0

پاسخ شيخ صدوق(ره) به شبهه تخريب مسجد الحرام در مختارنامه

omegaa
omegaa
کاربر طلایی2
تعداد پست ها : 1738

گروه فرهنگی رجانيوز ـ طبق آيات قرآن خداوند هركس را كه ظالمانه و ملحدانه نسبت به كعبه قصد سوء داشته باشد عذابي دردناك مي چشاند: "و من يرد فيه بالحادٍ بظلمٍ نذقه من عذابٍ اليم"(سوره حج- آيه 25) بر اساس اين سنت تغيير ناپذير و حكم جاودانه ي الهي واقعه اي كه در عام الفيل روي داد و در آن سپاه ابرهه به عذاب الهي گرفتار آمد، اتفاقي منحصر به فرد يا تصادفي نيست.

اما در خصوص پناهنده شدن ابن زبير و حمله ي حجّاج ثقفي به كعبه و ويران كردن خانه ي خدا اتفاقي نيافتاد. سوال اين است كه در واقعه ي اهانت به مسجد الحرام و تخريب كعبه چرا آنچه درباره ي اصحاب فيل جاري شد بر سر حجّاج نيامد؟

شيخ صدوق اينگونه پاسخ مي دهد:
زيرا هدف حجّاج دستگيري ابن زبير بود و نه ويراني كعبه و ابن زبير ضدّ حق يعني مخالف حضرت سجّاد عليه السلام بود. وقتي اين مرد ضدّ حق در كعبه متحصن شد خداوند اراده فرمود براي مردم بيان كند كه به او پناه نخواهد داد از اين رو مهلت داد تا كعبه را بر سر او ويران كنند.(من لا يحضر- ج2 – ص 249)

آيت الله جوادي آملي در كتاب صهباي حج پس از ذكر اين نكته اضافه مي كند:
پس تفاوت ابرهه و حجّاج دراين است كه ابرهه ي ستمگر قصد داشت قبله و مطاف حنفا را ويران سازد اما حجّاج ستمگر قصد بدي نسبت به كعبه نداشت. مقصود وي در آن هنگام فقط تسلّط بر ستمگري همچون خود او بود كه امام زمان خويش يعني حضرت سيد الشهدا و امام سجاد عليهما السلام را نشناخت... از اين واقعه به خوبي روشن مي شود كه ضديت با ولايت و امامت آنچنان مطرود است كه هركس با مقام رهبري امام معصوم عليه السلام مخالف است و او را تنها مي گذارد و ياري نمي كند بلكه در برابر او موضع مي گيرد و خود داعيه ي خام رهبري را در سر مي پروراند، اگر در كعبه هم پناه ببرد از امان خاص الهي برخوردار نيست. از اين حادثه قدر امام و حرمت ولايت و عزت الهي به خوبي دانسته مي شود.(جرعه اي از صهباي حج- ولايت روح حج- صص 49)

کد خبر:74625 - رجانیوز

گوشی های ایرانی جی ال ایکس را با تخفیف بخرید

در صورت تمایل پیام بدید

یک شنبه 12 دی 1389  7:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها