0

قدیمی‌ ترین نسخه از قرآن کریم در کتابخانه‌ بریتانیا دیجیتالی شد / تصاویر

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12867
محل سکونت : قم

قدیمی‌ ترین نسخه از قرآن کریم در کتابخانه‌ بریتانیا دیجیتالی شد / تصاویر

قدیمی‌ ترین نسخه از قرآن کریم در کتابخانه‌ بریتانیا دیجیتالی شد / تصاویر

آغاز سوره «یوسف» / دایره های قرمز رنگ، نشانگر گذر از 10 آیه است.

قدیمی ترین نسخه ی قرآن که در «کتابخانه بریتانیا» موجود است و قدمت آن به قرن ۸ میلادی باز می گردد، هم اکنون بطور کامل دیجیتالی شده است و روی وبسایت این کتابخانه عظیم قرار گرفته است. این نسخه که از کهن ترین نسخه های موجود قرآن در حال حاضر است، شامل ۱۲۱ برگ می شود که حدود دو-سوم از متن کامل قرآن را در بر می گیرد و یکی از بزرگترین قطعات موجود از قرآن است که به خط نخستین «مائل» نگاشته شده است.

قدیمی‌ ترین نسخه از قرآن کریم در کتابخانه‌ بریتانیا دیجیتالی شد / تصاویر

پایان سوره «الأعراف» و آغاز سوره «الأنفال» / در ابتدای سوره أنفال نوشته است این سوره به خط قرمز نوشته شده است این سوره ۷۷ آیه دارد.

آنچنان که در یکی از صفحات سفید انتهای این نسخه ذکر شده است، موزه بریتانیا این نسخه را در سال ۱۸۷۹ از یک کشیش مسیحی به نام «گرویل جان چستر» (۱۸۳۰-۱۸۹۲) خریداری کرده است. «چستر» کشیشی مأمور از سوی کلیسا بود که به باستان شناسی، مصر شناسی، و تاریخ طبیعی علاقه مند بود و سفرهای متعددی به مصر و خاور نزدیک داشت، و از آنجا اشیا و نسخه هایی را جمع آوری کرد که اکنون در مجموعه های موسسات فرهنگی و کتابخانه ای بریتانیا نگهداری می شود. احتمال فراوان می رود که این قرآن در مصر به دست او رسیده باشد.
این نسخه از قرآن، شامل سه مجموعه از برگ های متصل به هم از آن قرآن اصطلاحا «مائل» است (سوره ۷:۴۰ تا سوره ۹:۹۶؛ سوره ۱۰:۹ تا سوره ۳۹-۴۸؛ سوره ۴۰:۶۳ تا سوره ۴۳:۷۱). قدمت آن به احتمال زیاد به قرن ۸ میلادی باز می گردد، و تا جایی که بررسی ها نشان می دهد، در منطقه حجاز در شبه جزیره عرب کتابت شده است.
کلمه عربی «مائل» (که شهرت خطاطی این قرآن است) به معنای شیب دار است و به سبک شیب دار آن اشاره دارد. مشخصه اصلی خط «مائل» این است که حروف در آن به سمت راست اریب هستند.
در نسخه های نخستین قرآن، نمادهای مصوت به چشم نمی خورند، و این سبک نخستین از کتابت قرآن بخاطر فقدان علائم مشخصه ی تلفظی نیز مشهور است. شماره گذاری آیات نیز هنوز در آن زمان مرسوم نبوده است؛ پایان هر آیه با شش خط تیره کوچک در دو دسته سه تایی مشخص می شده است. آغاز سوره ها با جوهر قرمز و پس از کتابت آیات مشخص شده است. دایره های قرمز رنگ به همراه نقطه های قرمز رنگ نیز پس از پایان کتابت و برای مشخص ساختن پایان هر ۱۰ آیه افزوده شده است.
این متن همچون تمام نسخه های نخستین قرآن بر روی کاغذ پوست گوساله نگاشته شده است و بصورت یک مصحف درآمده است.

دوشنبه 14 تیر 1395  2:25 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
دسترسی سریع به انجمن ها