0

54 درصد علل مرگ کودکان را سوء تغذیه تشکیل می دهد

 
er1017
er1017
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 204
محل سکونت : کرمانشاه

54 درصد علل مرگ کودکان را سوء تغذیه تشکیل می دهد

به گفته یک فوق تخصص گوارش کودکان، ۵۴ درصد علل مرگ کودکان را سوء تغذیه تشکیل می دهد و یکی از عوارض بیماری رفلاکس سوء تغذیه است.

دکتر علی اکبر سیاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا – واحد علوم پزشکی ایران؛ با اشاره به اینکه بیماری رفلاکس بیماری شایع گوارشی قرن در سنین مختلف است، یاد آور شد: علت به وجود آورنده این بیماری برگشت اسید معده به داخل مری است و شروع بیماری در هر سنی (از ۱۵ روزگی تا بزرگسالی) امکان پذیر است که داری علائمی متفاوت می باشد.

وی با بیان اینکه همیشه برگشت اسید معده به مری به منزله بیماری محسوب نمی شود، گفت : در شیرخوارانی که دچار بیماری رفلاکس هستند و شیر را بر می گردانند علائم بالینی مانند خس خس سینه یا اختلال در شیر خوردن بروز نمی کند. این کودکان دارای وزنی مناسب هستند و این نوع رفلاکس کاملا طبیعی تلقی می شود.

دکتر سیاری با اشاره به اینکه علائم رفلاکس پاتولوژیک کاملا متفاوت با علائم رفلاکس شیرخواران است ؛ گفت : در مبتلایان به رفلاکس پاتولوژیک زندگی کودک کاملا مختل می شود و علائمی مانند بی قراری ، امتناع از شیرخوران و گرفتگی مداوم بینی را بروز می دهد.

فوق تخصص گوارش کودکان افزود: مبتلایان به بیماری رفلاکس پاتولوژیک نیازمند مداخلات درمانی هستند.

وی در خصوص علل بیماری رفلاکس پاتولوژیک گفت: علت اصلی این بیماری کاملا مشخص نشده است ولی باز شدن اسفکتر تحتانی مری به طور غیرطبیعی و طولانی شدن زمان استراحت اسفکتر، یکی از عوامل اصلی در ایجاد و تشدید رفلاکس است.

وی با بیان اینکه این بیماری با اقدامات تغذیه‌ای و رفتاری تا حدودی قابل کنترل می باشد ؛ گفت : غلیظ تر کردن غذای کودک و بالا نگهداشتن سر و شانه شیرخوار هنگام خوردن شیر باعث کاهش شدت علائم بیماری می شود. بزرگسالان نیز غذا را به دفعات متعدد و با حجم کم مصرف کنند.

دکتر سیاری در خاتمه به نوجوانان مبتلا به بیماری رفلاکس توصیه کرد: قبل از سیر شدن دست از غذا خوردن کشیده و از خوردن غذاهای چرب نیز اجتناب ورزند ، مایعات را با حجم کم و به دفعات مصرف کرده و از خوردن غذای داغ نیز امتناع کنند.

شنبه 12 تیر 1395  10:36 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها