0

قدم های محکم مردان پرتغالی (یادداشت)

 
mohammadtorres
mohammadtorres
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1392 
تعداد پست ها : 21972
محل سکونت : مازندران

قدم های محکم مردان پرتغالی (یادداشت)

 

«تو رویای من را نابود کردی». این اولین جمله‌ای بود که ژوزه مورینیو بعد از انتخاب‌شدن به عنوان سرمربی جدیدی یونایتد در جریان ملاقات با بابی‌ چارلتون به زبان آورد.


 

به گزارش "ورزش سه"، اشاره جانشین فان‌خال به جام جهانی 1966 بود. وقتی که پرتغالی‌ها در اولین تجربه حضور در جام جهانی، مجارستان، برزیل و کره شمالی را کنار زدند اما در مسابقه نیمه‌نهایی ،مغلوبِ درخشش چارلتون شدند تا شانس فینالیست‌شدن را از دست بدهند. سربابی چارلتون، تنها فوتبالیستی نیست که باید برای کشتن رویاهای فوتبالی پرتغالی‌ها، از هموطن‌های ژوزه عذرخواهی کند.

 


 پرتغال در همه این سال‌ها، بارها تا آستانه قهرمانی تورنمنت‌های ملی پیش رفته و با یک لغزش در قدم‌های پایانی، همه چیز را از دست داده است. چهل‌سال بعد از باخت بزرگ به انگلیسی‌ها، پرتغال دوباره به نیمه‌نهایی جام‌جهانی رسید. این بار جام‌جهانی آلمان. سالِ 2006. حالا انگلیس و هلند، قربانی انگیزه بالای پرتغال شده بودند اما بازی نیمه‌نهایی با پنالتی مشکوک دقیقه 33 به نفع فرانسه تمام شد. . پرتغال قبل و بعد از باختن به فرانسه، ماجراهای غم‌انگیز مشابهی را تجربه کرده بود. قرمزها در یورو 84 به زحمت از گروه‌ صعود کردند اما در مرحله نیمه‌نهایی با گل عجیب دقیقه 119 پلاتینی 3-2 مغلوب فرانسه شدند تا فرصت بازی در اولین فینال تاریخ‌‌شان در جام ملت‌ها را تباه کنند. فرصتی که تصور می‌شد در یورو 2000 برای پرتغال ایجاد می‌شود اما کابوس فرانسه و نیمه‌نهایی، باز هم مثل کوهِ یخ در مسیر تایتانیکِ فیگو و رفقا قرار گرفت. این‌بار گل طلایی دقیقه 117 زیدان از روی نقطه پنالتی، پرتغال را ناباورانه به خانه فرستاد و فرانسوی‌ها را راهی فینال کرد.

 

قدم های محکم مردان پرتغالی (یادداشت)

 


طلسمِ فینالیست‌نشدن پرتغال بالاخره در یورو 2004 شکست. این بار نوبتِ میزبانی از جام ملت‌ها بود و پرتغالی‌ها امیدوار بودند حضور همزمان ستاره‌ای به اسم فیگو و پدیده‌ای به اسم رونالدو، دست‌شان را به جام برساند. پرتغال همه بازی‌ها را برد. همه بازی‌ها به جز دو بازی افتتاحیه و اختتامیه جام. آن‌ها دوبار به یونانِ تدافعی باختند تا مردم کشور را به جای تماشای جشن قهرمانی، وادار به تماشای اشک‌های رونالدوی جوان کنند. تصویری که خلاصه همه تلاش‌های نافرجام پرتغال برای قهرمانی یک تورنمنت ملی بود.

 


 از شب گذشته به بعد اما داستان پرتغال و تورنمنت‌های ملی را با اشک‌های شوق کریستیانو به یاد خواهیم آورد. با ناجی ناشناخته‌ای به نام ادر که وقتی صاحب توپ شد، هیچ مدافعی از تیم میزبان خودش را به او نرساند تا خطایی انجام نشود و فرصت دیگری برای ایستگاهی‌زدن در اختیار گوئررو قرار نگیرد اما این خود او بود که دروازه‌بان حریف، تماشاچیان استد دو فرانس و همه مخاطبان مسابقه را شگفت‌زده کرد.


پرتغال ،بالاخره آخرین قدم‌ها برای قهرمانی یک جام ملی را با موفقیت برداشت و بالاخره در آخرین مسابقه‌ها کوتاه نیامد. آن‌ها با 6 تساوی در نود دقیقه فاتح یورو شدند. با خط دفاعی که فرصت‌های زیادی به رقبا نداد، خط حمله‌ای که از کوچک‌ترین فرصت‌ها استفاده کرد و البته تیرهای دروازه. از پریشیچ تا ژینیاک.


محمد حسین عباسی

دوشنبه 21 تیر 1395  10:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها