0

قابل توجه خانمها : ناخن های خود را مانیکور نکنید

 
er1017
er1017
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 204
محل سکونت : کرمانشاه

قابل توجه خانمها : ناخن های خود را مانیکور نکنید

یک متخصص پوست و استاد دانشگاه گفت : مانیکور کردن ناخن موجب ریش ریش شدن ناخن و جدا شدن آن از چین های دور ناخن شده و به بروز عفونت های میکروبی و قارچی منجر می شود.

دکتر “بهروز باریک بین” روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: اگر به ناخن‌های خود خوب دقت کنید، می‌بینید که در قسمت بالای ناخن در جایی که به پوست متصل می‌شود یک بخش وجود دارد که مثل چسب پوست را به ناخن چسبانده است و مانع ورود اجسام خارجی و رطوبت به شکاف بین صفحه ناخن و چین بالای ناخن می‌شود.
این متخصص پوست ادامه داد: به این لایه محافظ اصطلاحا کوتیکول می‌گویند، ریش‌ریش شدن ناخن‌ها در اثر گسترش بیش از حد کوتیکول و جدا شدن آن از چین‌های دور ناخن ایجاد می‌شود.
باریک بین توضیح داد: مرتب کردن و آرایش ناخن های دست “مانیکور” و ناخن‌های پا را
“پدیکور” می‌گویند و متاسفانه بیشتر مانیکورسیت‌ها، کورتیکول ناخن را برداشته و یا به آن آسیب می‌رسانند و این امر می‌تواند به عفونت‌های میکروبی و قارچی ناخن منجر شود.

 

قابل توجه خانمها : ناخن های خود را مانیکور نکنید

 

وی، شایع‌ترین و بیشترین عوارض مانیکور را شکنندگی و لایه‌لایه‌ شدن قسمت انتهایی صفحه ناخن و عفونت‌های چین بالایی آن ذکر کرد و اظهار داشت: بسیاری از زنان برای مرتب کردن ناخن های خود به استفاده از لاک‌بر‌ها، کوتاه کردن و سوهان زدن ناخن، شکل دادن، تزیین کوتیکول روی می آورند که در هر کدام از این مراحل از مواد شیمیایی خاصی ممکن است استفاده شود و موجب شکنندگی ناخن می شوند.
باریک بین توضیح داد: ناخن‌ها، تحت تاثیر عوامل مختلفی دچار اختلال می‌شوند، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های پوستی و عوامل محیطی و ترکیبات آرایشی بهداشتی همگی می‌توانند روی ناخن‌ها تاثیر بگذارند و در ایجاد بیماری‌های ناخن موثر باشند.
وی تصریح کرد: این ضایعات گاه دردناک و ناراحت کننده هستند و بیمار اغلب به طور دایم کوتیکول ناخن‌هایش را می‌کند، این مشکل اساسا در افرادی که پوست خشک داشته و در شستشوی دست‌ها زیاده‌روی کرده و یا از شوینده‌های نامناسب استفاده می‌کنند، رخ می‌هد.
باریک بین، کوتاه کردن این ضایعات با قیچی یا ناخن‌گیر را بهترین راه حل دانست و گفت: استفاده از کرم‌های نرم‌کننده به خصوص آنها که حاوی اوره هستند، نیز می‌تواند از پیدایش مجدد ریش ریش شدن ناخن‌ها جلوگیری کند.
وی خاطرنشان کرد: افراد نباید فراموش کنند که در شستشوی دست‌ها از صابون‌های بسیار ملایم استفاده کرده و بلافاصله پس از شستشوی دست و خشک کردن آنها، با یک مرطوب‌کننده مناسب دست‌ها و دور ناخن‌های خود را چرب کنند.

شنبه 12 تیر 1395  10:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها