0

پذیرش پرونده شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان در کمیته میراث جهانی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

پذیرش پرونده شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان در کمیته میراث جهانی

http://images.kojaro.com/2016/7/9491ac56-9a8b-4805-acdd-4a798d746075.jpg

 

در  اجلاس کمیته جهانی یونسکو که در ترکیه تشکیل شده است، گزارش ادواری حفاظتی دو اثر جهانی شهر سوخته و مسجد جامع اصفهان مورد تایید قرار گرفت.

 

به گفته طالبیان در گزارش‌های ارایه شده طرح مدیریتی حفاظتی و یکپارچه و اقدامات صورت گرفته از سوی پایگاه‌های این دو اثر مطرح و به پرسش‌های اعضای کمیته میراث جهانی یونسکو در خصوص وضعیت دو اثر جهانی پاسخ داده شد.

 

پایش توسعه شهری، پروژه‌های مرمتی انجام شده، آسیب شناسی ایوان‌های مسجد جامع، انجام چهاردهمین و پانزدهمین کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر سوخته، مطالعات باستان‌شناسی در حریم پیشنهادی، راه‌اندازی مرکز اسناد و آزمایشگاه زیست باستان‌شناسی؛ حفاظت از سایت جهانی شهر سوخته به طور شبانه‌روزی به‌وسیله دوربین‌های پیشرفته مداربسته، سازو کارهای کنترل بحران احتمالی، فاز بندی راه‌اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS، بهبود شرایط پایش، ظرفیت‌سازی، زیرساخت‌های گردشگری از جمله موضوعات مطرح شده در این گزارش به شمار می‌رود.

 

چهلمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به منظور بررسی آثار پیشنهادی و واجد شرایط از نقاط مختلف جهان هم‌اکنون درشهراستانبول در حال برگزاری است. در این اجلاس قرار است پرونده‌های کویر لوت و قنات از کشورمان در کنار ۲۵ اثر دیگر فرهنگی، طبیعی و ترکیبی موردبررسی قرار گیرند.

 

هیات ایرانی با حضور احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو و به ریاست محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، کارشناسان ملی و بین‌المللی و مسئولان تهیه پرونده‌های کویر لوت به منظور دفاع از دو پرونده ایران در نشست کمیته میراث جهانی حضور دارند.

 

پرونده قنات ایرانی با در نظر گرفتن ۶ معیار فرهنگی کمیته میراث جهانی شامل نشان دهنده یک شاهکار از نبوغ و خلاقیت انسانی، تبادل ارزش‌های بشری در یک بازه زمانی در یک منطقه فرهنگی از لحاظ پیشرفت در معماری یا فناوری، گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی ، مورد پراهمیت معماری مرحله مهمی از تاریخ بشر، نمونه برجسته‌ای از تعامل بین انسان و محیط زیست، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

پرونده ثبت جهانی بیابان لوت نیز بر اساس معیارهای چهارگانه طبیعی که شامل نمونه برجسته از فرایندهای زیست‌محیطی و بیولوژیکی درتکامل و توسعه زمینی، اکوسیستم‌های ساحلی، دریایی، جوامع از گیاهان و حیوان‌ها و پدیده بی‌نظیر طبیعی با زمینه‌های استثنایی و زیباشناسی، موردبررسی قرار خواهد گرفت.

 

اجلاس کمیته میراث جهانی از۱۰ تا ۲۰ جولای برابر با ۲۰ تا ۳۰ تیرماه در استانبول ترکیه برگزار می‌شود. این کمیته قرار است در اجلاس استانبول در مورد جهانی‌شدن پرونده‌های ۹ اثر طبیعی، ۱۶اثر فرهنگی و ۴سایت طبیعی- فرهنگی تصمیم بگیرد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 27 تیر 1395  12:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها