0

کودک نوپا، تشویق به عادت رفتاری مناسب

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

کودک نوپا، تشویق به عادت رفتاری مناسب

کودک نوپا، تشویق به عادت رفتاری مناسب

تشویق کودک نوپا به عادات رفتاری مناسب
عادات رفتاری خود به خود و به طور ذاتی در کودکان به وجود نمی آیند. بچه های کوچک به ویژه آنهایی که تازه راه افتاده اند ، نیاز دارند تا به آنان یادآوری شود که از عبارت هایی مثل (( خواهش می کنم )) و (( متشکرم )) استفاده نمایند :

مراحل و گام ها
1 . بگذارید کودکتان الگوهای رفتاری مناسب را از شما اخذ کند. در صحبت با او از کلمات متشکرم و خواهش می کنم ، استفاده کنید. مثلا وقتی کودکتان عطسه میکند به او بگویید : عافیت باشد !  و یا وقتی که از کودکتان می خواهید تا کنار برود از کلمه ی ببخشید استفاده کنید.
2 . هر وقت رفتار مناسبی از کودکتان سر زد ، حتما او را تشویق کنید . از جمله هایی مثل چه حرکت قشنگی! یا متشکرم از این که با ادب رفتار کردی یا تو خیلی مودبی ! استفاده کنید.
3 . اگر فکر می کنید کودکتان بی ادب و گستاخ است ، به او دقیقا بگویید که رفتارش درست نیست و ترجیح می دهید که رفتارش چگونه باشد. اگر او دیگران را می زند ، بگویید که از او می خواهید مودب و مهربان باشد . به کودکتان بگویید که زدن دیگران رفتار مناسبی نیست.
4 . در مورد رفتار های دیگران با او صحبت کنید. اگر می بینید که از کسی رفتار مناسبی سر زد ، آن را به کودک خود نشان دهید . از اعضای خانواده و فامیل برای این منظور بیشتر استفاده کنید ، چون کودک با این افراد بیشتر از دیگران در تماس است.
5 . کتاب ها و آهنگ های مربوط به آموزش رفتارهای مناسب را برای کودک بخوانید. فیلم هایی متناسب با این اهداف آموزشی برای او بگذارید تا ببیند. ادب و نزاکت را هر روز به روش هایی مختلف با هم تمرین کنید.
6 . اگر کودکتان از انجام رفتاری که شما از او میخواهید سر باز می زند ، با عکس العمل هایی ساده او را ملزم به رفتاری مودبانه کنید. ابتدا به او اخطار دهید و او را متوجه ی رفتار بدش بکنید و اگر او همچنان ادامه داد ، قاطعانه او را از انجام رفتارش منع کرده و او را تنبیه کنید. 
به کودک بگویید باید برای مدتی تنها گوشه ای بنشیند و بدون این که صدایی از او بلند شود ، در مورد رفتارش فکر کند.

توصیه های مفید
تنبیهی که در بالا به آن اشاره شد ، اثر بخش ترین روش برای ممانعت از رفتار نامناسب در کودکان است. البته اگر مدت زمان آن متناسب با سن کودک باشد ، نتیجه ی مطلوبی می دهد. میتوانید از این فرمول پیروی کنید و در ازای هر یک سال سنِ کودک یک دقیقه به مدت آن بیفزاید . اما مدت زمان این تنبیه را از این مقدار بیشتر نکنید.اگر می خواهید که کودکتان را از یک عادت بد ترک دهید . هنگامی که رفتار مناسبی از او سر زد ، به او جایزه دهید.باید انتظارات و عکس العمل های تان نسبت به کودک شفاف ، هماهنگ ، یکسان و بدون تناقض باشد. مثلا بدین گونه نباشد که روز رفتارهای نامناسب او را نادیده بگیرند و روز دیگر او را به خاطر آن سرزنش و یا تنبیه نمایید.عدم وجود برخوردها و عکس العمل های یکنواخت و هماهنگ در موقعیت های رفتاری مشابه ، موجب بروز رفتارهای مقطعی و بی ثبات از جانب کودک میشود.اگر می بینید که سخت گیری نسبت به کودکتان ، باعث بروز خشم و عصبانیت شدید وی می شود ، حتما با پزشک خانواده مشورت نمایید.

یک تجربه ی مفید 
هر وقت کودکتان چیزی را که از او میخواهید با اشتیاق و از روی علاقه به شما می دهد ، مثل اسباب بازی یا بغل کردن شما ، از او تشکر کنید. مطمئن باشید که جواب می دهد! اگر برای چند ماه این کار را تکرار کنید ، پس از مدتی کودکتان نیز در جواب کسی که به او چیزی را می دهد ، خواهد گفت : (( متشکرم )).

منبع: کودک آنلاین

سه شنبه 29 تیر 1395  11:25 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها