0

پیام مقام معظم رهبری، به هشتمین اجلاس سراسری نماز

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14579
محل سکونت : خراسان جنوبی

پیام مقام معظم رهبری، به هشتمین اجلاس سراسری نماز

پیام مقام معظم رهبری، به هشتمین اجلاس سراسری نماز

http://file.tebyan.net/a433b6090c/%D9%BE%D9%88%D8%B4%D9%87%20%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86%20%D9%86%D8%A7%D9%85/%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C/16.jpg

بسم الله الرحمن الرحیم

نظام اسلامی كه برترین هدفش ، پرورش انسانهای والا و با فضیلت است ، سازندگی فرد و جامعه را از هر دو سو ، یعنی هم از جسم و هم از جان ، هم در عرصه مادی و هم در ساحت معنوی پیش می برد ، و هر دو بال پرواز و تعالی آدمی را می گشاید و می آراید . عبادت و در رأس آنان « نماز » بدین جهت است كه چنین اهمیتی می یابد و نماز ستون دین نامیده می شود . نماز آنگاه كه با توجه و حضور همراه است ، نه تنها دل و جان نماز گزار ، كه فضای پیرامون او را نیز لطیف و نورانی و معطر می سازد و به خانه و خانواده و محیط كار و محفل دوستان و مجامع شهروندان و همه ی فضاهای زندگی پرتو افشانی می كند . هر چه نمازگزارانِ متوجه و خاشع و ذاكر بیشتر شوند ، ظلماتِ خود خواهیها و خود كامگی ها و بد دلیها و آزمندیها و تجاوزگریها وحسادتها و بدخواهیها كمتر می شود و نور رستگاری بر پیشانی زندگی ، بیشتر می درخشد . ریشه ی همه ی تلخكامیهای بشر در غفلت از خدا و محدود شدن به منافع شخصی است . نماز ، آدمی را از این حصارهای ظلمانی می رهاند و شهوت و غضب او را به سوی حقیقت متعالی و خیر همگانی هدایت می كند . نمازِ خاشعانه و سرشار از حال و حضور ، بهشتی واقعی ، نخست در دل و جان نماز گزار و بتدرج در محیط زندگی می آفریند ، و صلاح و فلاح را به انسان هدیه می كند . از این رو در همه ادیان الهی ، نماز گزاردن ، اصلی ترین ادب دینداری و آشكارترین و عمومی ترین نشانه ایمان است ، و نماز اسلام ، كاملترین و زیباترین نماز ها است . یكی از بركات انقلاب اسلامی در سالهای اخیر آن است كه دلهای پرشور و شوقی را به اهمیت و والائیِ فریضه نماز توجه داده و ترویج روز افزون این پایه ی اساسی دین را ، مركز همت و تلاش آنان ساخته است . اكنون در سال ، هزاران تلاش گرانبها ، با اهتمام و كوشش صادقانه ی آنان ، صرف آن می شود و نمازگزاران بیشتری توفیق نماز با توجه وتذكر بیابند . انواع فعالیتهای فرهنگی و هنری و تحقیقی و اجرائی در فهرست طولانی این تلاشها قرار دارند . اینجانب وظیفه خود می دانم كه از این تلاشگران مؤمن كه مشتمل بر مسؤلان عالیرتبه دولتی ، و علمای معزز دینی ، و برجستگان فرهنگی و علمی و هنری ، و جوانان پرشور و زنان و مردان مؤمن از بخش های گوناگون اجتماع است ، صمیمانه سپاسگذاری كنم و بطور ویژه از روحانی آگاه و دلسوز جناب حجت الاسلام قرائتی كه نیروی عظیمی را در این راه بسیج كرده اند، تشكر نمایم .اكنون لازم می دانم تذكراتی را به شما و همه مردم عزیزمان عرض كنم :
1- همه آحاد نمازگزار باید سعی كنند كه نماز را با توجه به معانی كلمات بخوانند ، یعنی در نماز با خدای عزیز و رحیم سخن بگویند . این است آن سرچشمه فیضی كه جان نمازگزار را سیراب می كند . البته این حقیقت نباید دست آویزی برای نفس بهانه گیر باشد كه اگر توفیق چنین توجه و حضوری نیافت ، نماز را ترك كنند . نماز در هر صورت واجب و فریضه است و تاركِ نماز بزرگترین فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست می دهد .
2- لازم است دست اندركاران ، اوراقی شامل ترجمه نماز در همه سطوح ، فراهم و میلیون ها نسخه از آن را در همه جا منتشر كنند . به هركسی باید این امكان را بدهید كه معانی كلمات نماز را بفهمد .
3- فصل تازه ای از اقامه نماز كه بحمدالله در سطح كشورهای كشور با حدود گسترده ای صورت گرفته باید درسطح روستاهای كشور آغاز شود. ترویج صورت و معانی نماز در روستاها را با برنامه ریزی وسیع ، آغاز كنید .
4- چه نیكو است كه از همه شهرهایی كه در آن حوزه علمیه و طلاب علوم دینی حضور دارند ، در همه شبهای جمعه گروههایی به روستاها اعزام شوند . شعار اول این پیام رسانان دین و معنویت ، باید اقامه نماز باشد .
5- علمای دینی و فضلایی كه در بخشهای گوناگون دولتی به خدماتی اشتغال دارند شایسته است كه به عمران معنوی مساجدی كه در آنها نماز جماعت اقامه نمی شود ، بپردازند ، امامت در مسجد را نیز وظیفه ای بزرگ بشمارند .
6- مأموران بخشهای گوناگون دولتی ، توصیه ها و دستورهای وزرای محترم درباره نماز را بطور جدی دنبال كنند . همه سطوح و بخش ها در این تلاش مقدس سهیم شوند و سهمی از اجرای آن را نصیب خود كنند .
7- نماز در اغلب موارد در قرآن كریم همراه و هم شأن زكات آمده است . فریضه عظیم زكات نیز همانند نماز به مجاهدتی خستگی ناپذیر و تلاشگرانی صادق و دلسوز نیازمند است . انتظار و امید آن است كه شما عزیزان در این میدان جدید نیز گام نهید و همه كسانی كه می توانند در ترویج و تبیین و تحقیق مسئله مهم زكات ، خدمتی ارائه كنند . بی درنگ دامن همت به كمر زنند و از خود صدقه جاریه ئی بر جای نهند .از خداوند شكور و رحیم مسئلت می كنم كه خدمات شما را به نحو شایسته قبول فرماید و دعای حضرت ولی الله الاعظم ارواحنا فداه را شامل حال شما نماید .
والسلام علیكم و رحمت الله و بركاته
سید علی خامنه ای
18/6/1377

ستاد اقامه نماز

یک شنبه 20 تیر 1395  11:34 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها