0

تشنج در کودکان

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

تشنج در کودکان

تشنج ناشی از تب :

تشنج ناشی از تب شایعترین نوع تشنج در کودکان است . حدود ۴-۲% کودکان با سن کمتر از ۶ سال دچار این نوع تشنج می شوند . این نوع تشنج همیشه به همراه تب بالا و در سنین ۶ ماهگی تا ۶ سالگی اتفاق می افتد . به ندرت ممکن است بعد از سن ۶ سالگی نیز تکرار شود . ولی بیشترین شیوع آن در یک تا دو سال اول عمر است .

این مسئله به دلیل بروز بیشتر عفونتهای تنفسی ، گوارشی و ادراری در این سنین است . از این رو در هر کودک مبتلا به تشنج ناشی از تب ، باید کانون تب زا مشخص و درمان شود .

شکل تشنج : معمولا تشنج در اولین ساعات بروز تب پدیدار شده و گاهی حتی والدین متوجه تب کودک نمی گردند ، و پس از وقوع تشنج متوجه تب در نزد کودک می شوند . تشنج به صورت از دست رفتن ناگهانی هوشیاری ، قفل شدن فک ، سیاه شدن دور لب ، سفت شدن تمام بدن و به دنبال آن حرکاتی شبیه دست و پا زدن بروز می کند . حمله تشنج معمولا کوتاه مدت بوده و در عرض ۱-۲ دقیقه برطرف می شود . ولی گاه تشنج طولانی تر نیز می شود . و به ندرت ممکن است حرکات تشنجی در یک طرف بدن و یا فقط در چشم ها باشد که در این موارد علامت خطرناکتری است و نیاز به بررسی بیشتری دارد . هر چه تشنج در سنین پایین تر بروز کند احتمال تکرار آن بیشتر است .

درمان در منزل : والدین باید در هنگام بروز تشنج خونسردی خود را حفظ کنند .

· کودک را به پهلو خوابانیده و چنانچه در دهان او ماده غذایی و یا ترشحی وجود دارد به آهستگی خارج نمایند .از پاشیدن آب به صورت بچه و یا تحریک وی خودداری شود.

· به هیچ عنوان سعی در باز کردن دهان کودک نشود ولی در صورت امکان یک شیء پلاستیکی نرم در بین دندانها قرار گیرد تا از گاز گرفتگی زبان جلوگیری شود .

· با استفاده از شیاف استامینوفن و کم کردن پوشش کودک درجه حرارت کودک کنترل گردد . در صورت لزوم می توان از تن شویه با آب ولرم نیز استفاده کرد ، که در این موارد پنبه یا پارچه ای نرم آغشته به آب ولرم را در نواحی دور گردن و زیر بغل ، کشاله ران قرار داد تا به تدریج درجه حرارت کودک به حد طبیعی برسد .

· در اکثر موارد تشنج در عرض کمتر از دو دقیقه خاتمه می یابد، ولی در صورت تداوم تشنج می توان از شیاف دیازپام استفاده نمود . در این موارد شیاف دیازپام ۵ میلی گرم در کودکان با وزن کمتر از ۱۵ کیلوگرم و نوع ۱۰ میلی گرم در کودکان بالاتر از ۱۵ کیلوگرم مؤثر واقع می شود . هر کودک در اولین حمله تشنج با تب بایستی در بیمارستان بستری و بررسی گردد ، ولی در مورد کودکانیکه سابقه تشنج در هنگام تب دارند ، در صورت قطع سریع تشنج ، مراجعه به پزشک برای جستجوی علت تب و درمان آن کافی است .

اقدامات در بیمارستان:

پس از ورود به بیمارستان در صورت ادامه تشنج ، تجویز دیازپام از طریق وریدی و یا مقعدی موجب کنترل تشنج خواهد شد . باید علت تب کودک مشخص گردد که شرح حال کودک و معاینه دقیق به همراه آزمایشات در این مورد لازم می باشد . در سنین پایین گاهی علی رغم بررسی های فوق علت تب نامعلوم می ماند. در این موارد حتما می بایست LP ( گرفتن مایع نخاع ) انجام شود . والدین بایستی توجه داشته باشند که بروز مننژیت یا همان عفونت پرده های مغز از عفونتهای خطرناک و پر عارضه در سنین خردسالی است که تنها راه تشخیص آن LP است .درمان دیررس مننژیت منجر به عوارضی چون کری ، اختلال بینایی ، عقب افتادگی ذهنی ، اختلالات یادگیری و یا اختلالات رفتاری می شود . از آنجاییکه LP ( گرفتن مایع نخاع ) عارضه ای ندارد . بر خلاف نظر عوام منجر به فلج نمی گردد ، لذا والدین باید طیب خاطر آن را بپذیرند .

پیش آگهی :

تشنج ناشی از تب ، خوش خیم بوده و عارضه ای بر جای نمی گذارد ، مگر در مواردی که طول بکشد ، تکرار شود یا کودک معاینه عصبی غیر طبیعی داشته باشد، که نیاز به استفاده از داروهای ضد تشنج مثل فنوباربیتال یا سدیم والپورات به مدت ۱-۳ سال دارد . در سایر موارد استفاده از تب بر ، دیازپام خوراکی و تن شویه در هنگام بروز تب در نزد کودک کافی می باشد . بنابراین تشنج ناشی از تب می تواند علامتی از یک بیماری جدی باشد که در صورت پیدا کردن علت تب و درمان ان ، پیش آگهی خوب خواهد بود .

یک شنبه 13 تیر 1395  4:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها