0

بی ام و، اینتل و موبایل آی در تولید خودرو خودران مشارکت می‌کنند

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

بی ام و، اینتل و موبایل آی در تولید خودرو خودران مشارکت می‌کنند

این اواخر که صحبت‌ها از خودرو‌های خودران یا به اصطلاح بدون راننده بسیار داغ است، تولیدکنندگان نیز این آتش همه‌گیر را داغ‌تر از قبل می‌کنند. یکی از جدیدترین رخدادها در این خصوص، هم‌پیمان شدن سه کمپانی مطرح فناوری برای محصولی است که ظاهرا سال 2021 بیرون خواهد آمد. با گجت نیوز همراه شوید.

پیش از این، شایعاتی بر مبنای همکاری بی ام و اینتل برای تولید خودروهای خودران به گوشی می‌رسید. چندی نگذشت که این شایعه نیز به واقعیت مبدل شد، اما این‌بار نام سه کمپانی به گوشی می‌رسد و ظاهرا تولیدکننده ثالث، شرکت موبایل آی (MOBILEYE) خواهد بود که در توسعه‌ی خودرو به جمع بی ام و و اینتل پیوسته است. این تیم پرستاره، تصمیم دارند طبق آنچه اعلام شده تا سال 2021 اولین نمونه‌ی خودرو کاملا مستقل خود را روانه‌‌ی جاده‌ها کنند.

هر یک از اعضای این تیم، توانایی منحصر به فردی را به ارمغان می‌آورند. همه به‌وضوح می‌دانند که بی ام و یکی از پیشروان صنعت خودرو است؛ اینتل نیز در تولید چیپ‌ها حرف اول را می‌زند و موبایل آی هم تاکنون پیشرفت‌های متعددی را در زمینه‌ی بینایی کامپیوتری و یادگیری ماشین داشته است. آیا این یک تیم عالی برای تولید خودرو خودران نیست؟ مطمئنا هست!

 

این سه شرکت، اتومبیل خودران کاملا مستقل تولید خواهند کرد

هدف نهایی این اتحاد، صرفا ایجاد خودرویی خودران نیست، بلکه آن‌ها در شرف تولید خودرویی هستند که هیچ نیازی به توجه هوش انسانی نداشته باشد. به بیانی دیگر، این شرکت‌ها تصمیم دارند اتومبیلی طراحی کنند که حضور و عدم حضور انسان بر عملکرد کلی آن‌ موثر نباشد. با این وجود، در صورت عدم وجود انسان، خودرو قادر است به‌تنهایی اعمالی که پیش‌تر از او خواسته‌شده را انجام دهد. چنین خودروهایی اطلاعات کسب کرده را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند، در سطح شهر پرسه زده و مسافران را پیاده یا سوار می‌کنند. شاید کمی ترسناک باشد اما آینده‌ی پیش رو چنین خواهد بود.

خودراناین سه زمامدار یعنی بی ام و، اینتل و موبایل آی، قصد هدایت صنعت خودرو با استانداردهای کنونی را به سمت رانندگی مستقل و خودروهای هوشمند دارند. درنهایت امر، با ایجاد پلتفرمی باز و کاملا مستقل، وضعیتی به وجود می‌آید که چنین دستاوردهایی نه‌تنها در صنعت خودرو، بلکه در سایر صنایع نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

در حال حاضر، نقشه راهی برای عملی شدن این ایده ترسیم شده است. به‌زودی اولین نمونه این خودرو هوشمند به نمایش گذاشته خواهد شد و در سال 2017 مورد آزمون‌های خودروهای مستقل ناوگان حمل و نقل قرار خواهد گرفت. هدف نهایی بهره‌برداری از خودرو‌های کاملا مستقل در جاده‌ها برای سال 2021 تعین شده است.

هر چه پیش‌تر می‌رویم، علاقه‌ی بازار و تولیدکنندگان برای استفاده از فناوری‌های خودران افزایش می‌یابد. به این ترتیب، رقابت میان خودروسازان مختلف نیز بالا می‌گیرد که نهایتا همه‌ی این‌ها به نفع مشتری خواهد شد.

در بازاری که اکثر تولیدکنندگان به دنبال کسب سود و سرمایه بیش‌تر هستند، برخی دیگر نیز با آینده‌نگری از همین حالا برای سال 2021 برنامه‌ریزی کرده‌اند تا آن زمان به قدرت بلامنازع خودرو‌های خودران بدل شوند.

دوشنبه 14 تیر 1395  5:00 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها