0

کدخدایی:برخی قوانین انتخابات کیفی و بدون معیار است

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

کدخدایی:برخی قوانین انتخابات کیفی و بدون معیار است

 
نمره شورای نگهبان 20 نیست 17 است!
 

کدخدایی:برخی قوانین انتخابات کیفی و بدون معیار است

 

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به نظام انتخاباتی کشور گفت: این مسئله را مکرر در رسانه ها مطرح کرده ایم که نظام انتخاباتی ما، یک نظام حداقلی و ناکارآمد است، چون بر نظرات دهه ۶۰ و اوایل انقلاب مبتنی است. عباسعلی کدخدایی در گفت وگو با مهر با بیان این جمله افزود: قوانینی که در این باره وضع شده است مجموعه ای از  شرایط کیفی را در نظر گرفته، اما هیچ گاه برای سنجش این شرایط کیفی یک معیار نداده است. شورای نگهبان ناچار است به تشخیص خودش عمل کند که بارها مورد اعتراض هم قرار گرفته است. البته اعضای محترم تلاش می کنند هیچ گاه خدای ناکرده نظرات شخصی خودشان را دخالت ندهند، اما وقتی در یک انتخاباتی ۱۲ هزار نفر ثبت نام می کنند، طبیعی است میزان دقت هم پایین می آید و نمی توان  به خوبی  این شرایط  را بررسی کرد.

 

وی درپاسخ به این سوال که پس صلاحیت ها چطور بررسی می شود گفت: «وقتی می گوییم، نظام انتخاباتی ما ناکارآمد است و امکانپذیر نیست که ما یک نظام انتخاباتی فعال و پویا داشته باشیم، یعنی همین‌ها عامل این ناکارآمدی است.» وی تاکید کرد: «درباره اشکالاتی که وجود دارد، ما یک بحث کلان در انتخابات داریم و آن، فقدان نظام حزبی است؛ قانون اساسی ما احزاب را به رسمیت شناخته است، احزاب رفتند در وزارت کشور ثبت نام کردند، اما فعالیت حزبی به معنای مرسوم در جوامع دیگر را ما نداریم. از شورای نگهبان خواسته می شود نسبت به بررسی صلاحیت ها اعلام نظر کند؛ خب ما شرایط کیفی را چگونه بسنجیم؟ هیچ معیاری نداریم! با چه ابزاری انتخابات را برگزار کنیم؟ قانون ساکت است!» کدخدایی افزود: چگونه باید در این جهت حرکت کنیم؟ قانون ساکت است.

 

زمانبندی هایی که دادید، زمانبندی های کوتاه است و وقتی زمان می گذرد شما به روز انتخابات می رسید و ناچار هستید یک تصمیمی را بگیرید. همه این ها در ناکارآمدی انتخابات نقش دارد. وی با اشاره به بحث تبلیغات تصریح کرد:  مسئله بعدی  تبلیغات  انتخاباتی است؛ تبلیغات انتخابات و تبلیغات برای انتخاب شدن یعنی چه؟ به چه می گوییم تبلیغات؟ هزینه های تبلیغاتی در کجا نظارت و کنترل می شود؟ یک فردی ممکن است یک میلیارد یا پنج میلیارد هزینه کند و یک فرد دیگر ممکن است ۱۰۰ میلیون هزینه کند، آیا این ها باید رسیدگی شود یا نشود؟ آیا این ها معیار ماست یا نیست؟ بحث تبلیغات یکی از عوامل اساسی است که در قانون انتخابات و نظام انتخابات باید به آن توجه شود.

 

در انتخابات در کوچه پس کوچه های اول هستیم
وی در بخش دیگری از اظهارات خود بار دیگر به موضوع ناکارآمدی نظام انتخاباتی کشور اشاره کرد و گفت: مثلا یکی از مسائلی که امروزه ابزار جدیدی است، کاربرد رایانه ها برای انتخابات و استفاده از وسایل الکترونیک است؛ ما هنوز در کوچه پس کوچه های اول هستیم! با وجود این که بارها وزارت کشور تلاش کرده و شورای نگهبان ورود کرده است، ولی ما برای این که به انتخابات تمام الکترونیک برسیم ، هنوز متاسفانه گام های اول را برمی داریم و هنوز تصمیم و روش ما روشن نیست و مشخص نشده است؛ یعنی سازوکار انتخابات الکترونیک هنوز تعیین نشده است.
 
اطلاع رسانی خوبی از عملکرد شورا نشده است
دکتر عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره نقاط ضعف شورای نگهبان گفت: بخشی از  این ها ممکن است نواقصی باشد که در ساختار یا در قوانین بوده، برخی از این ها ممکن است در عملکردها باشد و برخی نواقص هم به مفهوم ضعف عملکردی و دستگاه اجرایی شورای نگهبان باشد، مثلاً اطلاع رسانی خوبی نشده است، یعنی شورای نگهبان وظایفش را به خوبی انجام می دهد اما اطلاع رسانی صحیح و خوبی نشده است و افکار عمومی نسبت به اقدام شورای نگهبان خوب توجیه  نشده است و این را به عنوان سایر ضعف های شورای نگهبان هم تلقی کرده باشند. عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به یکی دیگر از مشکلات و چالش های شورای نگهبان تصریح کرد: به طور طبیعی، تعداد مصوباتی که امروز در سال ۹۵ داریم، نسبت به تعداد مصوباتی که در سال ۶۰ داشتیم خیلی افزایش پیدا کرده است و این افزایش، نیازمند این است که شورای نگهبان هم بیشتر در این جهت فعالیت کند، اما زمانی که در قانون اساسی مقرر شده است، دو تا ۱۰ روز است؛ اگر شورای نگهبان ظرف این دو تا ۱۰ روز که در مجموع ۲۰ روز است اعلام نظر نکند مصوبه تایید شده تلقی می شود.
 
نمره شورای نگهبان 20 نیست
عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره نمره ای که به عملکرد شورا می دهد، نیز تصریح کرد: یک بار قبلاً نمره داده‌ام و حالا یادم رفته است (می‌خندد)، اما چون من نمره ۲۰ سر کلاس به دانشجویانم نمی دهم به شورای نگهبان هم نمی توانم نمره ۲۰ بدهم، چون قطعاً نمره اش ۲۰ نیست و باید تلاش کنیم ان‌شاءا... به نقطه مطلوبی برسیم. وی در عین حال افزود: حالا چون باب شده است و نظرخواهی می کنند، شاید نمره ۱۷ خوب باشد.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

یک شنبه 27 تیر 1395  9:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها