0

آلرژی غذایی در کودکان، انواع

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

آلرژی غذایی در کودکان، انواع

Image result for ‫آلرژی غذایی در کودکان، انواع‬‎

حدود ۶ درصد بچه ها از آلرژی های غذایی مختلف رنج می برند.

حدود ۶ درصد بچه ها از آلرژی های غذایی مختلف رنج می برند. از عمده ی این آلرژی ها در بین بچه ها می توان به حساسیت نسبت به سویا، بادام زمینی، گندم، تخم مرغ و شیر اشاره کرد که حدود ۹۰ درصد آلرژی های غذایی را در بر می گیرند. ماهی و غذاهای دریایی نیز از دیگر موارد مربوط به آلرژی های غذایی رایج هستند که بیشتر به بزرگسالان مربوط می شوند. در این مطلب به چند آلرژی رایج بین کودکان اشاره می کنیم.

آلرژی به شیر
آلرژی نسبت به شیر به خصوص شیر گاو آلرژی رایج بین کودکان محسوب می شود که حدود ۲.۵ درصد بچه های شیرخوار را تشکیل می دهد. البته این بچه واکنش های مشابهی نسبت به شیر بز و شیر گوسفند نیز نشان می د هد. آلرژی معمولاً به دلیل وجود پروتئین لاکتوسرم و کازئین شیر بروز می کند.

حساسیت داشتن به شیر خطر دچار شدن به آلرژی های مربوط به مواد غذایی دیگر را افزایش می دهد. نتایج بررسی ها نشان می دهند که حدود ۱۰ درصد بچه هایی که به شیر آلرژی دارند نسبت به مصرف گوشت گاو نیز واکنش های آلرژیک نشان می دهند.

آلرژی به تخم مرغ
آلرژی نسبت به تخم مرغ نیز یکی دیگر از آلرژی های غذایی رایج بین کودکان است. این نوع آلرژی نزدیک به ۲.۵ درصد بچه ها را درگیر می کند. برخی از این کودکان نسبت به سفیده ی تخم مرغ و عده ای دیگر به زرده ی تخم مرغ و برخی نیز به هر دو ترکیب آن آلرژی دارند.

بچه هایی که به این ماده ی غذایی آلرژی دارند معمولاً بیشتر در معرض آسم و آلرژی های بینی قرار می گیرند. واکسن های رایج آنفلوانزا برای این بچه ها مناسب نیست. این بچه ها باید واکسن MMR یا همان واکسن ترکیبی برای محافظت از سرخک، سرخچه و اوریون را دریافت کنند.

 

آلرژی به سویا
آلرژی نسبت به سویا باعث بروز واکنش های مرگبار می شود. این نوع آلرژی حدود ۰.۳ درصد بچه ها را دربر می گیرد. حساسیت به سویا معمولاً از سنین پایین بروز کرده و یکی از رایج ترین حساسیت ها محسوب می شود. این نوع آلرژی معمولاً در بین بچه هایی که نسبت به شیر حساسیت دارند بیشتر دیده می شود.

 

آلرژی به گندم
کودکان و بزرگسالان از یکی از انواع واکنش های ایمونولوژیکی (ازدیاد حساسیت) به پروتئین گندم رنج می برند اما فقط برخی از افراد دچار آلرژی می شوند. بچه هایی که به گندم آلرژی دارند به دیگر غلات مانند جوی دوسر، برنج و جو نیز حساسیت پیدا می کنند.

 

آلرژی به مغزها
آلرژی به مغزها حدود ۰.۵ درصد بچه ها را درگیر می کند که آلرژی چندان شدیدی نیست. هر کودکی که یکی از مغزها حساسیت داشته باشد امکان دارد نسبت به مغزهای دیگر نیز همین واکنش ها را نشان دهد؛ به عنوان مثال کسی که نسبت به پسته آلرژی دارد به آجیل های دیگر نیز حساسیت نشان می دهد.

 

آلرژی به غذاهای دریایی
آلرژی نسبت به غذاهای دریایی از جمله ماهی و آلرژی به سخت پوستان نیز جزو دیگر آلرژی های غذایی هستند. واکنش ها نسبت به این مواد غذایی چنان شدید است که حتی ممکن است مرگبار باشد. در نتیجه بهتر است از دادن هر نوع ماهی و غذای دریایی به بچه هایی که دچار چنین آلرژی هستند خودداری شود.

آلرژی به بادام زمینی
آلرژی نسبت به بادام زمینی یکی از شدیدترین آلرژی های غذایی است و حدود ۰.۶ درصد کودکان را درگیر می کند. آلرژی به بادام زمینی باعث بروز واکنش های مرگبار بخصوص در کودکان مبتلا به آسم می شود.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که تنها ۲۰ درصد کودکان از آلرژی به بادام زمینی خلاص می شوند. این نوع آلرژی در سنین بزرگسالی نیز از جمله آلرژی های رایج است.

چند توصیه درباره آلرژی های غذایی در کودکان
- برخی آلرژی های غذایی به ویژه آلرژی به سویا و شیر در شروع با علامتی مانند اسهال خود را نشان می دهد.

 

- تغذیه با شیر مادر خطر بروز آلرژی به شیر را در کودکانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند کاهش می دهد.

 

- نباید قبل از ۱ سالگی به نوزادان شیر گاو داده شود. از خوراندن مغزها، ماهی و سویا نیز تا قبل از ۳ سالگی خودداری شود.


- بعد از ۶ سالگی معمولاً بچه ها از آلرژی به گندم، تخم مرغ و آلرژی به سویا خلاص می شوند اما آلرژی نسبت به شیر گاو حتی از سنین مدرسه و بعد از آن نیز امکان بروز دارد.

 

- ممکن است آلرژی نسبت به بادام زمینی و مغزها تا آخر عمر با بچه ها بماند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

یک شنبه 3 مرداد 1395  8:01 AM
تشکرات از این پست
sherkat_ghala
sherkat_ghala
sherkat_ghala
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1398 
تعداد پست ها : 112
محل سکونت : اذربایجانغربی

پاسخ به:آلرژی غذایی در کودکان، انواع

سلام

مطلب مفید بود و توضیحی هم در مورد آلرزی غذایی کودکان

خوردن چیپس -پفک-تنقلات در بعضی کودکان که حساسیت شدید به این مواد غذایی دارند باعث ضایعت پوستی در قسمت صورت -دست پا کشاله ران خواهد شد

با تشکر

دوشنبه 28 مرداد 1398  10:38 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها