0

در سایه سار آبشار آسیاب خرابه

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

در سایه سار آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی دیگر از جاذبه‌های استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان جلفا و در جوار نوار مرزی ایران و آذربایجان قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه طبیعی در ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

آبشار آسیاب خرابه ( به ترکی خرابه دییرمان) یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری استان آذربایجان شرقی است. آب این آبشار از کوه کیامکی (کمچی داغ)، یکی از کوه‌های بلند منطقه ارسباران، سرچشمه گرفته و پس از جاری شدن در مسیر دره، از بالای این آبشار زیبا سرریز می‌شود. آب آبشار پس از سرریز شدن به‌صورت جویباری به هم پیوسته به سمت شمال دره جریان می‌باید. وجه تسمیه این مکان به دلیل آسیاب آبی است که سال‌ها قبل به منظور استفاده از انرژی این عنصر طبیعی در محل آبشار تعبیه شده بود و مردم از آن استفاده می‌کردند؛ در حال حاضر، به دلیل تخریب بیشتر قسمت‌های آن کاربری خود را از دست داده، ولی بقایای آن همچنان در محل باقی مانده است.

 

آسیاب خرابه

 

 

موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های فیزیکی

آبشار آسیاب خرابه از بعد جغرافیایی در نزدیکی نوار مرزی کشورهای ایران و آذربایجان قرار دارد. مسافت کلی شهر تبریز تا آسیاب خرابه در حدود ۱۵۰ کیلومتر است؛ برای سفر به این تفرجگاه زیبا ابتدا باید وارد خروجی تبریز به سمت مرند شده و پس از عبور از کاروانسرای زیبای شاه عباسی در این جاده ، مسافت ۱۳۸ کیلومتری تبریز تا ورودی شهر جلفا را طی کرد. پس از ورود به جلفا، باید وارد مسیر جاده خروجی شهر به سمت شرق شده و به موازات رود ارس، جاده‌ای خاکی و فرعی به طول ۲۷ کیلومتر را پیمود. اندکی قبل از محل آبشار، جاده به دو راهی تقسیم می‌شود که مسیر سمت راست به آبشار و مسیر سمت سمت چپ به روستای الوان منتهی می‌شود. آبشار آسیاب خرابه در دره‌ای با صفا و ۵ کیلومتری روستای منجن‌آباد قرار گرفته است.

 

آسیاب خرابه

 

این آبشار از لحاظ ویژگی‌های فیزیکی نیز کاملا منحصربه‌فرد است، زیرا تمامی سنگ‌های بالای آسیاب دارای بافت آهکی هستند که در اثر رسوب‌گذاری جریان آب شکل گرفته‌ و به نوعی سنگ تراورتن تبدیل شده‌اند و دارای فرم‌های خاصی هستند. گفتنی است در زیر آبشار نیز غار کوچکی وجود دارد که دهانه دیگر آن در پایین پله‌های ورودی به سمت آبشار است. در اثر جریان آب و رطوبت ناشی از آن، انواع خزه و گیاهان آبزی روی سنگ‌ها رشد کرده‌اند که پس از جوش خوردن این سنگ‌ها به مرور زمان به فسیل تبدیل شده‌اند. در بخش غربی دره و مقابل آبشار رسوب‌های زمینی حالتی طاق مانند دارند؛ در واقع، لایه‌های زمین به‌صورت طاقدیس و ناودیس قابل مشاهده بوده و از این نظر، یکی از بهترین مکان‌ها از لحاظ زمین‌شناسی به شمار می‌رود. ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود ۱۰ متر و مساحت محوطه آن نیز ۲۰۰ مترمربع است.

 

آسیاب خرابه

 

 

ویژگی‌های طبیعی و پوشش گیاهی

هنگام طی مسیر برای رسیدن به محل آبشار در ته دره آبشارهای فراوانی دیده می‌شوند که همه‌ی آنها از کوه کیامکی منشا می‌گیرند. چنان که پیش‌تر هم اشاره شد به دلیل وجود رطوبت ناشی از جاری شدن آب در مسیر کلیه سطوح و دیواره‌ها پوشیده از خزه و انواع گیاهان آبزی است. وجود درختان انجیر در اطراف چشمه آسیاب خرابه، صدها آبشار کوچک و بزرگ، صدای یکنواخت ریزش آب و نیز هوای خنک بر زیبایی طبیعی و چشم‌انداز بدیع منطقه افزوده‌اند. از نکته‌های جالب توجه در مورد آب و هوای منطقه این است که با وجود آب و هوای گرم و کویری جلفا، محوطه آبشار از هوای خنک و دلپذیری برخوردار است.

 

آسیاب خرابه

 

آسیاب خرابه

 

 

جایگاه آسیاب خرابه در صنعت گردشگری

این منطقه با برخورداری از ویژگی‌هایی مانند چشم‌انداز بدیع و هوای خنک هر ساله پذیرای هزاران نفر از علاقه‌مندان طبیعت، آرامش و سکوت از اقصی نقاط ایران و جهان است و از این‌رو، دارای موقعیت مناسبی برای برگزاری اردوهای سیاحتی و تفریحی برای افرادی است که در پی مکانی آرام برای تزکیه روح هستند. از جمله امکانات رفاهی این مکان می‌توان به پارکینگی نسبتا بزرگ در کنار محوطه آبشار، محوطه‌هایی برای استراحت و صرف غذا، پمپ بنزین، رستوران‌ها و مهمانسرای جلفا در مسیر آبشار اشاره کرد. البته ،در حال حاضر برنامه‌هایی برای بازسازی و توسعه آسیاب خرابه به گردشگاهی بزرگ در دست تهیه است.

 

آسیاب خرابه

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 14 تیر 1395  10:30 AM
تشکرات از این پست
zaker7007
دسترسی سریع به انجمن ها