0

صندوق های سپرده گذاری بانک ها ، مخل کاهش نرخ سود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

صندوق های سپرده گذاری بانک ها ، مخل کاهش نرخ سود

 

صندوق های سپرده گذاری بانک ها ، مخل کاهش نرخ سود

 

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی از اخلال صندوق های سپرده گذاری بانک ها در روند کاهش نرخ سود خبر داد.دوشنبه این هفته بود که گزارش میدانی خبرنگار خراسان از شعب مختلف بانک های پایتخت و مشهد نشان داد علیرغم مصوبه شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی، این مصوبه از سوی بانک ها به طرقی مانند صندوق های سرمایه گذاری نادیده گرفته می شود.در این حال اظهارات رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی این تخلفات را تایید می کند. وی در گفتگو با اقتصاد نیوز از اخلال صندوق های سپرده گذاری در روند کاهش نرخ سود خبر داد.

 

علی دیواندری، با بیان این که در حال حاضر صندوق‌های سپرده‌گذاری اصلی‌ترین رقیب سپرده‌های بانکی هستند، گفت: بانک‌ها با ایجاد صندوق‌های سپرده‌گذاری با درآمد ثابت متعهد شده‌اند سود بالا بدهند و بررسی ها نشان می‌دهد که در حدود یک سال و نیم اخیر بخشی از سپرده‌های بانکی به سمت این صندوق‌ها هجوم آورده‌اند.

 

وی در خصوص کارکرد منفی این صندوق ها اظهار داشت: آنها با نرخ‌های ترجیحی، سپرده‌هایی در بانک‌ها ایجاد کرده‌اند و از این طریق سود کسب می‌کنند. بنابراین زمانی که سیستم رسمی نرخ سود بانکی را کاهش می‌دهد با توجه به اینکه این صندوق ها با نرخ ترجیحی و بیشتر از بانک‌ها سود می‌دهند موجب می شوند که انگیزه برای سپرده‌گذاری در آن ها بیشتر ‌شود.به گفته وی، این صندوق‌ها باید حدود 30 درصد منابعشان را در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند. لذا با توجه به این که برای 70 درصد منابعشان آزادی عمل دارند عمدتاً به سمت سپرده‌گذاری در بانک‌ها حرکت کرده‌اند.

 

دیواندری گفت: شاهدیم برخی بانک‌ها 25 درصد منابعشان اکنون در قالب این صندوق ها در گردش است که این امر عواقب خطرناکی به همراه خواهد داشت.در این حال مصباحی مقدم رئیس کمیته شورای فقهی سازمان بورس نیز با اشاره به اقدام‌های بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی گفت: برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری با عناوین مختلف سودهایی دریافت می‌کنند که شفاف نیست. وی مثال زد: برخی بانک‌ها 5 قسط از اقساط را به طور یکجا برداشت می‌کنند. لذا وقتی محاسبه می کنیم به ارقام سود 27 درصد می رسیم که حاکی از تخلف آن هاست. 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

پنج شنبه 24 تیر 1395  10:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها