0

کتاب "بابانظر" به چاپ پنجاه و سوم رسید

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

کتاب "بابانظر" به چاپ پنجاه و سوم رسید

کتاب "بابانظر" به چاپ پنجاه و سوم رسید

 

کتاب "بابانظر" خاطرات شفاهی سردار شهید محمدحسن نظرنژاد از فرماندهان خراسانی دوران دفاع مقدس به چاپ پنجاه و سوم رسید.

کتاب

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، کتاب خاطرات شفاهی «بابانظر» حاصل گفت‌وشنود 36 ساعته حسین بیضایی با شهید محمدحسن نظرنژاد معروف به بابانظر است که مصطفی رحیمی آن را در هجده فصل تدوین کرده است که بخش آخر کتاب هم به عکس و اسناد اختصاص دارد.

حسین بیضایی درباره مصاحبه با شهیدحسن نظرنژاد گفت: در سال 1371 ایشان نپذیرفتند که خاطراتشان را بیان کنند اما در سال 1372 مجاب به این کار شد و از 10 تیرماه 72 مصاحبه‌ها شروع و طی 17 جلسه، تا 30 تیر سال 72 خاتمه یافت. ساعت‌های مصاحبه نهایتا 4 یا 5 صبح شروع می‌شد و قبل از وقت اداری تا 6 و 7 صبح به پایان می‌رسید. 

بیضایی درباره روحیات این شهید افزود: با توجه به شرایط سنی، وضعیت خاص ایشان و شناختی که از ایشان در بین نیروهای خراسانی وجود داشت حاکی از آن بود که بابانظر زجر کشیده و درد کشیده عملی جنگ است. از ابتدای جنگ و در پشت صحنه‌های دفاع مقدس که یگان‌های خراسان حاضر بودند، حضوری ثابت شده داشت.

پرویز پرستویی هنرمند توانایی سینما و تلویزیون در یادداشتی که درباره این کتاب نوشته‌، آورده است: «خیلی حرف‌ها دارم که بزنم... ولی نمی‌دانم چه بگویم، و چه کنم. چرا که با خواندن کتاب، باز، بابانظر است که به ما درس زندگی می‌دهد و راه را برای ما روشن می‌کند. و ما را به خود می‌آورد و تلنگر می‌زند. اجازه بدهید که چیزی نگویم. فقط تقاضا دارم به هر شکلی که ممکن است این کتاب در اختیار کل ملت ایران قرار بگیرد، تا شاید یادآوری شود که بابانظرها چه کردند و ما چه می‌کنیم. امیدوارم شرایطی فراهم شود، حداقل این اثر جاودانه که حاصل هشت سال دفاع مقدس است به تصویر کشیده شود. خود بنده کوچک‌ترین حاضرم علی‌رغم انتقادهایی که در خصوص کلیشه شدن من در این نوع کارهاست، نقش کوچکی در این اثر جاودانه، که پر از حماسه، خودسازی و پر از اعتقاد و ایمان است داشته باشم.»
   
گفتنی است مراسم رونمایی کتاب «بابانظر» سال 1388 و همزمان با بیست و نهمین سال آغاز دفاع مقدس و در هفته دفاع مقدس با حضور سرلشکریحیی رحیم صفوی مشاورعالی فرمانده کل قوا و محمدباقر قالیباف شهردار تهران، در حوزه هنری برگزار شد. 

کتاب «بابانظر» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که سوره مهر آن را در 520 صفحه برای پنجاه و سومین چاپ منتشر خواهد کرد.

انتهای پیام/

سه شنبه 15 تیر 1395  2:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها