0

راهکارهای نوین درمان آفتاب سوختگی

 
pejmanmz
pejmanmz
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 171
محل سکونت : تهران

راهکارهای نوین درمان آفتاب سوختگی

موارد آفتاب سوختگی و شدت آن از کم تا زیاد متفاوت است اما راهکارهای درمانی نوین به کمک این التهاب پوستی آمده است.
راهکارهای نوین درمان  آفتاب سوختگی
 به طور کلی اگر آفتاب سوختگی شدید است و در بدن با تاول، درد شدید و یا هر درد همراه است افراد بهتر است به دنبال کمک‌های حرفه‌ای پزشکی باشند. 
 
دکتر مارتین وین مشاور سرطان پوست می گوید: اولین اقدام در هنگام بروز آفتاب سوختگی دوری از نور خورشید و ماندن در خانه است. 
 
هنگامی که خطر قرار گرفتن در معرض خورشید را به حداقل رساندید راهکارهایی برای درمان آفتاب سوختگی وجود دارد. 
 
راهکار اول‌: 
 
خنک کننده‌های پوستی 
خنک کردن پوست و مرطوب کننده‌های پوستی یکی از راههای فوری برای کمتر کردن احساس ناراحتی ناشی از آفتاب است. 
 
دکتر مارتین وین عضو آکادمی در ماتولوژی آمریکا معتقد است: برای خنک کردن پوست آفتاب سوخته، یک حوله‌ مرطوب را بر روی پوست قرار دهید یا از دوش آب سرد استفاده کنید. 
 
وی افزود: در مناطق آسیب دیده پوست، حوله مرطوب را به مدت (10 الی 15) دقیقه به صورت روزانه قرار دهید.
 
وی ادامه داد: استفاده از دوش‌ آب سرد و مرطوب کننده‌ها به صورت روزانه توصیه می‌شود ولی باید توجه داشت که از چه مرطوب کننده‌ای استفاده می‌کنید. 
 
وی تصریح کرد: دقت در انتخاب مرطوب کننده‌ها به این دلیل حائز اهمیت است که حاوی نفت، بنزوکائین و لیدوکائین هستند که می‌تواند حرارت را به دام بیندازد و باعث تحریک پوستی گردد. 
 
راهکار دوم:
 
لایه برداری از پوست و تاول‌ها 
لایه برداری راهی طبیعی برای از بین بردن پوست آسیب دیده است. کارشناسان معتقدند نابودی و ترکاندن تاولها به هیچ وجه مناسب نیست و روند درمان را کند می‌کند و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد بنابراین فقط لایه برداری با شیوه‌ای متناسب مد نظر است. 
 
دکتر مارتین وین مشاوره پوست در این زمینه می‌گوید: اگر تاولها سهوا ترکانده شد، لازم است به آرامی با آب و صابون ملایم آن را تمیز کنیم و از یک کرم ضد باکتری و پانسمان مرطوب برای بهبود آن استفاده کنیم. 
 
راهکار سوم:
 
مسکنی برای درد 
تعدادی از داروها به کاهش درد ناشی از آفتاب سوختگی کمک می‌کنند برای مثال ایبوپروفن و یا ناپروکسن کاهش دهنده این درد است.
 
دکتر مارتین عضو آکادمی در ماتولوژی آمریکا اظهار داشت: پزشکان کاهش درد و کم شدن تورم و قرمزی را با این داروها در بیماران مشاهده کردند. 
 
وی ادامه داد: علاوه بر مرطوب کننده‌ها، کرم‌هیدروکورتیزون با دوز پایین(0.5- 1.0) می‌تواند درد و تورم ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش و آن را بهبود ببخشد.
 
 راهکار چهارم:
 
حفظ آب پوست
آفتاب سوختگی نه تنها باعث خشکی پوست بلکه سبب کم شدن آب کل بدن می‌شود.
 
دکتر مارتین راجع به این موضوع گفت: افراد برای کمک به التیام زخم پوست خود نیاز به نوشیدن آب اضافی دارند. 
 
وی ادامه داد:  بعضی میوه‌ها و غذاها به حفظ آب بدن کمک می‌کنند برای مثال نوشیدن یک فنجان آب هندوانه به صورت روزانه توصیه می‌شود. 
 
وی اضافه کرد: نوشیدن آب میوه‌ها که سرشار از ویتامین است سبب می‌گردد که پوست با داشتن یک دامنه‌ی سالم از مواد غذایی بازسازی خود را آغاز کنند. 
 
راهکار پنجم: 
 
حفاظت از پوست 
دکتر مارتین راجع به حفاظت از پوست اظهار داشت: اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی خورشید برای کل بدن ضروری است و این امر که فقط صورت را محافظت کنیم اشتباه محض است. 
 
وی اذعان داشت: افراد باید با استفاده از پارچه‌هایی با بافت محکم در برابر خورشید ظاهر شوند. 
 
وی راجع به اختلالات خواب در افراد آفتاب سوخته گفت: این اختلالات در این افراد طبیعی است و برای کاهش اصطحکاک، سایش و راحت‌تر شدن خواب اضافه کردن پودر تالک در ملحفه‌ها توصیه می‌شود. 
 
در پایان ذکر این نکته ضروری است که هر کس باید با احتیاط و ایمنی کامل در معرض نور خورشید قرار بگیرد زیرا اشعه‌ی خطرناک خورشید، بدون در نظر گرفتن سن، قومیت و نژاد سبب آسیب رسیدن به پوست فرد و در نهایت افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست خواهد شد.
 
جمعه 18 تیر 1395  7:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها