0

حضرت فاطمه (س) و شب قدر

iustminers
iustminers
کاربر نقره ای
تعداد پست ها : 357

حضرت فاطمه (س) و شب قدر

زیارت ایام هفته [نبودن اسم حضرت زهرا در بین روزها!]

در مفاتیح‌الجنان وقتی به قسمت زیارت ایام هفته می‌رسد می‌گوید: یکی از یاران امام هادی (ع) از آن حضرت می‌پرسد چرا پیامبر(ص) فرمده‌اند: «تُعَادُوا الْأَیَّامَ فَتُعَادِیَکُمْ [با روزها دشمنی نکنید که آنها نیز با شما دشمنی خواهند کرد]»؟ [یعنی تا حدود 250 سال کسی این سوالو نپرسیده؟!!؟]

حضرت امام هادی(ع)می‌فرمایند:«مراداز ایام و روزها ما هستیم؛ مادامی که به پا است آسمانها و زمین شنبه اسم رسول خدا (ص) است و یکشنبه اميـرالمؤمنين(ع) و دوشنبه حسن و حسين(ع) و سه‌شنبه علی بن الحسين و محمد بن علی و جعفر بن محمد (ع) و چهارشنبه موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی (ع) و منم (علی بن محمد(ع)) و پنجشنبه فرزندم حسن (ع) و جمعه فرزند فرزندم (حجة بن الحسن (ع))است».

اگر توجه کنید نام حضرت فاطمه زهرا (س) در بین این عزیزان خدا نیست! ایشان که مادر 11 تـَن از 14 معصوم است و معصوم هم هست! اما به خاطر اینکه شایسته است پس از زیارت حضرت اميـر(ع)، زیارت حضرت زهرا(س)خوانده شود، یکشنبه زیارت حضرت زهرا(س) می‌خوانند.

حضرت فاطمه (س) و شب قدر

امام محمد باقر (ع) فرموده‌اند: «همانا فاطمه(س) همان شب قدر است، هر کس حقیقت حضرتش را بشناسد حقیقتاً شب قدر را درک کرده است». امام صادق(ع) نیز فرمودند: «منظور از ليلة در آیه همان فاطمه (س) است و منظور از قدر خدا می‌باشد پس هر کس حقیقتاً حضرت زهرا(س) را بشناسد شب قدر را درک کرده است و برای این فاطمه نامیده شده که مردم عاجزند از اینکه به عظمتش معرفت پیدا کنند.

گفتاری از علامه حسن‌زاده آملی (حفظه الله)

من زمانی در مورد لیله‌القدر روایات زیادی جمع نمودم، خسته شدم و چیزی خاصی نصیبم نشد. لذا به استادم مرحوم محمدتقی آملی (رض) عرض کردم: آقا جان من مفهوم روایات لیلة‌القدر را در نیافتم و بر من معلوم نشد «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ»؛ خـُب این شب که سایه زمین است، زمین دور می‌زند و شب به واسطه سایه ایجاد می‌شود. سایه چه خصوصیتی دارد برای دیشب و امروز؟ ...

ایشان فرمودند: «در آن روایتی که حضرت امام صادق (ع)، جده‌اش فاطمه(س) را لیله‌القدر خوانده، تأمل کن!» اجازه مرخصی خواستم و رفتم. حالِ خوشی داشتم و پیش خودم ابتدا چنین تعبیر کردم که باید فاطمه(س) لیله‌القدر باشد، برای اینکه امام (ع)، قرآن ناطق است؛ 11 قرآنِ ناطق از این لیله‌القدر در یک لیله‌القدر نازل شده است. البته مراد از نزول قرآن در آیه فوق، منظور قرآن انزالی و یک‌بارگی است، نه قرآنی که تنزیلاً در 23 سال به تدریج نازل شده است. که علامه طباطبایی(ره) مراجعه کردم که ایشان هم هم‌عقیده ما بودند.

و سخن خدا «وَ مَا أَدْرَاك مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ؛ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيرٌ مِّنْ أَلْفِ شهْرٍ» یعنی چه می‌دانی که لیلة‌القدر چیست؟ لیلةالقدر بهتر از هزار ماه است، یعنی شب بهتر از هزار مؤمن است، زیرا فاطمه مادر مومنان است. تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ فِيهَا؛ ملائکه و روح را در این شب فرود می‌آورد و ملائکه مومنانی‌اند که علم آل محمد(ص) را واجدند و مراد از روح‌القدس فاطمه است. بِإِذْنِ رَبهِم مِّن كلِّ أَمْرٍ؛ سلَمٌ هِىَ حَتى مَطلَع الْفَجْرِ یعنی از هر امری به اذن پروردگارشان در حالی که سلام می‌گویند تا فجر طلوع کند یعنی تا حضرت صاحب‌الزمان (عج) خروج کند.

نکته

پرواضح است وقتی شب قدر متعلق به حضرت زهرا(س) است پس سایر شب‌ها را دیگر حسابی نیست. هر روزی از هفته را شبی است. یعنی حضرت رسول (ص) و دیگر ائمه (ع) در ارتباط به حضرت صدیقه(س) هستند. پس زیارت حضرت زهرا(س) در شب است.

یک شنبه 13 تیر 1395  7:15 PM
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها