0

افزایش دو برابری ایدز جنسی در کشور/عدم شفاف سازی درباره این بیماری فرهنگی غلط است

 
zinatrastad
zinatrastad
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 447
محل سکونت : کرمانشاه

افزایش دو برابری ایدز جنسی در کشور/عدم شفاف سازی درباره این بیماری فرهنگی غلط است

 علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت امروز در نشستی که با نماینگان سازمان جهانی بهداشت داشت در خصوص وضعیت ایدز در کشور گفت: اولین مورد ابتلا به ایدز در سال 65 یک دختر جوانی بود که از طریق تزریق خون‌های آلوده مبتلا شده بود و پس از آن موج ابتلا به این بیماری از طریق مسائل تزریق مشترک بین معتادان ایجاد شد که برای کاهش آمار ابتلا از این طریق کلینیک‌های مثلثی راه‌اندازی شد و اولین مورد آن در استان کرمانشاه بود. 
 
وی با بیان اینکه افراد معتاد که به این کلینیک مراجعه می‌کنند و به آن‌ها سرنگ و متادون داده می‌شود، افزود: این موج انتقال به زندان‌های کشور نیز سرایت کرد و قرار شد برای کاهش موج انتقال به ایدز به معتادان وسایل پیشگیری، سرنگ و مواد مخدر خوراکی داده شود. 
 
سیاری ادامه داد: استراتژیک ما برای 500 هزار معتادی که اکنون با این روش درمان می‌شود این است که ماده مخدر خوراکی مصرف کنند تا حداقل از این طریق خطر انتقال ایدز کاهش یابد که خوشبختانه این مدل بسیار موفق بوده است. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: برنامه ‌بعدی برای کاهش آمار ابتلا به ایدز شناسایی  معتادان خیابانی طی یک برنامه‌ است تا در واحد‌هایی به نام bic مستقر شوند که در این واحد‌ها امکان استحمام، مصرف یک وعده غذایی گرم و توزیع سرنگ و متادون امکان‌پذیر است. 
 
سیاری تأکید کرد: موج بعدی انتقال ایدز از طریق رفتارهای پر خطر است که در حال گسترش می باشد و میزان انتقال بیماری از 15 به 30 درصد رسیده که باید توجه داشت روش اصلی برای کاهش انتقال، اطلاع‌رسانی و آموزش است که تاکنون موفق نبودیم زیرا با فرهنگ غلطی کشور نمی‌توانیم در مورد این مسائل به طور عریان حرف بزنیم در حالی که کشورهای موفق در کاهش آمار ابتلا به طور شفاف در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده‌اند. 
چهارشنبه 23 تیر 1395  5:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها