0

آینده بازار با واردات خودروی چینی به کدام سو می رود؟

 
zinatrastad
zinatrastad
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 447
محل سکونت : کرمانشاه

آینده بازار با واردات خودروی چینی به کدام سو می رود؟

در سال های گذشته به دلیل وجود تحریم ها بر علیه ایران ، خودروهای چینی با ظاهری زیبا و قیمت مناسب بازار را در اختیار گرفتند، به طوری که شاهد جولان تعداد زیادی از این خودروها در خیابان های شهر هستیم .

ابوالقاسم جراره عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به این که حضور خودروهای چینی در هنگام تحریم ها آسیب بزرگی به صنعت خودروسازی کشور وارد کرده، گفت : خودروسازان بخاطر واردات بی رویه قطعات یدکی و خودروهای چینی با قیمت ارزان و سوددهی بالا بی انگیزه شده اند.

وی ادامه داد: اکنون بازار داخلی دچار بحران بزرگی شده و تنها راه برون رفت آن کیفی سازی محصولات و جلوگیری از تبدیل ایران به عنوان بازار فروش خودروهای خارجی است زیرا این وضعیت با اقتصاد مقاومتی منافات دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم شورای اسلامی با اشاره به جایگاه قطعه سازان ایران در بازار جهانی افزود:اکنون قطعه سازان ایرانی محصولات خود را به کشورهای اروپایی مانند آلمان ، فرانسه وکشورهای دیگر صادر می کنند و می توانیم از این ظرفیت برای تقویت بازار خودروی داخلی استفاده کنیم و این صنعت را ارتقا دهیم.

جراره درخصوص تحول صنعت خودرو داخلی در دوران پسابرجام تاکید کرد: ما باید در ارتباط با کشورهای طرف قرارداد صنعت خودروسازی از اشتباهات گذشته پرهیز کنیم و برای تقویت و ارتقای این صنعت برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم تا به گذشته برنگردیم.

وی افزود :در سال های اخیر انحصارهایی در واردات و بازارخودرو وجود داشت که در مصوبات جدید این انحصارها برداشته شده یعنی در گذشته شرکت های خاص و افراد مشخص با توجه به تعرفه های تعیین شده اجازه واردات خودرو را داشتند ولی اکنون همه می توانند دراین بازار وارد شوند و اقدام به واردات خودرو کنند .   

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهم گفت :به طور کلی باید از بازار مصرف گرا در صنعت خودروسازی فاصله بگیریم و به دنبال ظرفیت سازی این صنعت با استفاده از استعدادهای خودرو سازان و پژوهشگران باشیم.

***استفاده از ارز وارداتی در تولید داخلی

ابوذر ندیمی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که باید از خروج ارز از طریق واردات جلوگیری شود اظهار کرد :مطالعاتی باید در خصوص واردات و خروج ارز و تولید داخلی انجام شود و با مدیریت صحیح منابع ارزی را در بخش تولید بکار برد تا  انحصار در بازار داخلی خودرو به وجود نیاید.

وی با اشاره به این که محصولات باکیفیت چینی نیز موجود است ولی متاسفانه واردکنندگان خودرو به دلیل سود دهی بیشتر به سراغ خودروهای بی کیفیت می روند، تصریح کرد : واردات خودروی بی کیفیت بنا بر سفارش واردکنندگان داخل کشور انجام می شود به تبع آن کشورهای طرف قرارداد با توجه به تقاضاهایی که از آنها می شود محصولات خود را تحویل درخواست کنندگان  می دهند؛ اکنون شاهدعرضه  محصولات باکیفیت چینی در کشورهای اروپایی هستیم و این بیانگر این موضوع است که باید بازار تقاضا در ایران اصلاح شود.

 ندیمی در پایان افزود: ساماندهی بازار ارز، کنترل و تشدید نظارت بر واردات خودرو ، استانداردسازی باتوجه به استانداردهای جهانی می تواند راهی برای جلوگیری از عرضه و تولید خودروی بی کیفیت در ایران باشد.

یک شنبه 13 تیر 1395  12:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها