0

ارتباط مشکلات خواب با دیابت

 
fatemehza
fatemehza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 3415
محل سکونت : اصفهان

ارتباط مشکلات خواب با دیابت

 

ارتباط مشکلات خواب با دیابت

 

در مورد خواب و مسائل مربوط به آن زیاد گفته شده و می شود. اما در کنار آنها ممکن است عواملی نیز وجود داشته باشند که در موردشان اطلاعات چندانی نداشته و از آنها غافل باشیم. یکی از عواملی که می تواند خطر ابتلا به دیابت را در ما افزایش دهد، خواب و یا به عبارت دقیق تر، اختلالات مربوط به خواب است.

هدی بانکی
بیماری دیابت

اگر عادت دارید نیمه شب به رختخواب بروید و این عادت هنوز آسیبی به شما وارد نکرده و ترسی از آن ندارید، باید بگوییم تحقیقی جدید نشان داده است که مشکلات خواب واقعا می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را در شما زیاد کند.

مطالعات زیادی ارتباط اختلالات خواب مثل قطع موقتی تنفس در خواب، بیخوابی و حتی کار در شیفت های شبانه و بیدار ماندن تا دیروقت را با خطر بالای ابتلا به دیابت اثبات کرده بودند اما این تحقیق جدید معلوم کرد حتی اگر برای به خواب رفتن مدام مشکل دارید، چیزی که بیشتر افراد آن را طبیعی می پندارند، ممکن است خطر ابتلا به دیابت را تا 45 درصد افزایش دهید.

برنامه منظمی برای خوابتان داشته باشید و تا جایی که می توانید به آن پایبند بمانید، حتی در روزهای تعطیل

در تحقیقی دیگر معلوم شد، بعد از در نظر گرفتن سایر عواملی که می توانند خطر دیابت را افزایش دهند، مانند فشار خون بالا و افزایش شاخص توده بدنی، زنانی که گزارش دادند با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند، خطر دیابت در آنها 22 درصد بیشتر بوده است. این تحقیق، بزرگ ترین مطالعه ای بود که درباره ارتباط اختلالات خواب با دیابت نوع دو انجام شد.

اختلالات خواب یا مشکلات مربوط به خواب، می توانند تاثیرات بیولوژیکی داشته باشند، مانند افزایش هورمون استرس که باعث افزایش مقاومت انسولینی می شود. مشکلات خواب می تواند به استرس هم مربوط باشد، که به افزایش خطر دیابت مربوط است.

زنانی که مشکلات خواب داشتند و مکررا خروپف می کردند، ایست موقتی تنفس در خواب را داشتند یا در شیف های شبانه کار می کردند، و شش ساعت یا کمتر خواب شبانه داشتند، 44 درصد یا بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت بودند.

خلاصه اینکه، هم کیفیت و هم کمیت خواب برای پیشگیری از دیابت مهم هستند. البته خوشبختانه آنهایی که فقط چند شب ممکن است نتوانند خوب و کافی بخوابند، چندان در معرض این خطر نیستند. اما کم خوابی مزمن که کمتر از شش ساعت خواب شبانه را در بر می گیرد، بیشترین دردسرها و عوارض را دربر دارد.

همچنین در مطالعه ای دیگر، 19 مرد سالم شرکت داشتند و خواب شان محدود به تنها چهار ساعت و نیم برای چهار شب شده بود. بعد از بررسی ها معلوم شد مقاومت انسولینی آنها یعنی معیاری که می گوید عملکرد انسولین برای تنظیم قند خون چگونه است، کاهش یافته و خطر ابتلا به دیابت شان افزایش یافته بود. با این حال، بعد از دو شب خواب بیشتر و در واقع جبران این چهار شب کمبود خواب ( 9 ساعت و نیم خواب شبانه)، هر دو معیار یعنی مقاومت انسولینی و خطر دیابت به حد طبیعی رسیدند.

برای اینکه بتوانید بد خوابی و این پهلو به آن پهلو شدن و جدال برای به خواب رفتن را تا حدودی برطرف کنید، اصول خواب درست را فراموش ننمایید: وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب تان خارج کنید، یک ساعت تا یک و نیم ساعت پیش از خواب از ابزار الکترونیکی استفاده نکنید و یک برنامه منظم برای آرام شدن داشته باشید مثل مطالعه کتاب قبل از خواب یا هر کاری که شما را برای خوابیدن آماده می کند. برنامه منظمی برای خوابتان داشته باشید و تا جایی که می توانید به آن پایبند بمانید، حتی در روزهای تعطیل.

اگر این اصول را رعایت می کنید و همچنان برای خوابیدن مشکل دارید و صبح ها خسته و کسل از خواب بیدار می شوید، به پزشک مراجعه کنید. نیاز خواب مانند سایر عوامل از اصول یک زندگی سالم است.

پزشکان نیز باید از بیماران شان در مورد کیفیت خواب آنها سوال کرده و بفهمند که او زیاد می خوابد یا کم، آیا مرتبا خروپف می کند یا برای به خواب رفتن مبارزه می کند. این ها سوال های نسبتا ساده ای هستند که می توانند در ارائه توصیه های پزشکی به بیماران بسیار مفید باشند، و راهکارهای پیشگیرانه ای را به آنها یاد بدهند که خطر ابتلا به دیابت و چاقی در آنها کاهش پیدا کند.

 

 

پنج شنبه 24 تیر 1395  1:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها