0

آفتاب پرست

 
zinatrastad
zinatrastad
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 447
محل سکونت : کرمانشاه

آفتاب پرست

گونه*های مختلف آفتاب*پرست* می*توانند رنگ خود را تغییر دهند و به رنگ*های گوناگونی مانند صورتی، قرمز، نارنجی، سبز، سیاه، قهوه*ای و زرد در بیایند. آن*ها این توانایی را به دلیل سلول*های رنگیزه*دار ویژه*ای به نام کروماتوفور که در پوست خود دارند، به دست آورده*اند. این سلول*ها به پیام*های هورمونی و عصبی پاسخ می*دهند و باعث تغییر رنگ پوست آفتاب*پرست می*شوند.

پوست آفتاب*پرست سه لایه از کروماتوفورها دارد:

۱. پایین*ترین لایه از سلول*های کروماتوفور، که ملانوفور نامیده می*شوند، رنگیزه*ی تیره رنگ دارند. این سلول*ها شاخه*هایی مانند دندریت*های سلول*های عصبی دارند که به سوی سطح پوست کشیده شده*اند.
۲. زیر لایه*ی ملانوفورها لایه*ای از سلول*هایی به نام گوانوفور یا ایریدوفور وجود دارد که بلورهای بی*رنگ گوانین انباشته در آن*ها، نور را به گونه*ای بازتاب می*دهند که باعث پدیدارشدن رنگ آبی می*شود.

۳. بالاترین لایه از سلول*های کروماتوفور، که زانتوفور نامیده می*شوند، باعث بازتابش نورهای زرد و قرمز می*شوند.
دانه*های رنگیزه*ای که در هر دسته از سلول*های کروماتوفور وجود دارد، طول موج*های معینی را جذب می*کنند و بازتاب می*دهند. در ملانوفورها این دانه*های رنگیزه می*توانند به صورت متفاوت درون شاخه*های دندریتی پراکنده شوند و در نتیجه انباشتشان در پوست تغییر می*کند. با تغییر انباشت هر کدام از رنگیزه*ها در پوست، رنگی که از پوست آفتاب*پرست به چشم ما نمود می*یابد، تغییر می*کند. این دگرگونی*ها را پیام*های عصبی و هورمونی هماهنگ می*کنند.

بیشتر مردم می پندارند که آفتاب پرست ها رنگشان را برای هم رنگ شدن با محیط تغییر می دهند. اما پژوهش های دانشمندان نشان می*دهد که نور، دما و روحیه*ی جانور باعث تغییر رنگ آفتاب*پرست می*شود. گاهی تغییررنگ باعث آسایش بیشتر جانور می*شود. گاهی به جانور کمک می*کند با آفتاب*پرست*های دیگر ارتباط برقرار کند.
نور: در نظر بگیرید که یک آفتاب*پرست قهوه*ای می*خواهد در آفتاب استراحت بکند. مغز آفتاب*پرست به سلول*های زرد پوستش می*گوید از سلول*های آبی زیرشان بزرگ*تر شوند، در نتیجه، آفتاب*پرست سبزرنگ می*شود و این رنگ روشن کمک می*کند نور روشن از پوست آفتاب*پرست بازتاب یابد.

دما: اگر آفتاب*پرست سردش شود، رنگ پوستش تیره*تر می*شود تا گرمای بیشتری را از نور خورشید جذب کند.
روحیه: اگر آفتاب*پرست ناراحت شود، رنگ زرد یا قرمز جای رنگ عادی*اش را می*گیرد. رنگیزه*ی ملانین به سطح پوست بالا می*آید و باعث تیره*تر شدن رنگ بخش*هایی از پوست می*شود. این ظاهر جدید به آفتاب*پرست*های دیگر می*گوید که “من برای جنگیدن آماده*امده ام”.

جمعه 11 تیر 1395  10:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها