0

آیا "پادشاهی عربستان" از "فاجعه منا" عبرت گرفت؟

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

آیا "پادشاهی عربستان" از "فاجعه منا" عبرت گرفت؟

"فاجعه منا" در حج سال گذشته به عنوان یک نقطه تاریک در شیوه مدیریتی حکام "پادشاهی عربستان" به شمار می آید که در آن هزاران نفر بر اثر سوء مدیریت رژیم سعودی جان باختند.

البته پادشاهی عربستان در سال های گذشته اقدامات مشابه  "فاجعه منا" بسیار انجام داده که نشان از سوء مدیریت و بی کفایتی رژیم سعودی است.

 

آیا
 


 جالب است که امسال و پس از آنکه رژیم سعودی شرایط حفظ جان شهروندان ایرانی را قبول نکرد و ایران از رفتن به حج منصرف شد، مقامات رژیم سعودی جمهوری اسلامی را به ظلم در حق ملت ایران متهم کردند.

"اوحدی" رئیس سازمان حج و زیارت در این زمینه عنوان داشت: ما متن تفاهمنامه‌های عربستان با سایر کشورها را به طور کامل و بند بند مشاهده کردیم و هیچ یک از محدودیتها و ممنوعیت هایی که برای زائران ایرانی در نظر گرفته بودند برای هیچ یک از کشورهای اسلامی حاضر در "حج" اعمال نشد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متن تفاهمنامه تهیه شده که با دخالت مستقیم وزارت کشور و وزارت خارجه عربستان تهیه شده بود برای هیچ کشوری نظر گرفته نشد و قطعا این موضوع با عزت زائر ایرانی مغایرت داشت که ما نیز جلوی آن ایستادگی کردیم.

اوحدی به محدودیت ها و ممنوعیت های تفاهمنامه سعودیها اشاره کرد و افزود: در این تفاهمنامه تبعیض آمیز که تاکید بر امضای آن داشتند؛  مواردی همچون عدم استفاده از پرچم جمهوری اسلامی ایران، همراه نبردن قرآن و ادعیه، ممانعت از برگزاری دعای کمیل، ارتباط نداشتن با بعثه سایر کشورهای اسلامی و نداشتن خدمات کنسولی وجود داشت.

وی اضافه کرد: این رفتار نادرست سعودیها در تنظیم متن تفاهمنامه نشان می‌دهد دست هایی در پشت پرده وزارت حج عربستان را هدایت می‌کردند که نقش وزارت خارجه و وزارت کشور عربستان در این قضایا واضح بود و آنها در مقابل یک واجب شرعی ایستادگی کردند. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه عربستان سعودی، موضوع حج واجب شرعی را به مسائل سیاسی گره زد ، گفت: عربستان سعودی در مذاکراتی که امسال برای حج تمتع 95 انجام داد و با آماده کردن تفامنامه تبعیض آمیز نشان داد که اراده پذیرش زائران ایرانی را ندارند.

در حالی این ادعاها و لفاظی های مقامات سعودی ضد ایران صورت می گیرد که اخیرا باز هم یک اقدام اشتباه  مدیران ارشد "حج" رژیم سعودی موجب شد تا 18 نفر به شدت مصدوم شوند. 

 پایگاه اینترتی الوفد مصر به نقل از روزنامه "ریاض" چاپ عربستان اخیرا  از زخمی شدن ۱۸ عمره گزار به علت ازدحام جمعیت در صحن‌های مسجدالحرام خبر داد.  الوفد نوشت: اداره حوادث اضطراری و بحران‌ها در منطقه  "مکه مکرمه" گزارشی از مرکز ملی عملیات امنیتی در این شهر درباره وقوع حادثه ازدحام در "مسجدالحرام" نزدیک هتل "دارالتوحید" دریافت کرد.

 پس از آن، تیم‌های پزشکی که از قبل در مراکز امداد رسانی در مکه مستقر شده بودند فورا راهی محل حادثه شدند و به وضع ۱۸ نفر که دچار آسیب‌های ناشی از خفگی شده بودند، رسیدگی کردند.

اداره حوادث اضطراری اعلام کرد به مصدومان در محل حادثه رسیدگی شد و آن‌ها پس از درمان شدند، در وضع جسمی خوب محل را ترک کردند.  اداره بهداشت مکه اعلام کرد هیچ کس در ارتباط با حادثه ازدحام جمعیت در منطقه "الشبیکه" به بیمارستان منتقل نشد و افزود به آسیب دیدگان که دچار آسیب‌های سطحی شده بودند در محل حادثه رسیدگی شد و بدون آنکه به بیمارستان منتقل شوند.

این در حالیست که که در اثر سهل انگاری و سوءمدیریت مقامات سعودی طی مراسم حج سال گذشته، حدود هزاران نفراز  زائر در فاجعه منا کشته شدند، اما مقامات ریاض آمار رسمی قربانیان فاجعه منا در حج سال گذشته را تقریبا 800 نفر اعلام کرده‌اند؛ اما آمارهای رسانه های غربی و عربی اعدادی بین 2 تا 7 هزار نفر را نشان داد.  
 

آیا


دولت سعودی پس از فاجعه پارسال متهم به سوء مدیریت شده است و کشورهایی که شهروندان آن‌ها در جریان فاجعه منا جان باخته‌اند خواستار رسیدگی دقیق به علت حادثه و تضمین دولت سعودی برای تکرار نشدن چنین فجایعی هستند.


شایان ذکر استسال گذشته رژیم سعودی این ادعا را مطرح کرد که حجاج در اتفاقات رخ داده در عربستان مقصرند و این در حالی است که ورود یک مقام ارشد سعودی به مراسم حج موجب جان باختن هزاران نفر شد.     

رژیم سعودی با اتفاقی که اخیرا رخ داده ؛ ثابت کرد که هیچ اراده و برنامه ای برای حفظ جان شهروندانی که به حج می روند ندارد و در این مسیر سال گذشته صدها نفر را به کام مرگ فرستاد و امسال نیز تاکنون (البته تاکید می شود) ؛  18 نفر مصدوم شدند و اگر حج  به صورت رسمی آغاز شود ، مشخص نیست چند نفر مصدوم می شوند و یا جان خود را از دست می دهند.

دوشنبه 14 تیر 1395  8:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها