استفاده در این آزمایش درجه بالایی از توانایی و دقت را نشان می‌دهد.

این پژوهش توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کوئینزلند انجام شده و این تست بر روی این باور قدیمی انجام شده است که تمایز بین چهره انسان تنها می‌تواند توسط حیوانات پیچیده‌تری مانند پستانداران انجام شود.

ماهی کماندار معمولا در استرالیا و آسیای جنوب شرقی یافت می‌شود و یکی از تکنیک‌های شکار این ماهی شلیک کردن آب به سمت حشرات بالاتر از سطح آب است.

بر اساس این آزمایش که در آزمایشگاه انجام شد، ماهی کماندار با دو عکس متفاوت از چهره انسان روبرو می‌شود و آموزش می‌بیند تا به یکی از این چهره‌ها مثل یک طعمه آب شلیک کند.

 

این ماهی چهره آدم‌ها را تشخیص می‌دهد


دکتر کیت نیوپورت از دانشگاه آکسفورد گفت: ما آنها را با محرک‌ها و روش‌های مختلف روبرو می‌کنیم کاری که ما انجام می‌دهیم این است که گزینه‌های مختلفی را برای انتخاب در اختیار آنها قرار می‌دهیم، البته با پاداش غذایی مخصوصی که برای آنها در نظر می‌گیریم. بنابراین این موضوع می‌تواند اطلاعات زیادی به ما بدهد که آیا ماهی می‌تواند ببیند ویا این دیدن تا چه مقدار است؟

در آزمایش بعدی، ماهی کمانگیر با همان چهره‌ها و یک سری چهره‌های جدید روبرو شد و در کمال ناباوری محققان دریافتند که این ماهی می‌تواند از بین 44 چهره جدید تا حدود 81 درصد در تشخیص چهره‌های قدیمی موفق باشد. این ماهی قادر به انجام این کار شد، حتی زمانی که ویژگی‌هایی از قبیل شکل سر و رنگ از تصاویر حذف شد.

نیوپورت آزمایش مشابهی را در آزمایشگاه جانورشناسی خودش بر روی ماهی گرمسیری دیگری به نام (تریگرفیش) انجام داد. این ماهی نیز قادر به تشخیص و برداشتن یک دیسک سیاه رنگ از میان دیسک‌های سفید رنگ نصب شده بر روی یک بورد در آب شد.

وی گفت: تشخیص چهره انسان با وجود عدم نئورتکس در مغز ماهی تعجب‌آورترین بخش این تحقیقات است.

مغز در پستانداران بزرگ و چند لایه است، به طوری‌که بسیاری از اتصالات مختلف که در داخل سلول‌های عصبی اتفاق می‌افتد در مغز وجود دارد، اما ماهی به طور کامل فاقد این سیستم است.

وقتی که شما به عکس مغز یک ماهی نگاه می‌کنید نمی‌توانید آن را با مغز بزرگ انسان با چند لایه نئورتکس مقایسه کنید، اما با این حال ماهی هنوز هم قادر به انجام رفتارهای واقعا پیچیده است. آنها می‌توانند چهره ما را تشخیص دهند، همچنین سیستم اجتماعی خود را دارند و شواهد و مدارک نشان می‌دهد که آنها از ابزار بالقوه‌ای برخوردارند.

نیوپورت اظهار کرد: این ماهی می‌تواند با توانایی و به کار بستن همین الگوهای تشخیص چهره انسان طعمه‌های بالاتر از سطح آب را شکار کند. این توانایی تشخیص در ماهی‌ها نشان می‌دهد که آنها به وسیله تشخیص نور می‌توانند هر ساله برای تولیدمثل به قلمرو خویش بازگردند.

در مطالعاتی که به تازگی در مجله گزارش‌های علمی منتشر شده است، نشان داده شده که لزوما برای تشخیص چهره انسان نیاز به یک مغز پیچیده نیست، حتی اگر ویژگی‌های ظریفی برای شناسایی چهره وجود داشته باشد.

تحقیقات و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ماهی دارای توانایی‌های تشخیص بصری و دیداری بسیار چشمگیری است. در واقع این شگفت‌آور است که آنها می‌توانند با مغزی این چنین کوچک این کار را انجام دهند.

خوشا دردی که درمانش تو باشی

             خوشا راهی که پایانش تو باشی             

خوشا چشمی که رخسار تو بیند

خوشا ملکی که سلطانش تو باشی  

یک شنبه 3 مرداد 1395  5:21 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها