0

قسمتهای مختلف بدن خردسالان را چگونه ماساژ دهیم

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

قسمتهای مختلف بدن خردسالان را چگونه ماساژ دهیم

 56ba03f5a2fe9

در این مطلب قصد داریم به صورت تصویری ماساژ نوزاد را به شما آموزش دهیم قسمتهای مختلف بدن نوزاد نیاز به ماساژ دارند هر قسمت به نحوه خاصی باید ماساژ داده شود

 

 

 ماساژ برای کودکان تسکین‌دهنده و آرام‌بخش است. بهتر است آن را بعد از حمام کودک انجام دهید. پیش از شروع، دستانتان را به کودک نشان دهید تا کودک موافقت خود را برای ماساژ اعلام کند. (اگر علاقه‌مند نباشد، سرش را بر می‌گرداند یا غلت می‌زند).

برای شروع، چند قطره روغن بچه یا روغن زیتون بی‌بو کف دست خود بریزید و کف پای کودک را ماساژ بدهید. برای این کار، شست خود را به آرامی و ملایمت از پاشنه تا انگشتان کودک بکشید.

1(18)

با کشیدن دست روی پاهای کودک، کار خود را ادامه دهید. از قوزک پا به طرف ران و بالای کفل ماساژ بدهید. می‌توانید هر دو پا را با هم یا جدا جدا ماساژ دهید.
2(23)
ماساژ بالاتنه را با قرار دادن دست‌ها روی شانه‌های کودک شروع کرده و با ملایمت به سمت سینه بکشید.

3(19)

برای ماساژ دادن بازوها، دست‌های خود را روی بازوی کودک از شانه به سمت مچ بکشید. مراقب باشید که دست‌های کودک روغنی نشود. چنانچه این اتفاق افتاد، قبل از اینکه کودک انگشت‌هایش را به دهان ببرد، آنها را با دستمال پاک کنید.

4(16)

چنانچه شکم کودک شما کاملا نرم است (نه سفت و یا پر از غذا) می‌توانی با حرکات دایره‌ای دست، در جهت عقربه‌های ساعت، آن را ماساژ دهید. شکم کودکان حساس است بنابراین چنانچه کودک احساس بیقراری و ناآرامی کرد، کار خود را متوقف کرده و به مرحله بعدی برود.

5(16)

برای ماساژ صورت کودک از نوک انگشتان استفاده کنید. از وسط پیشانی شروع کنید و به سمت اطراف صورت و سپس به طرف لب‌ها حرکت کنید.

6(13)

اگر کودک همچنان آرام است شما می‌توانید کودک را برگردانید و به سمت شکم بخوابانید و دست خود را به آرامی روی پشت کودک، از گردن به سمت پنجه پا بکشید.

7(10)

 توجه: 
به محض مشاهده هرگونه علائم ناراحتی از سوی کودک ماساژ را متوقف کنید.
در صورتی که احساس تنش یا ناراحتی دارید و یا کودک آشفته و مضطرب است، بهتر است از ماساژ دادن پرهیز کنید.

یک شنبه 20 تیر 1395  6:17 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:قسمتهای مختلف بدن خردسالان را چگونه ماساژ دهیم

تسکین دردهای نوزاد با ماساژ!


 

نحوه ماساژ دادن نوزاد,فواید ماساژ دادن نوزاد

ماساژ، گردش خون را بهبود می‏بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‏كند

 

 از شکم درد گرفته تا یبوست و آنفلوآنزا، ناراحتی هایی است که باعث بی قراری کودکان می شود و آنها تنها از طریق گریه کردن می توانند این ناراحتی را بیان کنند. البته، از انواع داروهای تجویز شده توسط پزشک باید استفاده شود، اما می توانید در منزل از درمان تسکین دهنده، مانند بازتاب شناسی (فشار درمانی) که در این مطلب به آن پرداخته می شود استفاده کنید تا در نوزاد آرامش کافی ایجاد شود.

این روش ، اثرات تسکینی دارد حتی برای بزرگسالان . کافی است که فشار آرامی در مناطق ویژه ای ایجاد شود تا هر نوع ناراحتی، گرفتگی و انسداد برطرف شود. البته این روش برای کودکان موثرتر از بزرگسالان است.

1.سر و دندان:
نوک انگشتان پاها با سر و دندان ارتباط دارد. ماساژ دادن این ناحیه به ویژه در زمان دندان درآوردن نوزادان بسیارمفید است. به آرامی نوک انگشتان نوزاد را ماساژ دهید تا درد تسکین پیدا کند .

2.سینوس:
مرکز انگشتان پا با سینوس های کودک ارتباط دارد. ماساژ دادن این نقاط کمک می کند تا آبریزش بینی یا گرفتگی آن برطرف شود.

3.ریه ها:
درست زیر انگشتان پا در قسمت بر آمدگی، ناحیه فشار ریه ها قرار دارد که می تواند گرفتگی ریه ها را به علت عفونت یا سرما خوردگی برطرف کند. ماساژ دادن این نقاط همراه با رعایت نکات پزشکی می تواند بهترین درمان باشد .در صورت درمان نشدن احتمال بروز مشکلات تنفسی وجود دارد.

نحوه ماساژ دادن نوزاد,فواید ماساژ دادن نوزاد

 بهترین زمان برای ماساژ كودك‏تان زمانی است كه او بیدار است

 
4. اسپاسم معده:
زیر برآمدگی کف پا را به آهستگی ماساژ دهید. شبکه پیچیده ای از اعصاب در پشت معده و شکم وجود دارد. ماساژ آرام این ناحیه می تواند ناراحتی معده، اسپاسم و مشکلات تنفسی را بر طرف کند.

5.درد قسمت فوقانی معده:
ماساژ دادن مرکز کف پا کمک می کند تا انسداد روده برطرف شود. این حرکت را همراه با مالش ملایم شکم انجام دهید تا روده حرکت ملایمی پیدا کند.

6.قسمت تحتانی معده:
قسمتی که بالاتر از پاشنه پا قرار دارد، با قسمت پایین تر شکم ارتباط دارد. فشار دادن این ناحیه، با تحریک روده بزرگ یبوست را بر طرف می کند. ماساژ دادن این قسمت به ویژه برای از بین بردن گاز معده موثر است.

7.لگن:
پاشنه پا با لگن ارتباط دارد. در صورتی که حس می کنید نوزاد در قسمت شکم یا در لگن احساس ناراحتی می کند، به آرامی پاشنه پای او را ماساژ دهید.


منبع: روزنامه خراسان   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 26 تیر 1395  9:35 AM
تشکرات از این پست
fatemeh_75
دسترسی سریع به انجمن ها