0

شمارش معکوس برای کشف اسرار مرموز ترین سیاره منظومه شمسی

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

شمارش معکوس برای کشف اسرار مرموز ترین سیاره منظومه شمسی

فضاپیمای جونو امروزبه مشتری می رسد و اسرار این سیاره را که زیر اتمسفر گازی و توفانی آن پنهان شده است، افشا می کند.
 
فضاپیمای جونوبه تجهیزاتی مجهز است که قادرند اعماق این سیاره را کشف کنند. این فضاپیما در ارتفاع 3860 کیلومتری سطح مشتری مستقرمی شود. به گزارش ایرنا، مشتری دارای عجیب ترین شفق قطبی در تمام منظومه شمسی است که چندین برابر درخشان تر از شفق قطبی زمین است. مشتری بزرگ ترین و مرموزترین سیاره منظومه شمسی است و با چشم غیرمسلح نیز در آسمان دیده می شود، با وجود این هنوز معلوم نیست آیا زیر اتمسفر توفانی و پر از گاز این سیاره، یک هسته جامد وجود دارد یا تمام سیاره از گاز تشکیل شده است. همچنین منشاء  میدان مغناطیسی شدید این سیاره مشخص نیست. فضا پیمای جونو برای رسیدن به مشتری مسافت 2.73 میلیون کیلومتر را در طول5 سال طی کرده است و امروز در مدار مشتری و در فاصله ای کمتر از 4 هزار کیلومتری این سیاره مستقر خواهد شد. تاکنون هیچ فضاپیمایی تا این حد به مشتری نزدیک نشده است.
 
 
این فضاپیما به دلیل فاصله بسیار زیاد مشتری از خورشید، از سوخت اتمی بهره می برد و به دوربینی مجهز است که در طول سال آینده نزدیک ترین تصاویر را از سطح مشتری تهیه خواهد کرد. قرار است این فضاپیما پس از اتمام ماموریت خود، به جو مشتری وارد شود تا در اثر حرارت ایجاد شده از بین برود و احتمال برخورد آن با اقمار مشتری، منتفی شود. همچنین با عبور رسمی فضاپیمای جونو از مغناطوسفر سیاره مشتری، ناسا به تازگی فایل صوتی از صدای ناشی از این عبور منتشر کرده است.
 
 
هنگامی که ذرات باردار باد خورشیدی با سرعت فراصوت به سپر نامرئی سیاره نزدیک می شوند، داغ می شوند و سرعت شان کاهش می یابد و چیزی شبیه انفجار صوتی تولید می کنند. این فضاپیما به اندازه یک زمین بسکتبال با هزینه ساخت 3850 میلیارد تومانی، دارای 3پنل خورشیدی 9 متری است.تلاش برای درک این موضوع که چه میزان آب در دل مشتری وجود دارد، از دیگر برنامه های کاوشگر جونو خواهد بود.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 14 تیر 1395  8:21 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها