0

احادیث قدسی

13321342
13321342
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 3394

احادیث قدسی

احادیث قدسی

حدیث قدسی چیست؟

حدیث قدسی عبارت است از کلامی که پیامبر اکرم (ص) از خداوند متعال حکایت کند و معمولا با کلماتی مانند «قال الله» یا «یقول الله» شروع می شود. این گونه احادیث به خاطر انتساب آن به مقام قدس خداوندی «حدیث قدسی» نامیده می‌شود. با بررسی این نوع احادیث، معلوم می‌شود که اینها بیشتر، موعظه‌ها و کلمات حکمت آموزی است که خداوند به وسیله آنها بندگان خود را ارشاد و راهنمایی کرده‌است، سبک و سیاق آنها غالبا عاطفی است و کلمه «عبدی» (بنده من) در آنها زیاد به چشم می‌خورد که اشاره به عنایت خاص خداوند بر بندگان خویش است که آنان را به خود نسبت می‌دهد و رابطه عاطفی با آنها برقرار می‌کند.

دوشنبه 21 تیر 1395  2:59 PM
تشکرات از این پست
13321342
13321342
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 3394

پاسخ به:احادیث قدسی

070-B

070-B

خدای تعالی بر حضرت داود (ع) وحی نمود که:

« اى داود! من پنج چیز را در پنج چیز قرار داده ام، ولى مردم آنها را در پنج چیز دیگر می جویند و نمى یابند.

۱-علم حقیقی را در گرسنگى و تلاش و كوشش قرار داده ام، ولى مردم آن را در سیرى و راحتى می جویند و نمى یابند.

۲-عزّت را در اطاعت از خودم نهاده‏ ام ولى مردم آن را در خدمت به سلاطین طلب مى‏ كنند و نمى‏ یابند.

۳-بى‏ نیازى را در قناعت قرار داده ام، ولى مردم آن را در مال زیاد می جویند و نمى یابند.

۴-رضایت خودم را در نارضایتى نفس نهاده ‏ام، ولى مردم آن را در رضایت نفس طلب مى‏ كنند و نمى‏ یابند.

۵- راحتى و آسایش را در بهشت قرار داده‏ ام، امّا مردم آن را در دنیا می جویند و نمى یابند.»

(بحار الأنوار ، ج‏۷۵ ،ص ۴۵۳ )

067-C

067-C

در حديث قدسي آمده است كه  پروردگار متعال مي فرمايند:

«اي فرزند آدم به حق تو بر من سوگند كه من تو را دوست دارم، پس تو را به حق من بر تو سوگند 
مي دهم مرا دوست بدار»

خداوند مهربان به پيامبرش حضرت عيسي بن مريم  علی نبينا و آله وعليه السلام فرمود:333

«اي عيسي تا كي چشم به راه باشم و پيگيري كنم و مردم به سوي من بازنگردند؟»

( به نقل از رساله لقاءالله(۱) / بخش تازيانه ي سلوك/ ميرزا جواد ملكي تبريزي)

067-C

067-C

ای بنده من!

«هر زمان که مرا بخوانی و به من امید داشته باشی تمام آنچه که بر گردن توست می بخشم و اگر به وسعت زمین همراه با گناه به پیش من آیی، من به وسعت زمین همراه با مغفرت به نزد تو می آیم مادامی که شرک نورزی…

و اگر مرتکب گناه شوی به نحوی که گناهانت به مرز آسمان برسد، سپس استغفار کنی، تو را خواهم بخشید…»

067-C

067-C

ای فرزند آدم!

«همانا من بی نیازی هستم که محتاج و فقیر نمی شوم. مرا اطاعت کن ، تو را بی نیاز کنم که محتاج کسی نشوی…»

ای فرزند آدم!

«من زنده ای هستم که نمی میرم، مرا اطاعت کن، تا تو را زنده ای قرار دهم که نمی میرد…»

ای فرزند آدم!

«همانا من به شی ء می گویم چنین و چنان شو(کن فیکون)، تو نیز مرا اطاعت کن، (به چنان قدرتی) تو را می رسانم که به هر چه بگویی چنین و چنان شو، می شود…»

067-C

067-C

ای بنده من!

«حاجت از من می طلبی ولی من برآورده نمی کنم، چرا که به منافع تو آگاهم ( و می دانم این را که از من می خواهی ضرر به تو می زند) سپس تو نسبت به خواسته ات اصرار می کنی، در نتیجه آنچه که می خواهی به تو می دهم. آنگاه از همان داده هایم بر معصیت و گناه کمک می جویی.

پس اراده می کنم که آبروی تو را بریزم و تو دست  به دعا بلند می کنی و من آبروی تو را حفظ می کنم..

چقدر با تو به خوبی برخورد می کنم و تو چقدر با بدی و زشتی با من معامله می کنی…

نزدیک است نسبت به تو به گونه ای خشمگین شوم که بعد از آن هیچگاه راضی نگردم…»

067-C

067-C

ای بنده من!

images

«در آنچه که به تو امر نمودم مرا اطاعت کن و آنچه صلاح توست به من نیاموز…»

ای بنده من!

«لحظه ای در صبح مرا یاد کن و لحظه ای در عصر، هر چه خواهی به تو می دهم…»

067-C

067-C

از امیرالمومنین حضرت علی علیه السّلام نقل شده که فرمودند بی توجهی در نماز اختلاسی است از شیطان، پس بپرهیزید از بی توجهی در نماز، زیرا که خداوند تبارک و تعالی به بنده روی می آورد هنگامی که نماز می خواند، و وقتی بی توجه شد خداوند می گوید:
«ای فرزند آدم ! از چه کسی روی بر می گردانی سه مرتبه این سخن تکرار می شود و آنگاه که مرتبه چهارم بنده بی توجهی کرد. خداوند از او اعراض می کند.»

067-C

067-C

ای بنده من!

«در هر روز ،رزق و روزی می رسد و حال آنکه تو غم روزی می خوری و حال آنکه از عمرت کم می شود ولی تو محزون نمی شوی. بدنبال چیزی هستی که تو را طاغی و یاغی می کند و حال آنکه در نزد تو چیزی است کهکفایت امرت را می نماید.»

067-C

067-C

ای بنده من!

«مرا در پیشگاه مردم یاد کن. در این صورت تو را یاد خواهم کرد در پیشگاهی که بهتر از پیشگاهی که تو مرا یاد کردی، باشد.»

067-C

067-C

دوشنبه 21 تیر 1395  3:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها