0

هشدار به مادران درباره تغيير وزن بدن

 
mashhadizadeh
mashhadizadeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 25019
محل سکونت : بوشهر

هشدار به مادران درباره تغيير وزن بدن

كارشناسان مي گويند مادراني كه بين بارداري ها وزنشان به شدت كم يا زياد مي شود سلامت نوزاد را با خطر مواجه مي كنند.

كارشناسان مي گويند چاقي و لاغري بيش از حد سلامت مادر و نوزاد را به مخاطره مي اندازد
تحقيقاتي تازه در بريتانيا نشان داده كه نوسان شديد در وزن بدن خطر ابتلا به بيماري فشار خون و ديابت و همچنين مرده زايي در زنان باردار را به ميزان خطرناكي افزايش مي دهد.

نتيجه اين تحقيق، كه توسط متخصصان علوم پزشكي دوبلين انجام شده، در آخرين شماره "نشريه پزشكي بريتانيا" (the British Medical Journal) چاپ شده است.

اين محققان مي گويند براي زنان، تغذيه در دوره بارداري بيش از هر زمان ديگر اهميت پيدا مي كند و به همين دليل آنها بايد از تاثير وزنشان بر سلامت خود و همچنين فرزندشان آگاه باشند.

دكتر "جنيفر والش"، از زايشگاه كومب دوبلين، و پروفسور "ديدري مورفي"، از بيمارستان دانشگاه دوبلين، انجام اين تحقيق را برعهده داشته اند.

پيام هاي متناقض

اغلب به زناني كه وزن طبيعي دارند توصيه مي شود كه بين بارداري ها اجازه ندهند وزنشان زياد شود و در مقابل به زنان فربه گفته مي شود كه قبل از باردار شدن وزنشان را كم كنند.

اما متخصصان در دوبلين ايرلند مي گويند كه تبليغات گسترده درباره رژيم لاغري و زيبايي به دوره بارداري هم سرايت كرده است.

آنها در گزارش تحقيقي خود آورده اند: "از طرفي افزايش شمار افراد فربه باعث نگراني مسئولان بهداشتي شده و از سوي ديگر گسترش طرز تفكري كه بدون در نظر گرفتن تفاوت در ساختمان بدني زنان، لاغري مفرط را زيبا توصيف مي كند."

اين گزارش در ادامه آورده: "نيازهاي غذايي بدن در دوره بارداري با هر زمان ديگر متفاوت است و جنين براي سالم بودن و رشد به مواد مغذي كافي نياز مبرم دارد."

به گفته محققان در دوبلين در حالي كه دست كم نيمي از بارداري ها در بريتانيا تصادفي است، زنان بايد از تاثير وزنشان بر بارداري، زايمان و سلامت نوزادشان مطلع باشند.

اگر زنان بين بارداري ها به شدت وزن كم يا زياد كنند، خطرات احتمالي و جدي دوره بارداري آنها دوچندان مي شود.

محققان در گزارش خود به دو تحقيق اشاره مي كنند.

در يكي از اين تحقيقات بيش از دويست و هفت هزار زن در كشور سوئد مورد مطالعه قرار گرفتند. نتيجه اين تحقيق نشان داد كه اضافه شدن وزن مادر بين بارداري ها منجر به اختلالات اساسي در سلامت مادر و نوزاد مي شود كه اين اختلالات قبل و بعد و همچنين در زمان زايمان رخ مي دهد.

بنا به تحقيق دوم، خطر زايمان زودرس در مادراني كه بين بارداري ها به شدت وزن كم كرده بودند، بيش از مادراني بود كه وزن طبيعي يا اضافه وزن داشتند.

"تم فراي"، از انجمن مبارزه با فربهي در بريتانيا، مي گويد: "زنان بايد سعي كنند پيش از دومين بارداري به وزن طبيعي خود بازگردند. اما تحقيقات در دوبلين نشان مي دهد كه زنان ممكن است در لاغر كردن نيز افراط كنند؛ اين هم رويه اي بسيار ناسالم است."

به گفته آقاي فراي بايد به دختران جوان آموزش داده شود كه داشتن وزن طبيعي و سالم نه تنها براي خود آنها بلكه براي فرزندانشان در آينده نيز اهميت زيادي دارد.

تحقيقات نشان داده كه فرزندان والدين فربه با خطر اضافه وزن روبرو هستند.

    حمید.bmp

 

 

یک شنبه 12 دی 1389  7:03 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها