0

آدامس جویدن در کودکان

 
ehsanrostami
ehsanrostami
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1394 
تعداد پست ها : 13263
محل سکونت : کرمانشاه

آدامس جویدن در کودکان

“باز هم آدامس تو قورت دادی؟” شما هفته ‌ای چند مرتبه این حرف را به دختر کوچولو یا پسر کوچولوی تان می ‌زنید؟ بچه‌ها عاشق آدامس جویدن ‌‌اند و ترک این عادت برای شان دشوار است ولی دندانپزشکان جویدن برخی آدامس‌ها را برای سلامت دندان‌ ها مفید می ‌دانند. این روزها آدامس‌ هایی در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌ شود که نه تنها برای دندان‌ کودکان مضر نیستند بلکه به سلامت آنها کمک هم می‌ کنند: آدامس‌های بدون قند، فلوراید دار و حتی آدامس‌های ضد پوسیدگی جدید.

وقتی به یک فروشگاه می ‌روید می‌ مانید از بین این همه مارک تجارتی مختلف برای آدامس کدام یک را برای فرزندتان بخرید. ما انواع بدون قند” Sugar- free ” را به شما توصیه می‌ کنیم. آدامس‌های بدون قند، درواقع بدون قند و شکر نیستند بلکه از شیرین کننده‌ های مصنوعی برای شیرین کردن آن ها استفاده شده است. این قندهای مصنوعی به وسیله باکتری ‌های تولید کننده پوسیدگی دندان تخمیر نمی ‌شوند، در نتیجه اسیدی در دهان تولید نمی ‌شود و دندان کوچولوی شما به اصطلاح کرم نمی ‌خورد. آدامس‌های دارای قند معمولی به دلیل تماس طولانی و نزدیک با دندان‌ ها بسیار پوسیدگی ‌زا هستند اما آدامس ‌هایی که با شیرین کننده ‌های مصنوعی مثل “زایلیتول” شیرین شده باشند نه تنها پوسیدگی ‌زا نیستند، بلکه با تحریک بزاق به دوباره‌ سازی مینای دندان کمک می ‌کنند. محققان می‌ گویند آدامس‌های زایلیتول کالری پایین ‌تری هم دارند و باعث چاقی هم نمی ‌شوند.
بعد از غذا بجوید

دندانپزشکان به بسیاری از افراد توصیه می ‌کنند پس از هر غذا، آدامس بجوند. اگر کودک شما آدامس جویدن را مانند بزرگسالان یاد گرفته و آداب و رسوم آن را می ‌داند، شما می‌ توانید این توصیه را هم به او داشته باشید. جویدن آدامس باعث افزایش ترشح بزاق می‌ شود و یکی از وظایف بزاق شستشوی دندان‌ ها از باقیمانده موادغذایی است بنابراین جویدن آدامس پس از خوردن غذا از باقی ماندن ذره‌های غذایی در سطوح دندان‌ ها و بروز پوسیدگی پیشگیری می‌ کند. شما حتی می‌ توانید از این شگرد برای تشویق کودک تان به غذا خوردن استفاده کنید و با یک تیر ۲ نشان بزنید. هم او را با وعده جایزه دادن یک آدامس خوشمزه به غذا خوردن تشویق کنید و هم با جویدن آدامس بعد از غذا پوسیدگی دندان‌ هایش را کاهش دهید.
آدامس و دل ‌درد

چرا بعضی از بچه‌ها بعد از جویدن آدامس دل ‌درد می‌ گیرند؟ خیلی آسان است هوا. جویدن آدامس باعث نفخ شکم کودک می ‌شود. چون هنگام جویدن آدامس،‌ مقداری هوا وارد معده کودک می ‌شود و به اصطلاح هوا را می‌ خورد. به علاوه گاز شکم در اثر خروج گاز ناشی از شکر هضم نشده نیز به این ماجرا اضافه می ‌شود این اتفاق بیشتر در مورد آدامس‌های بدون قند می ‌افتد و چون هضم نمی ‌شوند، پس از آن هم می ‌توانند گاز تولید کنند. راه ‌حل آن هم آسان است. باید روش درست جویدن آدامس را به کودک تان یاد دهید و به او آموزش دهید تا با دهان بسته آدامس بجود تا هوای اضافی وارد دستگاه گوارش او نشود.
قورت دادن آدامس

بزرگ ‌تر‌ها به شما می ‌گفتند اگر آدامست را قورت بدهی “در شکمت باد می ‌کند” و از این جور حرف‌ها. شاید شما هم برای این که فرزندتان آدامسش را قورت ندهد او را از همین چیزها می ‌ترسانید ولی واقعیت این است که اتفاق خیلی بدی هم نخواهد افتاد. آدامس از صمغ اولیه آدامس، نگه ‌دارنده‌ ها، طعم‌ دهنده‌ ها و شیرین‌ کننده‌ ها تشکیل شده است.
آدامس شیرین

اگر فرزندتان آدامسش را قورت دهد، شیرین ‌کننده‌ ها در بدنش جذب می‌ شوند، همین ‌طور مواد طعم‌ دهنده و نگه‌ دارنده. می ‌ماند بخش اصلی آدامس که همان صمغ رزینی است. دستگاه گوارش کودک قادر به شکستن این بخش نیست و بنابراین بخش باقیمانده معمولا سر از توالت درمی ‌آورد و جای نگرانی نیست. اما اگر توده بسیار بزرگی از آدامس (شامل چند توده به هم چسبیده) بلعیده شود و یا آدامس‌های زیادی با فواصل زمانی کوتاه و پشت سر هم بلعیده شود، می‌ توانند دستگاه گوارش را مسدود کنند از طرفی اگر جسم خارجی غیرقابل جذبی داخل آدامس قرار داشته باشد که از آن توده بزرگی بسازد، امکان انسداد دستگاه گوارش افزایش پیدا می‌ کند.
جویدن بعضی آدامس ‌ها برای سلامت دهان و دندان کودکان مفید است.

این توصیه‌ها را به یاد داشته باشید:

* تا زمانی که کودک تان مفهوم “آدامست را قورت نده” را درک نمی ‌کند یعنی تا حدود ۵ سالگی به او اجازه آدامس جویدن ندهید.

* آدامس‌های بدون قند (sugar- free) را برای فرزندتان تهیه کنید. این آدامس‌ها دندان‌های کودکان را از پوسیدگی در امان می‌ دارند. اما اجازه ندهید بیش از یک تا دو عدد از این آدامس‌ ها را استفاده کنند چون دچار اسهال می‌ شوند.

* روش آدامس جویدن را به کودک تان آموزش دهید و از آنها بخواهید پس از خسته شدن از جویدن آدامس و یا هنگامی که شیرینی آن از بین رفت،‌ باقیمانده آدامس را به شما تحویل دهند.
آدامس
آدامس‌های حساسیت ‌زا

برای خیلی از پدر و مادرها پیش آمده است که کودک شان با گلایه و شکایت از آدامسی که جویده است به سراغ شان آمده است و دیده ‌اند که تمام مخاطش قرمز شده است و آفت‌ هایی هم در کنار دهانش پیدا شده است. وقتی سرنخ این ماجرا را دنبال می‌ کنید معمولا به آدامس‌ های دارچینی می ‌رسید. کودک شما در این صورت به این اسانس و اسانس‌هایی مانند این حساسیت دارد. برای حل این مشکل دیگر نباید این آدامس‌ها را برای فرزندتان بخرید چون به آن حساسیت دارد. قدم دوم این است که کودکتان را نزد دندانپزشک ببرید تا داروهای لازم برای رفع حساسیت را برای او تجویز کند.

جمعه 11 تیر 1395  10:14 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها